Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Дякуємо лікарям, які рятують країну!
Новини: Політика
120435

У РНБО заявили про нову хвилю санкцій: під ударом нардепи

У РНБО заявили про нову хвилю санкцій: під ударом нардепи

Олексій Данілов

КИЇВ. 5 лютого. УНН. Влада не обмежиться санкціями проти телеканалів "ZIK", "NEWSONE" та "112". Найближчим часом санкції будуть вводитися проти певних категорій фізичних та юридичних осіб, серед яких є й народні депутати. Про це в ефірі одного з телеканалів заявив секретар РНБО Олексій Данілов, інформує УНН.

Цитата

“Я впевнений, що найближчим часом санкції будуть продовжуватися проти певних категорій осіб — і фізичних, і юридичних. Більше того, я можу з впевненістю сказати, що там буде низка депутатів, які сьогодні засідають у Верховній Раді України. У нас більше ніж достатньо аргументів, щоб це впровадити. І якщо хтось вважає, що це якась одноразова акція, то він глибоко помиляється”, - заявив Данілов.

Деталі

За його словами, всі, хто різноманітно допомагає Російській Федерації будуть мати відповідальність, у тому числі — кримінальну.

Ситуація з каналами

Президент Володимир Зеленський 2 лютого запровадив персональні санкції проти нардепа від ОПЗЖ Тараса Козака. Санкції діятимуть 5 років. Також санкції накладені на низку підприємств медіахолдингу “Новини”, куди також входять телеканали “ZIK” і “NewsOne”, 112-канал. Під санкції потрапили: “Нові комунікації” — ZIK, “НОВИНИ 24 ГОДИНИ” — “ПАРТНЕР ТВ”, “ЛІДЕР ТВ”, “ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ “112-ТВ”, “ТВ ВИБІР” — 112 канал, “НОВИЙ ФОРМАТ ТВ” — засновник Тарас Козак, “АРІАДНА ТВ” — власник Тарас Козак.

3 лютого Зеленський спочатку прокоментував введені ним санкції проти телеканалів “ZIK”, “NEWSONE” та “112”, заявивши, що Україна “рішуче підтримує свободу слова”, а застосовані обмеження — “важке рішення”.

А потім заявив, що для цього були “конкретні підстави”, але чомусь не назвав їх.

Доповнення

Також Зеленський подякував членам Ради національної безпеки і оборони за "швидку реакцію” і представникам громадянського суспільства.

Стосовно “підтримки” громадянського суспільства, то дії Глави держави засудили в багатьох інституціях, зокрема — в Національній спілці журналістів України. З відповідною заявою вже виступив голова НСЖУ Сергій Томіленко, який назвав указ Президента України Володимира Зеленського про введення санкцій проти телеканалів "ZIK", "NEWSONE" та “112” “надзвичайною ситуацією для держави”. З його слів, Національна спілка журналістів України негайно проінформує міжнародні інституції про кричущі дії влади, направлені на боротьбу зі свободою слова в Україні.

Спікер парламенту Дмитро Разумков заявив, що рішення щодо санкцій проти телеканалів "ZIK", "NEWSONE" та "112" у РНБО приймалось без обговорення, натомість було письмове опитування. За його словами, додаткової інформації від представників спеціальних служб не було в тому пакеті документів, який був наданий на ознайомлення, й інформації від голови СБУ Разумков також не чув. Більше того, колишній політтехнолог Зеленського та його найближчий соратник, вже вкотре, не підтримує рішення глави Держави. Під час голосування про введення санкцій стосовно телеканалів, Разумков утримався, заявивши пізніше, що санкції треба вводити проти іноземців, а не громадян України.

"Я утримався. Дане рішення ухвалювалося шляхом письмового опитування. Додаткових аргументів від колег я не чув, я користувався виключно законом "Про санкції", хоча для такої інформації повинна бути повна інформація від СБУ. Якщо така інформація є, вона має бути повною і відкритою", – сказав Разумков під час брифінгу 3 лютого.

Вчора, 4 лютого, народний депутат України Олександр Качура заявив, що ініціює позачергове засідання фракції “Слуга народу”, для розгляду питання пов'язаного з санкціями проти телеканалів "ZIK", "NEWSONE" та "112".

Додамо, що до Верховного Суду було подано оскарження Указ Президента України Володимира Зеленського щодо застосування санкцій проти телеканалів "ZIK", "NEWSONE" та "112".

Правове підґрунтя

У пункті №2 статті №1 Закону України "Про санкції" визначаються особи до яких застосовуються санкції : "Санкції можуть застосовуватися з боку України по відношенню до іноземної держави, іноземної юридичної особи, юридичної особи, яка знаходиться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи-нерезидента, іноземців, осіб без громадянства, а також суб’єктів, які здійснюють терористичну діяльність".

Тобто, громадян України Тарас Козак офіційно не підходить під жодну категорію, але Президент України заявляє, що підстави для санкцій були.

Міжнародна реакція

Речник Верховного представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки, віцепрезидента Європейської комісії Жозепа Борреля Пітер Стано заявив, що спроби України захистити свою територіальну цілісність та національну безпеку, а також захиститися від маніпуляцій інформацією є законними. Проте це не повинно відбуватися за рахунок свободи засобів масової інформації.

Також Міжнародна та Європейська федерації журналістів засудили санкції проти ZIK, NewsOne та 112 Ukraine і назвали закриття політично вмотивованою забороною і нападом на свободу преси.

Погляд у минуле

Під час відвідування Рівного у 2019 році, Гарант Конституції обіцяв не закривати телеканали та не утискати свободу слова в державі. "Я дуже поважаю кожен канал, і канал News One. Я ніколи не закривав в своєму житті жодного каналу. Я особисто за свободу слова, і ви це прекрасно знаєте. Я ніколи в своєму житті не буду закривати жодні канали, не маю права, не маю повноважень", - заявив тоді Зеленський.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на канал новин УНН у Telegram