Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Дякуємо лікарям, які рятують країну!
Новини: Економіка
40035

ФДМУ забере 40 мільйонів у ОГХК, щоб тимчасово вирішити проблему Електроважмашу і зупинити страйки співробітників заводу

ФДМУ забере 40 мільйонів у ОГХК, щоб тимчасово вирішити проблему Електроважмашу і зупинити страйки співробітників заводу

КИЇВ. 2 березня. УНН. Фонд державного майна забрав 40 млн грн у “Об’єднаної гірничо-хімічної компанії”, щоб погасити борги по зарплатах на харківському державному заводі Електроважмаш. Це передбачено договором між двома державними компаніями зі сфери управління ФДМУ, з яким ознайомилася редакція УНН.

"Поворотна фінансова допомога надається з метою погашення заборгованості по зарплаті", - сказано у тексті договору про цілі надання коштів ОГХК Електроважмашу. Крім цього, договір передбачає передачу активів Електроважмашу в заставу ОГХК.

Ця операція дозволить тимчасово заспокоїти співробітників Електроважмашу, а виплачені сьогодні частково борги по зарплатах дозволять знизити протестні настрої працівників заводу і хоча б прибрати протестувальників з вулиць на час перебування у Харкові президента Володимира Зеленського. Як відомо, сотні працівників Електроважмашу напередодні влаштували страйк, і на знак протесту проти тримісячної заборгованості по зарплатах перекрили центральний Московський проспект Харкова. Джерела на Електроважмаші повідомляють, що завод уже отримав гроші від "Об'єднаної гірничо-хімічної компанії", незабаром вони будуть перераховані співробітникам харківського заводу.

Як повідомило джерело в ОГХК, 40 млн грн вони передають Електроважмашу за договором безпроцентної поворотної фінансової допомоги. "Саме про ці ресурси, які нібито знайшли для стабілізації роботи Електроважмашу, напередодні заявляв в.о. гендиректора Електроважмашу Віктор Бусько. Насправді, ця операція - звичайне латання фінансової діри: ФДМУ як власник ОГХК і Електроважмашу просто перекидає гроші з однієї державної кишені в іншу, а для Сенниченка з ФДМУ і Буська це спосіб приховати катастрофічний стан Електроважмашу - хоча б прибрати з вулиці бунтівників - працівників заводу до приїзду президента Зеленського. Якби Сенниченко і Бусько прокручували такі схеми у приватній компанії, акціонери відразу ж виставили б їх з ганьбою на вулицю", - розповів співрозмовник в "Об'єднаній гірничо-хімічній компанії", який надав редакції можливість ознайомитися з договором між компаніями про надання безпроцентної поворотної фінансової допомоги.
Реалізована схема позики між двома компаніями зі сфери управління ФДМУ також підтверджує той факт, що Електроважмаш втратив доступ до банківських кредитів через свій жалюгідний економічний стан - величезні заборгованості, відсутність оборотних коштів і замовлень привели до негативної вартості державного заводу, який раніше планували виставити на приватизацію.

Як відомо, ОГХК також знаходиться в управлінні ФДМУ і готується до приватизації. Хоча за рік управління нею Фондом держмайна компанія виявилася не в кращій економічній формі: скоротилися продажі, склади завантажені нереалізованою продукцією, компанія втратила значну частину прибутковості і знизила сплату податків.

Як визнав в.о. гендиректора Електроважмаш Віктор Бусько у коментарі для ЗМІ під час вчорашньої акції протесту працівників заводу, підприємство має заборгованість по зарплатах в розмірі близько 40 млн грн. При відсутності портфеля замовлень поворотна допомога від ОГХК на цю ж суму - лише тимчасовий захід, оскільки щомісяця фонд оплати праці на Електроважмаші становить близько 20-30 млн грн. Нинішня позика від ОГХК не вирішує проблему завантаження підприємства роботою, а його співробітники так і залишаться без засобів до існування - наказом по Електроважмашу неоплачувані відпустки співробітників, в яких вони знаходяться з січня, продовжені і на березень - у заводу відсутні не тільки гроші, але і виробничі замовлення.

Ситуація стає вибухонебезпечною і для Харкова, начальник управління розвитку промисловості Харківської обласної державної адміністрації Володимир Міщенко заявив про намір звернутися до президента Зеленського з проханням втрутитися в ситуацію: "Орган управління, Фонд держмайна на сьогодні має всі повноваження і повинен в найкоротші терміни вирішити питання завантаження підприємства роботою, призначення нового менеджменту заводу і остаточного погашення заборгованості по виплаті зарплати. З огляду на те, що ДП "Електроважмаш" - стратегічне для економіки і оборони України, обласна державна адміністрація залишає за собою право звертатися до вищих органів: до Кабінету міністрів, Ради національної безпеки і оборони і безпосередньо до президента".

Як повідомила Державна служба статистики, у Харкові спостерігається найбільша жахлива ситуація з виплатою зарплат у державному секторі, в тому числі на індустріальних гігантах регіону, які належать державі. За підсумками лютого сумарна заборгованість державних підприємств Харківської області та міста перед співробітниками досягла 455 млн грн, більший розмір боргів в Україні тільки у проблемної Донецької області, де вони досягають 600 млн грн.

Джерело: УНН