Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Дякуємо лікарям, які рятують країну!
Новини: Політика
45795

Кошторис нереалістичний, а безпечність під питанням: фахівці розкритикували ідею Зеленського добудувати енергоблоки

Кошторис нереалістичний, а безпечність під питанням: фахівці розкритикували ідею Зеленського добудувати енергоблоки

КИЇВ. 22 вересня. УНН. Експерти Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки проаналізували перспективи добудови двох енергоблоків Хмельницької АЕС, анонсовані НАЕК “Енергоатом”, передає УНН із посиланням на коментар фахівців.

На думку експертів, оголошені строки проектних робіт і кошторис нереалістичні, а безпечність і рентабельність проекту під питанням.

"Озвучена "Енергоатомом" і підтримана президентом України Володимиром Зеленським концепція викликає більше запитань, ніж дає конкретних відповідей", - кажуть фахівці.

Експерти нагадали, що спроба "Енергоатома" обґрунтувати можливість продовження будівництва 3 і 4 енергоблоків ХАЕС на конструкціях 1980 х років у 2009 році отримала негативний висновок Держатомрегулювання. Після відповідної експертизи.

"І досі немає конкретного проекту обох енергоблоків, через що невідомо точно, яку реакторну установку планують встановлювати. Це є проблемою, тому що перш, ніж установлювати будь-який реактор у наявні конструкції, необхідно провести аналіз на предмет можливості цього. Проблема обтяжується ще й тим, що найбільш імовірними "кандидатами" можуть бути реактори ВВЕР-1000/В-320 та ВВЕР-1000/В-392Б, які виробляються російськими компаніями із санкційних списків", - кажуть фахівці.

Щоб дізнатися реальну вартість будівництва енергоблоків на старих конструкціях необхідно оцінити вартість відновлювальних робіт конструкцій та споруд, реальний стан яких наразі невідомий, говорять у ДНТЦ ЯРБ. І додають, що загальна кошторисна вартість будівництва енергоблоків, зазначена у техніко-економічному обґрунтуванні, 72,3 млрд грн у цінах на травень 2017 року уже не актуальна.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Керівництво збиткового "Енергоатому" преміює один одного на тлі карантину

Фахівці попереджують, що вартість робіт упродовж виконання проекту може збільшуватися в кілька разів. Про це свідчить досвід спорудження Нового безпечного конфайнменту над ЧАЕС і Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива.

"Прорахувавши такі роботи, можливо економічно доцільніше буде будувати блоки "з нуля" після демонтажу того, що наразі залишилося на майданчику ХАЕС 3, 4", — припускають експерти.

Заяви "Енергоатома" про те, що новий проект буде представлено впродовж півроку, а енергоблок введено в експлуатацію до 2026 го, у ДНТЦ ЯРБ оцінюють скептично.

"Адже проектні роботи, вибір реакторної установки, приведення нових енергоблоків у відповідність до сучасних норм та правил з ядерної та радіаційної безпеки, погодження проекту з регулятором, ухвалення відповідного Закону України потребуватимуть чимало часу. Більш реальними термінами проектної стадії фахівці з ядерної безпеки називають 2-2,5 роки", - кажуть експерти, додаючи, що будівництво ж одного енергоблока становить приблизно 10 років.

Безпечна атомна генерація не може бути дешевою, кажуть експерти. Який проект будівництва "Енергоатом" не обрав би – він має споруджувати за принципом "безпека понад усе", резюмували фахівці.

Нагадаємо, за перше півріччя 2020 року збиток "Енергоатому" склав вже 2,6 млрд грн проти 1 млрд прибутку минулого року. Основною причиною називають марнотратство та продаж електроенергії за заниженою ціною бізнесу. Зокрема 11 вересня "Енергоатом" продав усі свої лоти електроенергії групі Ігоря Коломойського за ціною нижче ринкової.

Тим часом Володимир Зеленський має намір доручити уряду забезпечити фінансування будівництва третього та четвертого енергоблоків Хмельницької атомної електростанції та вирішити питання заборгованості перед Енергоатомом.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на канал новин УНН у Telegram