Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Неділя, 21 липня 2019 10:21
Новини: Політика
45345

ПРЕЗИДЕНТ ВИРІШИВ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНІ СИЛИ ОБ'ЄДНАТИ З ПОЛІТИКУМОМ. ВІДПОВІДНІ ЗАКОНОПРОЕКТИ

КИЇВ. 11 листопада. УНН. Сьогодні відбулось засідання гуманітарної ради, на якій Президент України Віктор Янукович заявив, що інтелектуальні сили потрібно об'єднувати з політикумом. Відтак у Національній академії наук України розроблено проект стратегії "Про збереження культурної спадщини". В.Янукович забажав зберегти українські пісні та традиції. Також він заявив, що в Україні треба впорядкувати законодавство в питанні охорони об’єктів культурної та археологічної спадщини. Президент закликав колекціонерів легалізувати приватні археологічні колекції. Президент на засіданні розкритикував існуючі підходи до вшанування відомих українців. А щодо виселення "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГИ", Президент назвав це прикрим випадком.

У Національній академії наук України розроблено проект стратегії "Про збереження культурної спадщини". "Пропоную розіслати його до Академії правових наук, педагогічних наук, Академії мистецтва, вищих навчальних закладів України і прошу президії цих поважних установ організувати широке громадське обговорення стратегії. Пропоную розглянути її на спільному засіданні президій згаданих установ, де визначити основні напрями державної політики у гумантірній сфері", - додав Президент.

Він висловив переконання, що після такої роботи і опрацюванням Кабінетом Міністрів стратегія може бути внесена як законопроект на розгляд Верховної Ради.

"Ми добре розуміємо, яка занадто велика політизиція буде навколо цього законопроекту, але на мою думку, об’єднання усіх інтелектуальних сил України разом із політиками дасть позитивний результат", - додав В.Янукович.

Президент також вважає, що для України особливе значення має збереження, дослідження і популярізація нематеріальної культурної спадчини. "Для України особливе значення має збереження, дослідження і популярізація нематеріальної культурної спадчини: народних традицій, обрядів, пісень. Насамперед, у зв'язку з могутнім творчим потенціалом української традиційної культури, яка є головним чинником морально-естетичного здоров’я народу, потужним підгрунтям розвитку професійного мистецтва", - сказав В.Янукович.

Він наголосив, що загрозами для існування неформальної культурної спадчини є старіння та зменшення кількості сільського населення, яке є основним носієм народних традицій.

"Також загрозу становить відсутність чіткої державної політики. В зв’язку з цим, окремо хочу зазначити, що з моменту набуття в 2008 році для України чинності Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадчини, в законопроекті "Про охорону національної культурної спадчини" вперше вирішується питання фіксації та збереження нематеріальних культурних цінностей", - наголосив Президент.

Він зазначив, що законопроект чітко окреслює пріорітети державної політики в сфері охорони культурної спадчини.

"На мою думку, даний законопроет може бути запропонований до розгляду ВРУ України, але ми не можемо обмежуватися лише вдосконаленням законодавства, перед нами стоїть відповідальне завдання гуманітарного розвитку України", - додав В.Янукович.

Він заявив, що в Україні треба впорядкувати законодавство в питанні охорони об’єктів культурної та археологічної спадщини. "Перед країною стоїть непросте завдання - упорядкувати роботу охорони культурної спадщини. Зокрема, навести лад у національному законодавстві, яке має відповідати міжнародним зобов’язанням України та забезпечити ефективне застосування закону. Протокольним рішенням громадської гуманітарної ради від 22 грудня 2010 року перед Міністерством культури поставлено завдання щодо внесення змін до законів України про охорону культурної спадщини, про охорону археологічної спадщини та про музеї і про музейну справу. Їх потрібно доповнити нормами щодо регулювання питань охорони об’єктів всесвітньої спадщини під внесення приватних археологічних колекцій до державної частини музейного фонду України. Встановлення порядку управління ними, а також санкцій за відмову від їх реєстрації", - зазначив Президент.

