Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Понеділок, 20 травня 2019 01:37
Новини: Культура
29475

Сьогодні ввечері євреї України святкують Песах – ключове свято єврейського народу

"Свято присвячене виходу євреїв з Єгипту, описаному в другій книзі П'ятикнижжя Мойсея. Це ключове свято єврейського народу, бо з нього, з набуттям незалежності від влади фараона, починається історія євреїв саме як народу, а не як групи родичів, племені", - розповів УНН керівник прес-центру Федерації єврейських громад України Олег Ростовцев. "Водночас це важливе свято не тільки для євреїв, а й для всього людства, для мусульман і християн також – адже воно знаменує наближення до Синайського одкровення, під час якого Мойсей отримав заповіді, де було сказано: "Я - Господь Бог", себто це була точка відліку існування монотеїстичних релігій", - зазначив О.Ростовцев.

Відповідаючи на питання щодо звязку між єврейським Песахом та християнською Пасхою, О.Ростовцев сказав, що Ісус, як вірять християни, прийшов у Єрусалим, де був заарештований, саме заради святкування Песаха. "Євангельська Тайна вечеря – це абсолютно єврейський седер, себто "порядок" відзначання цього свята, адже ми читаємо у Біблії, що Ісус тоді "преломив хліб", що є обов'язковою дією з мацою під час сімейної вечері на Песах", - сказав О.Ростовцев. Те, що християни називають свято Воскресіння Христового ще єврейським словом "Пасха" ("песах" на івриті означає "перехід"), за його думкою, свідчить про глибокий зв'язок між двома релігіями.

Євреї України святкуватимуть сьогодні Песах після 19 години в сімейних колах, а також у синагогах. На святковій тарілці – кеарі – обов’язково буде гірка зелень, солодка суміш з горіхів, яблук та меду, а також яйце і шматочок м'яса. У чітко визначений час вони вип'ють по 4 келихи вина. Під час трапези читатиметься пасхальне сказання Агада. Але найсуттєвішою складовою стане розламування маци – прісних хлібців, які символізують скромність, увагу до внутрішньої сутності людини. Взагалі під час усіх восьми днів святкування Песаха в домі єврея не має бути жодного виду квасного хліба, включно з макаронами, пивом і навіть горілкою.

Як пояснив О.Ростовцев, це робиться в пам'ять про те, що євреї після дозволу фараона залишити Єгипет повинні були вийти з домівок негайно, тому часу збиратися в дорогу вони не мали, як і готувати закваску для хліба. Так маца, вода і мука для якої змішуються перед випічкою менше ніж 18 хвилин, стала і хлібом рабства, і хлібом свободи.

"Песах є прообразом звільнення кожного народу – не тільки від рабства фізичного, а й від рабства духовного, - сказав О.Ростовцев. – Він є прообразом майбутнього повного звільнення всього людства. Адже те, що сталося три тисячі років тому, було лише початком виходу людей з рабства, а не фіналом цього процесу. Щороку під час Песаху ми намагаємось відчути дедалі більший ступінь свободи. Те, що народ фізично став вільним, не означає, що він став вільним духовно, від внутрішніх обмежень. Можна провести асоціації з Україною: фізично ми здобули незалежність у 1991 році, проте люди ще не дійшли до того стану, аби бути вільними зсередини".

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
Загрузка...