Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Понеділок, 25 березня 2019 02:05
Публікації: Кримінал та НП
67470

Про Форум видавців у деталях і враженнях

Про Форум видавців у деталях і враженнях

Як і щороку, під час проведення Форуму видавців Львів перетворюється на суцільний літературний вулик. Гуляючи містом, у кожній кав’ярні, книгарні чи просто на вулиці можна зустріти поетів, перекладачів, літературознавців, критиків, видавців, журналістів... У рамках Форуму завжди багато заходів, які часто проходять одночасно. Тому постійні відвідувачі знають, що потрібно обирати найцікавіші події і не намагатися побувати всюди.

Цьогоріч Форум видавців відбувся вже удвадцяте. За цей час для популяризації української книжки було зроблено чимало. І що б там не говорили заздрісники чи поціновувачі згаданого літературного дійства, але факт залишається фактом – у вересні всі книголюби їдуть на Форум видавців. Бо це – тиждень життя в одному з найгарніших українських міст, заходи, які тривають протягом цілого дня (а подекуди – і цілодобово); це зустрічі з відомими письменниками, презентації, лекції, спілкування, нові знайомства і цікаві книжки.

Судячи з величезної кількості подій та просто фізичної неможливості однієї людини відвідати всі, поділюся вибірковими враженнями про почуте і побачене. Одним із заходів, який залишив найсильніші відчуття, була презентація Української Поетичної Антології від видавництва А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА. Наразі до неї входять книжки «На срібнім березі» Миколи Вінграновського, «Князь роси» Тараса Мельничука, «Літаюча голова» Віктора Неборака, «Листи в Україну» Юрія Андруховича, «Подорожник» Івана Малковича тощо. Коли в одному приміщенні збираються виступати Юрій Андрухович, Віктор Неборак, Іван Малкович і Сергій Жадан, то яблуку ніде впасти. Під час читання у залі стояла абсолютна тиша, а перерви між текстами були заповнені бурхливими оплесками. Розчулений директор видавництва А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА Іван Малкович пообіцяв, що наступним автором, чиї тексти побачать світ у цій серії, буде Сергій Жадан.

Іншою яскравою подією можна назвати музично-поетичний перформанс поета Олександра Фразе-Фразенка, який переклав вірші фронтмена гурту «The Doors» Джима Моррісона українською мовою. Автор читав поетичні тексти під акомпанемент гітари, барабанів і віолончелі. Присутні довго не хотіли відпускати музикантів зі сцени, вимагаючи виступу «на біс», а весь наклад книги розійшовся відразу після завершення заходу.

Не менш цікавим, по-своєму альтернативним проектом у рамках Форуму, стала спеціальна поетична кав’ярня MERIDIAN CZERNOWITZ. Тут щодня, з 12 до 15 вересня, відбувалися презентації книжок і поетичні читання. У кав’ярні зустрічалися старі та нові друзі, щоб за філіжанкою кави послухати якісні тексти відомих авторів. Серед останніх, зокрема, Юрій Андрухович, Юрій Іздрик, Тадеуш Домбровський, Тарас Прохасько, Олесь Ільченко, Сергій Жадан, Олександр Бойченко, Тарас Малкович та ін. Як на мене, саме місце і формат кав’ярні вибрано дуже вдало. Про це свідчила також велика кількість відвідувачів та їхні гарні відгуки. Адже, погодьтеся, приємно посидіти за одним столиком зі своїми літературними кумирами.

Окремо слід згадати проект «Контекст – 2»: школа літературної критики та журналістики. Чи не вперше в Україні був проведений навчальний захід, спрямований на підвищення професійної кваліфікації молодих літераторів та журналістів, які пишуть про книжки. 24 літературні критики протягом тижня відвідували різноманітні воркшопи, лекції та круглі столи за участю книжкових експертів зі Швеції, Польщі, Росії, Німеччини тощо. Після навчальної частини кожен молодий критик повинен був підготувати і провести телевізійне інтерв’ю з одним із письменників, які приїхали на Форум. Для декого подібне завдання виявилося доволі складним, тому було все: і радість від спілкування із літературними зірками, і хвилювання, і навіть сльози.

З кожним роком на Форум приїжджає все більше учасників і видавців, але, правду кажучи, літературні заходи відвідує не так багато людей, як ще, наприклад, 6-7 років тому. Хоча зірковим авторам порожні зали не загрожують. Можливо, якби події не відбувалися паралельно, що вже не перший рік закидають організаторам, то кількість публіки на заходах у менш відомих письменників була б більшою. З іншого боку, неприємно вразила непідготовленість до виступів деяких модераторів та авторів. Подекуди складалося враження, ніби вони просто приходять поговорити ні про що і тягнуть час, аби відбути свої заплановані 45 хвилин.

Загалом Форум видавців у Львові – це таке дійство, коли для того, аби відчути його атмосферу, необов’язково відвідувати якісь події. Варто просто прийти вранці до кав’ярні й за сусіднім столиком побачити володаря жіночих сердець, польського письменника Януша Леона Вишневського або в одній із нічних забігайлівок далеко за північ зіштовхнутися з українськими, російськими, польськими, німецькими, австрійськими чи французькими митцями. А вранці знову на літературні заходи. І так щодня. Саме за це різноманіття і варто любити Форум. Або не любити. Але приїжджати до Львова у ці дні обов’язково треба. Хоча б для того, аби потім, повернувшись додому, хвалитися знайомим: «Я там був».

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
Загрузка...