Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Ми знаємо все і навіть більше
Ексклюзив: Політика
119220

Чому американці вагаються визнати рф державою-тероризмом та що дасть цей статус? Розповів ексміністр

Чому американці вагаються визнати рф державою-тероризмом та що дасть цей статус? Розповів ексміністр

Володимир Огризко

КИЇВ. 27 квітня. УНН. У разі визнання державою-спонсором терроризму, росія зіштовхнеться з “суперкатастрофічними” санкціями. Але для цього потрібна політична воля США. Детальніше про це УНН поговорив з колишнім міністром закордонних справ України Володимиром Огризком.

Цитата

"Якщо американці визнають країну державою-спонсором тероризму, то кількість санкцій, які падають їй на голову, стає просто величезною. Тоді не треба ніяких додаткових узгоджень, прийняття якихось додаткових законів (Конгресом). Тоді адміністрація просто робить все те, що вона хоче, і це значно, по-перше, пришвидшує процес, а по-друге, робить його дуже і дуже широким. Це те, що в американському випадку дасть безумовний результат", - каже Огризко.

Деталі

На його думку, у разі, якщо такі санкції введуть США, чимало інших західних країн послідують їхньому прикладу.

Водночас, з його слів, у ЄС немає аналогічного списку держав-спонсорів тероризму. Водночас, якби європейські країни вслід за США почали вводити обмеження проти Москви за підтримку тероризму, на думку фахівця, це завдало б дуже потужного удару по росії і не лише політично.

На питання УНН про те, наскільки реальною є вірогідність, що США підуть на подібний крок, співрозмовник відповів, що "все реально, коли є політична воля".

"Якщо політичної волі нема, то це нереально, якщо вона є – то це реально. Якщо виходити з обставин і фактів, то цього більш ніж достатньо, бо те, що робить на сьогодні росія – це насправді державний тероризм. Тут навіть не спонсор тероризму, а тероризм у самому чистому вигляді. Тому, якщо говорити про факти, то їх удосталь. Питання лише в тому, чи політики захочуть ці факти використати для того, щоб прийняти відповідне рішення", - зазначив він.

Не знайтись політичної волі у США, на його думку, може з кількох причин.

"Це (включення росії до списку держав-терористів – ред.) означатиме, що наступний крок має бути ще жорсткішим. А це вже пов'язано, зазвичай, із необхідністю додаткових обґрунтувань, додаткових оцінок тощо, додаткової роботи. Одним словом, тут усе пов'язане. Додаткові санкції – це, як ми знаємо, справа важка для двох сторін, тому що будь-які санкції це з одного боку покарання одних, але, вводячи санкції, економічних збиткыв зазнають й інші", - зазначив він.

Щодо наслідків вірогідного рішення США, Огризко нагадав, що наразі до списку держав-спонсорів тероризму включено лише декілька країн, зокрема Іран, Куба та Північна Корея.

"Це – тотальне енергетичне ембарго. А що таке в контексті росії енергетичне ембарго? Це те, що власне і потрібно для того, щоб росію поставити на коліна. Це справді повне і тотальне заморожування всього, що є у фінансовому плані, припинення торгівлі тощо. Це дуже серйозні речі. Тому, думаю, саме через те, що це перехід у такі суперкатастрофічні санкції – американці будуть певний період часу думати над тим, чи визнавати росію країною-спонсором тероризму і відразу вводити ці санкції", - додав він.

Контекст

В середині квітня Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову зі своїм американським колегою Джо Байденом.

Після переговорів стало відомо, що український колега просив співрозмовника включити росію до списку держав-спонсорів тероризму.

Такий захід міг би мати цілу низку наслідків, включаючи накладення економічних санкцій на десятки інших країн, які продовжують вести бізнес з росією, заморожування активів Москви в США, включаючи нерухомість, і заборону на експорт різних товарів подвійного призначення.

Включити росію в список може бути простіше, ніж країни, які в даний час знаходяться в цьому списку. Так, наприклад, Куба була додана адміністрацією Трампа в січні 2021 року, незадовго до вступу Байдена на посаду, за відмову видати владі США американця, який втік до країни після того, як був засуджений за вбивство поліцейського штату Нью-Джерсі в 1973 році, а також за її підтримку Колумбійського партизанського руху.

З іншого боку, вбивства росією мирних жителів в Україні та Сирії, її передбачувані вбивства і замахи на дисидентів і шпигунів в зарубіжних країнах, а також підтримка сепаратистів в Україні могли б легше підійти під критерії Держдепартаменту.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на канал новин УНН у Telegram