Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Пʼятниця, 17 вересня 2021 18:55
Новини: Політика
60015

Українські аграрії закликають парламентаріїв розблокувати доступ до інноваційних засобів захисту рослин

Українські аграрії закликають парламентаріїв розблокувати доступ до інноваційних засобів захисту рослин

КИЇВ. 14 червня. УНН. Український аграрний сектор зіткнувся з реальною загрозою втрати конкурентоспроможності вітчизняних сільськогосподарських культур на світових ринках. Щоб уникнути колосальних втрат економіки представники профільних асоціацій та Міністерства аграрної політики закликали народних депутатів винести в сесійний зал на найближчому пленарному тижні і прийняти законопроект №2289. Документ скасовує введений 5 років тому фактичний мораторій на ввезення та реєстрацію в Україні оригінальних інноваційних засобів захисту рослин, передає УНН.

Деталі

Заклик до Верховної Ради про негайне включення законопроекту № 2289 "Про внесення змін до статті 4 Закону України "Про пестициди і агрохімікати" щодо ввезення пестицидів на митну територію України" до порядку денного найближчого засідання озвучений під час пресконференції 14 червня 2021 року. У першому читанні документ ухвалено 2 грудня 2020 року і ось вже півроку українські аграрії з нетерпінням чекають остаточного прийняття доленосного закону.

Генеральний директор Асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Роман Сластьон констатував, що в 2015 році, Верховна Рада зробила серйозну помилку, інтегрувавши в 4 статтю відповідного закону норму, що передбачає обов'язкову реєстрацію ЗЗР в країнах-виробниках при ввезенні в Україну зразків пестицидів для державних випробувань. На практиці дана норма виявилася важко здійсненною, що призвело до фактичного блокування ввезення в нашу країну інноваційних агрохімікатів. За 5 років кількість успішно зареєстрованих оригінальних препаратів в Україні скоротилася втричі. У результаті 95% інноваційних ЗЗР є для українських аграріїв недоступними. Щорічні збитки агросектору становлять понад 3 млрд грн.

"З часом шкідники, бур'яни і хвороби набувають стійкості до засобів захисту рослин. Виникає так звана резистентність. Відповідно, старі засоби захисту стають менш ефективними у протидії шкідникам. Таким чином оновлення препаратів і надходження нових розробок було гарантією успішного сільського господарства протягом десятків років. На жаль, в Україні цей процес заблокований вже п'ятий рік. Ми не можемо проводити дослідження в наукових установах та організаціях, які мають відповідні умови для дослідження нових препаратів. Це закладає негативні тенденції для конкурентоспроможності нашої сільськогосподарської продукції на міжнародних ринках", - підкреслив Роман Сластьон.

Додамо

Солідарний з ним перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький. Він попередив, що кожен день зволікання з прийняттям законопроекту негативно впливає як на економіку, так і екологію України.

"Ми щорічно фіксуємо постійну волатильність і непередбачуваність погодних умов. Це змушує фермерів дуже швидко реагувати і адаптувати свої технології. На жаль, з блокуванням доступу до випробувань інноваційних препаратів, через неможливість ввезення зразків ЗЗР для наукових цілей, наші аграрії фактично не можуть бути такими гнучкими і швидко реагувати на відміну від фермерів інших країн. З огляду на те, що з кожним роком волатильність збільшується, це може привести до втрати конкуренції і ринків. Ми закликаємо парламентарів якнайшвидше розглянути законопроект № 2289, щоб інноваційні рішення були доступні нашим аграріям і щоб вони могли швидко приймати рішення, бути ефективними, прибутковими, збільшувати врожайність і нарощувати виробництво", - заявив Висоцький.

У свою чергу, народний депутат України Микола Кучер назвав токсичну законодавчу норму відверто лобістською, прийнятою 5 років тому в інтересах окремих підприємств.

"Законопроект № 2289 покликаний виправити відверто лобістську норму, прописану в статті 4 Закону України "Про пестициди і агрохімікати". Ця норма створює переваги для окремих підприємств, які в більшості торгують генеричними засобами захисту рослин за ціною сучасних ефективних і екологічно безпечних препаратів. Необхідність розблокування ввезення інноваційних ЗЗР для наукових досліджень і випробувань в Україні очевидна, як білий день. Обмеження доступу наших вчених до передових світових розробок призводить до того, що на українському ринку пропонуються тільки застарілі препарати, менш безпечні як для людини, так і навколишнього середовища. Ми вже п'ять років боремося, щоб виправити норму, яка шкодить українським аграріям", - резюмував Микола Кучер.

Спікери прес-конференції акцентували також увагу на те, що ні в ЄС, ні в інших високорозвинених країнах такої законодавчої норми не існує, саме тому законопроект № 2289 є ще й євроінтеграційним і підтримується Урядом.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на канал новин УНН у Telegram