Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Середа, 22 травня 2019 01:01
19875

Документи "Штазі", знищені після падіння Берлінської стіни, відновлять

КИЇВ. 3 жовтня. УНН. Комп'ютерна система, здатна відновити документи "Штазі", знищені після падіння Берлінської стіни, з'явиться в Німеччині через декілька місяців. Про це повідомляють місцеві ЗМІ.

За допомогою спеціального обладнання та програм німецьке Федеральне відомство з архівів "Штазі" сподівається відновити інформацію з документів, подрібнених за допомогою шредера після 1989 року. Всього в розпорядженні відомства перебувають більше 15 тисяч мішків з подрібненими документами.

Протягом останніх 16 років відновленням документів займалася команда з 12 фахівців. За цей час їм вдалося відновити близько мільйона сторінок. За словами директора відомства Роланда Яна (Roland Jahn), випробування комп'ютерної системи, яка значно прискорить роботи з відновлення, почнуться вже в 2012 році.

Насамперед передбачається зайнятися матеріалами XX відділу "Штазі", у віданні якого перебували питання боротьби з політичною опозицією в НДР, а також документами, що стосуються закордонних операцій спецслужби.

Довідка УНН: Штазі — нім. Stasi — абревіатура від нім. Staatssicherheit (укр. Держбезпека), повністю: нім. Ministerium für Staatssicherheit (MfS) — "Міністерство державної безпеки", — спецслужба, державне відомство (міністерство) державної безпеки і каральний орган у Німецькій Демократичній Республіці, що функціонувала у період 1950—89 рр. Організація споріднена КДБ СРСР, тісно співпрацювала з останньою.

Службу створено у квітні 1950 року. Протягом майже всієї історії Штазі її головою був генерал армії Еріх Мільке (1907—2000, голова Штазі у 1953—1989 рр.). В ФРН Мільке звинувачувався у вбивстві двох поліцейських у 1931 р. Після цього злочину Мільке втік до Москви, де отримав притулок і подальшу політичну і військову підготовку у "Школі ім. Леніна".

У часи "холодної війни" Штазі вважалась однією з найвпливовіших і найпотужніших спецслужб у світі, наряду з КДБ і ЦРУ. У самій НДР Штазі контролювала кожний аспект життя і чи не всіх громадян.

Особливо цьому сприяла розгалужена мережа так званих "неофіційних співробітників" (нім. Inoffizielle Mitarbeiter, скор. IM), яка до середини 1980-х рр. посилено розвивалась як у країні, так і за її межами, зокрема, на "заході".

З об'єднанням Німеччини (1989) були зроблені відповідні оцінки й підрахунки, за якими штат Штазі нараховував 91 000 співробіників і 300 000 агентів. Це означає, що майже кожний п'ятидесятий громадянин Східної Німеччини (НДР) співпрацював зі Штазі. Такий показник насичення суспільства агентурою є рекордним у світовій історії.

Згідно з архівними документами НДР, із квітня 1950 по 15 січня 1991 р. в органах МДБ, включаючи прикордонну охорону, а також охоронний полк імені Ф. Е. Дзержинського, проходили службу 274 тисячі співробітників, причому 102 тисячі з них перебували у штаті на кінець 1989.

Закордонна агентурна мережа Головного управління "А" - зовнішньої розвідки МДБ НДР, майже тридцять років очолювана Маркусом Вольфом, налічувала понад 38 тисяч агентів, в основному — громадян Західної Німеччини. У самому ж цьому управлінні працювали 4 286 працівників.

Штазі ретельно відстежувала поведінку як резидентів, так і нерезидентів у НДР з метою попередження будь-яких дій і вчинків супроти існуючого в Східній Німеччині ладу.

Після об'єднання Німеччини у 1989 році персональні дос'є на громадян ФРН та НДР з архіву "Штазі" стали досяжні усім зацікавленним мешканцям Німеччини. Держорган, що контролює ці акти та видає їх на руки зветься по імені його засновника і першого голови пастора Йоахима Гаука (Joachim Gauck) — "Відомство Гаука" (нім. Gauckbehörde).

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
Загрузка...