Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Неділя, 23 вересня 2018 20:49
Загрузка...
Публікації: Політика

Гелетей: спроби замахів на перших осіб держави виявляємо доволі часто 

Гелетей: спроби замахів на перших осіб держави виявляємо доволі часто 

Валерій Гелетей

КИЇВ. 17 жовтня. УНН. Перші особи держави відповідають за стабільність та безпеку країни, а за їхню безпеку відповідає Управління державної охорони. Про тонкощі роботи охоронців президентського рівня, найуразливіші місця в охороні в умовах розвитку високих технологій, про замахи на перших осіб та собак-героїв в ексклюзивному інтерв’ю УНН розповів начальник Управління державної охорони України, генерал-полковник Валерій Гелетей.

- Почнемо з того, що у всіх на слуху. Наскільки професійно здійснювалася охорона складу з боєприпасами в Калинівці?

- Події в Калинівці – це чергова спланована акція російських спецслужб, метою якої є підрив обороноздатності України. Поки немає результатів перевірки, яку проводять СБУ, ГПУ та експерти, неможливо назвати винних або дати об’єктивну оцінку ситуації. Очевидно, що заходи безпеки не відповідали тому рівню, який ми повинні б мати в умовах гібридної війни з РФ.

Не таємниця, що всі українські склади та сховища боєприпасів відомі російським спецслужбам і вони постійно відпрацьовують ці об’єкти. У таких умовах заходи безпеки повинні бути значно ефективніші. Йдеться не лише про людський фактор або відеокамеру, яка веде спостереження вдень і вночі. Це повинні бути спеціальні технічні засоби, які можуть попередити будь-які напади, в тому числі - з дронів.

Днями у нас пройшла робоча зустріч з польськими фахівцями з питань впровадження нових систем захисту від безпілотних літальних апаратів. Можу сказати, що це зараз один із найбільш вразливих сегментів захисту, до викликів якого спецслужби ні України, ні інших багатьох країн світу ще повністю не готові. Ми в Управлінні державної охорони добре розуміємо, що такі диверсії (атаки з дронів – ред.) можуть бути застосовані не тільки на складах із боєприпасами, а й у державних органах влади, на будь-яких заходах – від події на футбольному полі до масового заходу на Майдані Незалежності. На жаль, в Україні немає поки що технічної можливості повноцінно захищатися від атак БПЛА, перехоплювати контроль над ними та знешкоджувати. Тому ця тема зараз апріорі для нас дуже важлива. Особисто я переконаний, що події в Калинівці були диверсією щодо нашого оборонного запасу.

- Україна розглядає запровадження технічних засобів захисту від можливих диверсій з дрону?

- Звичайно, в першу чергу розглядається така техніка, яка б могла глушити та перехоплювати чужий дрон. Існують спеціальні “мізки” - технічні прилади, за допомогою яких можна отримати контроль над дроном. Тобто спецслужба має змогу перехопити контроль над БПЛА, який запустив зловмисник, плануючи диверсію або проводячи розвідувальну діяльність.

- В Україні вже є така техніка?

- Є, але хотілося б, щоб це було на зовсім іншому рівні. Одна справа, коли ти протидієш безпілотникам китайського виробництва, які можна замовити через Інтернет і купити за 5 тис. грн. Інша справа, коли ми говоримо про безпілотний літальний апарат, обладнаний професійними засобами захисту від стороннього впливу. 

- Комітет з нацбезпеки заявив, що Україна через події в Калинівці втратила боєприпасів на 1 млрд доларів... 

- Я поки що не володію точними даними про втрати, але в жодному випадку не вважаю, що це катастрофа в буквальному сенсі для Збройних сил України. Той запас, який є в Україні, дозволяє захищати нашу територіальну цілісність у необхідному обсязі.

- УДО охороняє перших осіб держави. Чи бували конфлікти між охоронцями і цими чиновниками? 

- Ми охороняємо не конкретну особу, а посаду, незалежно від особистості або рис характеру. Але, звісно, намагаємось підбирати в особисту охорону таких тілоохоронців, які б мали сумісний характер із охоронюваною особою. Зрозуміло, що хтось із чиновників любить спорт, хтось – інтелектуальні ігри, і ми, в свою чергу, підбираємо військовослужбовців, які підходять високопосадовцю за духом, захопленнями та світосприйняттям. Звичайно, на першому місці стоїть професіоналізм тілоохоронця, але, крім цього, велике значення має взаєморозуміння та довіра охоронюваної особи.

- Якщо хтось з чиновників попросить свою охорону, наприклад, порибалити за компанію, охоронець погодиться?

- За останні декілька років не пригадую випадків, щоб ми забезпечували охорону когось із високопосадовців на риболовлі. Раніше, звичайно, їздили: походи в гори, риболовля, лижі, моржування. Тому, зрозуміло, що охоронці повинні були мати відповідну підготовку для цих занять. Я пригадую 2006 рік: Віктор Ющенко любив купатися на Водохреща в ополонці, тому йому підбиралися люди, які спеціально готувалися до цього купання, щоб потім не мати проблем зі здоров’ям, не підхопити застуду, наприклад. Це і є специфіка нашої роботи. І тут важливо знайти рівновагу між професійністю тілоохоронця і його сумісністю з людиною, яку він охороняє.