Так, Президент закликав колекціонерів легалізувати приватні археологічні колекції. "Відомим є факт зберігання їх (археологічних пам’яток – Ред.) у великій кількості в приватних колекціях. Цілком обґрунтованим є припущення, що в більшості випадків археологічні предмети потрапили до приватних колекцій внаслідок несанкціонованих розробок чи розкопок. При цьому, треба констатувати факт зростання попиту на артефакти та розширення мережі їх незаконного видобутку шляхом руйнування нерухомих археологічних об’єктів. Така практика є неприпустимою, оскільки тягне за собою втрату безцінних для історії держави і всього людства об’єктів археологічної спадщини та негативно позначається на іміджі України. Я думаю, що потрібно знайти розумний баланс інтересів громадянського суспільства, держави та приватних колекціонерів для забезпечення збереження об’єктів археологічної спадщини", - зазначив В.Янукович.

Президент також наголосив на доцільності легалізації приватних археологічних колекцій, а також їх оприлюднення для використання в музейних фондах країни.

Крім того, В.Янукович розкритикував існуючі підходи до вшанування відомих українців. "Нині ми готуємось до святкування 200-річчя від Дня народження Тараса Шевченка - першого з перших у плеяді знаменитих імен. Переконаний, що в ході нашої дискусії ми вийдемо на шлях створення дієвого механізму формування історичної пам’яті, навколо якої буде виховуватись почуття патріотизма, гордості за свою землю. Для цього також треба створити належні умови збереження історичної пам’яті українського народу, втілену в об’єктах культурної спадщини і це повинні бути непросто декларації, а реальні дії", - зазначив В.Янукович.

Також глава держави нагадав, що Україна як член європейської спільноти є учасником низки конвенцій, які покладають на нашу державу відповідальність за збереження своєї культурної спадщини.

"Враховуючи велич нашої історії, вважаю, що в цих питаннях ми повинні самі стати прикладом для європейського співтовариства", - додав глава держави.

А щодо виселення "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГИ", Президент назвав це "прикрим випадком". "Аналіз чинного законодавства свідчить, що воно у нас дуже недосконале. Наочними прикладами цього незадовільного стану справ стають такі прикрі випадки, як наприклад, ситуація навколо перепланування будинку, в якому розміщується видавництво Івана Малковича (А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА – Ред.) та приміщення хорової капелі Ревуцького. Це взагалі кричущий випадок", - зазначив В.Янукович.

За його словами, лише оперативне втручання керівництва Київської міської державної адміністрації дозволило врегулювати дану ситуацію.

"Але, переконаний, що зростання рівня таких загроз для всесвітньовідомих українських історичних об’єктів, зокрема, активізація нового будівництва без врахування вимог до їх охорони вимагає вжиття на державному рівні невідкладних заходів і на цьому неодноразово наголошували експерти ЮНЕСКО", - додав Глава держави.

Він зауважив, що законодавство в даній сфері варто розглядати комплексно, і жоден галузевий закон не може перекреслювати вимоги інших спеціальних законів.

Як розповів УНН голова Комісії Київради з питань культури та туризму Олександр Бригинець, ще 20 серпня 2011 року ТОВ "Трігліф" крізь незаконно прорізану в підлозі діру розміром у 3 м потрапило до приміщення капели ім.Ревуцького, "чим перетворили пам’ятку, занесену до "Переліку пам’яток історії та культури України", на аварійну будівлю".

Уночі проти 8 листопада розпочалося рейдерське захоплення приміщення. Представники капели ім.Ревуцького й видавництва А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА повідомили ЗМІ та КМДА. Радник Президента України Ганна Герман пообіцяла порушити це питання на Гуманітарній Раді, а голова КМДА О.Попов запевнив, що за цим інцидентом буде порушено кримінальну справу.

 

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
Загрузка...