Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Вівторок, 16 серпня 2022 03:30
Новини: Політика
55650

ВР схвалила закон про фінпослуги, що розширює можливості ломбардів

ВР схвалила закон про фінпослуги, що розширює можливості ломбардів

КИЇВ. 14 грудня. УНН. Верховна Рада ухвалила закон про фінансові послуги та фінансові компанії (№ 5065), повідомляє УНН.

Автори документу заявляють, що закон покликаний створити можливості для розвитку фінансових установ у різних сегментах, стати підгрунтям для приведення вимог щодо їх діяльності, регулювання та нагляду за ними до міжнародних практик, що дозволить забезпечити функціонування ефективного ринку фінансових послуг, як невід’ємної частини економіки України, надасть можливість для зростання особам, які надають фінансові послуги та забезпечити при цьому достатній рівень захищеності їх клієнтів.

Підтримали законопроект 248 нардепів.

Ключові норми закону

• Пропорційні вимоги до мінімального капіталу

Новий закон установив пропорційні вимоги до мінімального розміру власного капіталу фінкомпаній та ломбардів залежно від послуг, що надаються. Власний капітал повинен становити від 1 млн грн для ломбардів, які надають виключно послуги кредитування, до 10 млн грн для фінансових компаній, які надають послуги гарантій.

• Спрощення порядку набуття або збільшення істотної участі

Набуття істотної участі у фінансовій компанії або ломбарді більше не потребуватиме отримання попереднього погодження регулятора.

• Пропорційний підхід та запровадження нагляду за ринковою поведінкою

Новий закон упроваджує ризик-орієнтовані регулювання та нагляд. Тобто вимоги та правила нагляду за фінансовими установами залежатимуть від їх розміру, виду діяльності, значимості та ризиків.

Також закон вводить нову складову – нагляд за ринковою поведінкою установ. Тут йтиметься про посилення контролю за дотриманням фінустановами вимог до захисту прав споживачів, розкриття достатньої інформації споживачам, прозорих структур власності, належної ділової репутації власників та керівників тощо.

• Спрощення доступу на ринок для фінкомпаній та ломбардів і нові можливості для них

Новий закон значно спростив процес виходу на ринок для фінкомпаній та ломбардів, а також отримання ними ліцензій. Фінансові компанії та ломбарди отримуватимуть лише одну ліцензію з повним переліком фінансових послуг, які вони мають право надавати. Водночас фінустанова матиме право розширити (за потреби) обсяг своєї ліцензії.

Також новий закон передбачає ширші можливості щодо поєднання видів фінансових послуг, які можуть надаватися компанією. Так, ломбарди разом із наданням ломбардних кредитів також матимуть можливість надавати окремі фінансові платіжні послуги та здійснювати торгівлю валютними цінностями в готівковій формі.

Скасується так званий виключний вид діяльності. Тобто фінансові компанії та ломбарди зможуть не лише надавати фінансові послуги, а й здійснювати іншу господарську діяльності (з обмеженнями) для повноцінної реалізації своїх ділових можливостей.

• Можливість для фінустанов передати низку своїх функцій на аутсорсинг

Так, фінансові компанії та ломбарди, якщо вони не є підприємствами, що становлять суспільний інтерес (підприємства–емітенти цінних паперів, страховики, недержавні пенсійні фонди, інші фінансові установи та підприємства, які належать до великих за балансовою вартістю активів, чистим доходом та середньою кількістю працівників), можуть передавати на аутсорсинг низку своїх функцій. А саме: ведення бухгалтерського обліку, здійснення внутрішнього аудиту, управління ризиками, комплаєнс. Водночас вони обов’язково повинні поінформувати про це Національний банк.

Окрім того

Новим законом передбачено право Національного банку створювати регуляторну платформу для тестування інноваційних послуг, технологій та інструментів на ринках фінансових послуг.

Закон "Про фінансові послуги та фінансові компанії" вводиться в дію з 1 січня 2024 року.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на канал новин УНН у Telegram