Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Дякуємо лікарям, які рятують країну!
Публікації: Політика
213135

Т.Березовець: "Опозиції ще рано пити шампанське"

Т.Березовець: "Опозиції ще рано пити шампанське"

Найбільш прийнятною кандидатурою на пост Прем’єра політтехнолог вбачає Петра Порошенка

КИЇВ. 28 січня. УНН. Посада прем’єр-міністра у ці дні обросла численними інтригами та плітками. Вчора увечері від неї відмовився Арсеній Яценюк, сьогодні вранці несподівано для багатьох з цієї посади добровільно пішов Микола Азаров. Про раптові кадрові ротації, можливого нового Прем’єр-міністра, відміну частини «драконівських» законів Олійника-Колісніченка та інші гарячі новини УНН поспілкувався з політологом Тарасом Березовцем.

Сьогодні неочікувано у відставку подав Микола Азаров. Ця новина стала політичною сенсацією дня.

- У будь-якому випадку сьогоднішня відставка Азарова є суттєвим ударом по силах «яструбів» в оточенні Президента. Адже саме Азаров був одним із тих, хто лобіював силові методи вирішення ситуації у країні. Зокрема вчора на таємному засіданні він пропонував збільшити кількість «Беркуту» у 6 разів (це за інформацією «Дзеркала Тижня»). Насправді навіть якщо поміняють не тільки Прем’єр-міністра, але і весь склад Кабінету Міністрів, то це не означає, що Янукович не спробує ще раз подати на посаду Міністра внутрішніх справ кандидатуру Віталія Захарченка. Але я у це не вірю. З іншого боку, сьогодні відбуваються зміни у складі парламенту, і якщо у нас з’явиться новий Прем’єр-міністр, то під нього буде сформовано нову більшість у ВР. Поміняють регламент, дозволять створювати окремі депутатські групи і, можливо, навіть відбудеться вихід кількох нардепів з Партії регіонів, які приєднаються до підтримки нового чинного Прем’єр-міністра. Сьогодні, як не парадоксально, Президент Янукович сам найбільше потребує швидкого переформатування складу уряду. Чим довше він буде тягти з цим питанням, тим більше буде розхитуватися владна вертикаль, зокрема силова, а ще матиме місце дезорганізація, оскільки за відсутності Прем’єр-міністра мотивація силових підрозділів, зокрема «Беркуту», брати на себе відповідальність буде суттєво падати.

На Вашу думку, яка кандидатура на пост очільника українського уряду сьогодні є найбільш прийнятною?

— Найбільш компромісною і прийнятною кандидатурою для всіх опозиційних сил і для провладної більшості є кандидатура Петра Порошенка. Навколо нього сформована неформальна група народних депутатів з різних опозиційних партій (їх близько 15) і позафракційних депутатів (25 осіб). Крім того, Порошенко користується підтримкою старої гвардії Партії регіонів, людей, які разом з ним у 1997 році реєстрували Партію регіонів. Нагадаю, що він був одним із співзасновників Партії регіонів.

Як розцінюєте вчорашню відмову Арсенія Яценюка від можливості очолити Кабмін?

— Це було правильне і абсолютне логічне рішення. Опозиції сьогодні не потрібно «замазуватися» і йти на керівні посади у Кабміні. Інша річ, що до тимчасового уряду, який зараз очолить перехідна фігура, мають увійти представники опозиційних сил. Вони мають запропонувати свої кандидатури на економічний і гуманітарний блоки як мінімум.

Чи правильно, що Арсенію Яценюку, який в цілому по країні має нижчий рейтинг, ніж Віталій Кличко, запропонували більш вагому посаду, а Кличку — другорядну. До того ж Тягнибока взагалі залишили «за бортом» кадрових пропозицій.

— З усієї опозиційної трійки тільки Яценюк є настільки кваліфікованим і компетентним для того, щоб обійняти посаду Прем’єр-міністра. Крім того, виведення із цього процесу Тягнибока і пропозиція Кличку стати віце-прем’єром з гуманітарних питань – це, очевидно, спроба внести сум’яття та розкол у ряди опозиціонерів.

Сьогодні у Верховній Раді депутати проголосували за скасування частини «законів 16 січня». Це можна розцінювати як перший крок до перемоги опозиційних сил?

— Я думаю, що зарано пити шампанське, не треба поспішати з висновками, потрібно чекати підпису ухвалених законів. Крім того, без відсторонення Захарченка і притягнення до кримінальної відповідальності винних керівників «Беркуту» і внутрішніх військ нічого відбуватися не буде. Тому потрібно дивитися на цей процес як на довготривалий.

Чи вбачаєте Ви у поступках, які сьогодні демонструє влада, якісь підводні течії і тактичні ходи?

— Річ у тім, що весь процес відбувається у таємничому режимі, і ми ще не знаємо, на що сьогодні погодилися представники опозиційних партій. Насправді, компроміс з боку влади має бути збалансований якимись поступками з боку опозиціонерів. На що вони погодилися, - це на сьогоднішній день найбільша інтрига. Тому поспішати з висновками не потрібно, варто уникати ейфорії, це тільки початок. Але це принаймні рух у правильному напрямку. Адже влада врахувала свої помилки, вона зрозуміла, що виключно силовими методами, вирішувати цей конфлікт не потрібно.

Ще одна новина цього дня — складання депутатських повноважень Володимиром Макеєнком, який кілька днів тому був призначений головою КМДА.

— Макеєнко є людиною зі старої гвардії Партії регіонів, це людина Клюєва. З одного боку призначення розумне, з іншого — він не може приступити до виконання своїх обов’язків, адже КМДА все ще заблокована протестувальниками і тут ще велике питання, чи він взагалі зможе коли-небудь розпочати роботу на цій посаді. Події ще можуть відбутися за таким сценарієм, що це кадрове рокірування не матиме жодного значення. А головна роль цих ротацій у тому, щоб показати чиновникам, що Президент Янукович намагається контролювати ситуацію у столиці.

На Вашу думку, яких кроків від влади сьогодні може домогтися опозиція і на які поступки може піти влада, щоб не зашкодити власним планам та амбіціям?

— Можливі поступки мають стосуватися насамперед реального звільнення усіх затриманих, швидкого розслідування справ викрадення активістів Євромайдану, відсторонення і притягнення до кримінальної відповідальності винних керівників силових підрозділів. Важливим індикатором реальності змін буде повернення Конституційної реформи 2004 року. Подальші кроки до порозуміння будуть неможливі.

Та у влади є свій вольовий поріг, і поки що вона не готова скасовувати політреформу, але під тиском внутрішніх чинників їхня позиція буде змінюватися.

Упевнений, що євромайданівці стоятимуть до тих пір, поки не будуть виконані їх ключові вимоги. А це звільнення всіх активістів і притягнення до кримінальної відповідальності винних осіб; підписання Президентом ухвалених сьогодні законопроектів, реальна зміна складу Кабміну, і питання призначення дострокових парламентських виборів і місцевих перевиборів, питання перевиборів Президента на порядку денному не стоїть.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на канал новин УНН у Telegram