Зараз, до речі, у нас з’явилася ще одна необхідна умова – володіння англійською мовою. Більшість перших осіб часто їздять із робочими або офіційними візитами за кордон, тому охоронці повинні співпрацювати зі спецслужбами приймаючої країни. У нашій роботі комунікувати спецагентам двох країн через перекладача – зайвий ризик витоку інформації.

- Як відбувається охорона наших чиновників за кордоном?

- За кілька днів до запланованої дати візиту високопосадовця з іншої країни або керівника міжнародної організації до нас приїжджає передова група охорони. За таким самим принципом наша група прибуває в іншу країну й у зв’язці з місцевою спецслужбою опрацьовують усі деталі візиту, де під деталями мається на увазі повний комплекс охоронних заходів. Якщо це країна ЄС, то заходи безпеки з нашого боку можуть бути менші, якщо ж держава, яка воює або має нестабільну внутрішньополітичну ситуацію – заходи безпеки посилюються.

- Як посилюється охорона посадовців в зоні АТО?

- Не можу розповісти всі деталі, щоб зловмисники не використали цю інформацію собі на користь. Але запевняю, що там проводиться повний комплекс необхідних оперативно-розшукових та оперативно-технічних заходів, які дозволяють нам забезпечити безпеку перебування охоронюваних осіб у районі проведення Антитерористичної операції. 

- Анонси, які з’являються перед візитом президента кудись, заважають працювати?

- Вони, очевидно, не допомагають. Будь-який передчасний витік інформації змушує нас відповідно реагувати на появу нових можливих загроз.

- Зміна маршруту і підставні кортежі є?

- Чесно кажучи, таких прийомів безліч, але ми застосовуємо їх лише за крайньої необхідності. Кожен день робота УДО починається з моніторингу подій у світі. Якщо в інших країнах сталися небезпечні інциденти або терористичні атаки – ми намагаємось оперативно з’ясувати: що і як сталося, за потреби навіть зв’язуючись із керівництвом спецслужб інших країн. Це робиться для обміну досвідом, який має ключове значення для ефективної роботи будь-якої спецслужби. Якщо говорити про обмін досвідом, то в 2015 році ми (УДО – ред.) підписали меморандум п’яти держав: Болгарія, Румунія, Грузія, Молдова і Україна в рамках підготовки фахівців із особистої охорони. Вони приїжджають до нас на навчання, ми їздимо на тренінги до них, що не може не відображатися на підвищенні рівня професіоналізму наших військовослужбовців.

- Чи були реальні замахи на когось із діючих керівників держави, високопосадовців?

- Якщо брати в цілому історію УДО, то Україна за часи своєї незалежності пам’ятає декілька резонансних замахів: на кандидата в президенти Наталію Вітренко, прем’єр-міністра Лазаренка, на першого заступника голови Верховної Ради Андрія Парубія, напад із ножем на Леоніда Кравчука, коли його охоронець взяв на себе удар. Найрезонанснішим, звичайно, був замах на життя зі спробою отруєння на колишнього кандидата в президенти Віктора Ющенка.

- Кого складніше охороняти: Ющенка чи Порошенка?

- Складно відповісти, бо це зовсім різні часи. Тодішнє керівництво охоронного відомства не вберегло Віктора Ющенка: його отруїли. Відомо, що він досі вимиває з твердих тканин організму залишки отрути – діоксину. Люди, які його тоді запросили на вечерю, не допустили тілоохоронців на зустріч. Вони зробили все, щоб Ющенко вирішив поїхати один, без охорони. Це був неприпустимий прокол у роботі керівництва особистої охорони Віктора Ющенка. Також у ті часи робота УДО значно ускладнювалась напруженим політичним протистоянням між президентом Віктором Ющенко та прем’єр-міністром Віктором Януковичем, який не нехтував стосунками з кримінальними авторитетами. Треба було високопрофесійно та неупереджено забезпечити охорону обом високопосадовцям, незважаючи на їх політичне протистояння. 

Сьогодні ж є більш серйозна небезпека – агресія Росії і активізація диверсійної роботи спецслужб ворога всередині України. Наражати на небезпеку життя Верховного Головнокомандуюча, Президента України – неприпустимий злочин. Тому рівень професіоналізму військових УДО ніколи не стоїть на місці. Я добре пам’ятаю часи, коли в 2008 році приїжджав колишній американський президент Джордж Буш, охорони було стільки, що злічити важко: кінологи, снайпери, спецагенти з важкою зброєю, купа тілоохоронців. Тоді відчувалася недовіра американської сторони до наших спецслужб. Зараз, коли вже не в перший раз приїжджає, наприклад, Джо Байден, в нього охорони в десятки разів менше, що свідчить про довіру американських колег.

