Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Дякуємо лікарям, які рятують країну!
Публікації: Здоров'я
59130

Почути все, почути всіх!

Почути все, почути всіх!

Чи замислювалися Ви, шановний читачу, над тим, що подаровані природою слух, мову, зір ми сприймаємо як щось буденне, само собою зрозуміле - як повітря, брак якого відчуваєш лише тоді, коли входиш до непровітрюваних приміщень. Між тим, в Україні тисячі людей живуть в такому ось "непровітрюваному" приміщенні, не маючи можливості чути і говорити один з одним.

Зрозуміло, що у своєму оточенні вони не відчувають труднощів: мова жестів стала цілком непоганою нагодою поспілкуватися. Але на звичайній міській вулиці, в шумі мегаполісу фізична неповноцінність стає очевидною і почасти небезпечною - достатньо, наприклад, не почути звуку автомобіля, що пролітиає поруч.

Але якщо дорослі так чи інакше пристосовуються до проблем, діти в цьому сенсі найбільш вразливі і вимагають найбільшої уваги. Благо в Україну, незважаючи на тяготи і безгрошів'я, є розуміння того, що дітям з різним ступенем глухоти потрібно допомагати в першу чергу. Саме тому програми забезпечення спеціальними кохлеарними імплантами реалізуються в необхідному обсязі, що дозволяє повертати слух навіть трирічним малюкам. У нас виділяються кошти для закупівлі необхідного обладнання з тим, щоб проблему глухоти саме у дітей можна було вирішувати оперативно і максимально ефективно. І це, до речі, один з небагатьох напрямків лікування, за яким в нашій країні немає "живої" черги.

Чудо-механізм - кохлеарний імплант - це електронний прилад, який замінює роботу зовнішнього, середнього і внутрішнього вуха. Внутрішню частину імпланту встановлює хірург на кістки за вухом, а найтонший електрод вводять до равлика внутрішнього вуха і повністю приховують під шкірою. Зовнішню частину приладу носять на вусі постійно, оскільки саме в ній вбудований мікрофон для сприйняття навколишніх звуків і мови.

Мікрофон вловлює звукові хвилі й у вигляді електричних імпульсів передає їх у внутрішню частину імпланту, а далі - по слуховому нерву. Частково цей процес нагадує передачу нервових імпульсів по тілу.

Процес встановлення імпланту та післяопераційної реабілітації займає певний час. Однак воно того варто, оскільки в результаті пацієнт починає чути, починає говорити. Імпланти ефективні навіть при повній глухоті, коли всі інші пристрої компенсації втрати слуху не справляються із завданням. Це особливо важливо для дітей. Без імпланту глуха дитина росте ще і німою - тобто, двічі інвалідом. А з імплантом вона дуже швидко надолужує фізичні упущення і до шкільного віку здатна не тільки грати з дітьми у дворі, але ходити з ними в школу, слухати вчителя, пізнавати науки нарівні з іншими. Дитина росте повноцінною і не вимагає в наслідку додаткової, в тому числі матеріальної, опіки - як батьківської, так і державної.

Варто, щоправда, зазначити, що сам по собі імплант - прилад вкрай складний, а, отже, дорогий. Виробляти його можуть лише 4 компанії у світі - австрійська Med-El, австралійська Cochlear, американська Advanced Bionics і французька Neurelec. При цьому Med-El і Cochlear володіють 80%-ю часткою ринку кохлеарних імплантів, а, наприклад, американська Advanced Bionics змушена тимчасово з ринку піти.

Одна з причин такого кроку - чотири відкликання продукції за останні 6 років. Остання рекламація зафіксована 23 листопада 2010 року і пов'язана з неполадками імлантованої частини системи. Цей факт вже призвів до негативних наслідків. Як пояснила представник Advanced Bionics Франческа Лакое, компанія не повернулася поки на ринок в жодній країні світу. Ймовірно, це не станеться протягом 2011 року. Продукція компанії має пройти повторне тестування і клінічні випробування, які поки що, на жаль, не пройшли навіть у Сполучених Штатах - рідній для Advanced Bionics країні. Крім того, проблеми з інсайдерською торгівлею акціями призвели до повної зміни керівництва в компанії Sonova, що володіє Advanced Bionics. Хочеться сподіватися, що цей період у Advanced Bionics скоро пройде, і компанія повернеться на світовий ринок і, в тому числі, в Україну.

Хочеться також вірити, що ці труднощі виявляться дійсно тимчасовим явищем, тому що в іншому випадку кількість доступних до продажу імплантів буде незмінно падати, що досить негативно позначиться на майбутньому людей з обмеженими фізичними можливостями. Крім того, було б дуже доречно навчити якомога більшу кількість хірургів, здатних проводити ювелірні операції з імплантації імплантів: процес "повернення слуху" вимагає найвищої майстерності лікаря, і похвалитися такими фахівцями в Україну, скажімо, можуть лише 3-4 медичних центри.

І тим не менш, незважаючи на всі складності, можна сміливо констатувати головне: повернення слуху - це не фантастика. Це реальність, доступна європейцям, американцям і, на щастя, українцям - як дорослим, так і дітям. У України є гроші для вирішення проблем хворих дітей. І це вже гарна новина.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на канал новин УНН у Telegram