- Скільки разів УДО запобігала реальним замахам на діючих чиновників?

- У перші дні після інавгурації Президента України Петра Порошенка ми попередили замах на його життя, коли на подвір’ї АП (Адміністрація Президента – ред.) була спроба закласти вибухівку зі сторони в’їзду Президента на її територію.  

- З моменту приходу нової влади був всього один замах?

- Це я вам тільки про один із перших розповів. У нас часто з’являється інформація про те, що готується замах на Президента, на його кортеж, на інших високопосадовців. Ми маємо багато випадків, коли під час перевірки даху чи вулиці в місці, де запланована подія за участю перших осіб держави, знаходимо зброю, вибухівку, гранатомети. Можемо ми говорити, що це був замах? Думаю, що ні. Але підготовка до замаху однозначно була. На щастя, дії наших військовослужбовців не дали можливості скоїти ці замахи. 

- Чи були зрадники з числа військових УДО, хто в АТО втікав на іншу сторону?

- Не було такого. В АТО знаходяться досвідчені військовослужбовці УДО України і налагоджена відповідна система взаємодії та контролю. А в 2014 році, коли розпочалась окупація Криму, невелика частина нашого підрозділу, який дислокувався там, повернулася на материк. Були й ті, хто залишився й зараз працюють у ФСО Росії (Федеральна служба охорони РФ – ред.). Проти них в Україні розпочате кримінальне провадження. 

- З охоронців Януковича були такі, які поїхали з ним в Росію?

- Так, були. У той день, коли Янукович вилітав із Межигір’я, з ним була частина військовослужбовців УДО. Їх було загалом багато, але поїхало в РФ лише п’ятнадцять осіб. До речі, в останній день перебування Януковича у Криму, перед самим відльотом, ці охоронці написали рапорти на звільнення з УДО та здали посвідчення й зброю. У цей самий день вони й були звільнені моїм попередником. Янукович, до слова, теж написав заяву на зняття з нього державної охорони на невизначений термін. Десь ця заява у мене ще лежить, написана на ім’я начальника УДО. 

- Це було перед ніччю відльоту?

- Це був останній день перебування Януковича в Криму. Хоч охоронці й здали зброю та посвідчення, вони порушили порядок перетинання державного кордону, коли допомогли Януковичу незаконно його перейти, транспортувати речі. За незаконне вивезення матеріальних, духовних і культурних цінностей проти них порушена кримінальна справа. Зараз всі ці люди охороняють Януковича в РФ як цивільні тілоохоронці.

- Працівників УДО перевіряли на причетність до розстрілів на Майдані?

- Ми оперативно опечатали всю зброю, зібрали та відвезли на балістичну експертизу. Вона показала, що жоден автомат, пістолет чи гвинтівка не були причетні до трагічних подій на Майдані. Тільки після цього ми повернули зброю в УДО і роздали назад військовослужбовцям. 

- Скільки треба охоронцю вчитися, щоб його допустили охороняти Президента?

- Це суб’єктивно. Кожен військовослужбовець вчиться, як і інші люди: хтось швидше, хтось повільніше. Але в жодному випадку це не 3-4 місяці, а, щонайменше, декілька років. Точно можу сказати одне: людині, яка не служила в армії, буде важко фізично та морально. Тілоохоронці працюють у будь-яку погоду, у будь-яких умовах, іноді без відпочинку. Тому військовослужбовець допускається до виконання обов’язків лише тоді, коли має відповідні професійні навички, має достатню фізичну та моральну витримку, добре знає протокол і правила етикету.

- Помічники охоронців - службові собаки? 

- Раніше для наших робочих потреб ми залучали службових собак інших правоохоронних органів. Свою власну кінологічну службу в 2006 році ми розпочали з трьох собак, зараз їх вже більше двадцяти. Вони мають унікальні навички: крім пошуку вибухівки можуть виконувати функції професійних тілоохоронців. Наприклад, наші собаки готові застрибнути в машину, яка рухається з відкритим вікном, щоб знешкодити чи зупинити водія, якщо в цьому є потреба.

Вони не бояться пострілів, тому без проблем можуть знешкодити зловмисника, який стріляє з автомата в їх бік. Таку техніку дресури до нас приїздять вивчати спецслужби інших країн у рамках обміну досвідом.

- Хто їх тренує?

- Звичайно, професійні кінологи – військовослужбовці УДО. 

- Даєте звання собакам, як це в США роблять?

- Ні, звання не даємо, але кожна собака нерозривно пов’язана з кінологом, має своє ім’я. Для зручності й ефективної роботи собак ми обладнали спеціальний транспорт для їх перевезення у райони, де ми працюємо. Роль собак важко переоцінити, що було доведено неодноразово самим життям.

У зоні АТО, наприклад, після зачищення гори Карачун від терористів, наші хлопці спускалися з висоти, а попереду завжди йшла службова собака, щоб знаходити залишені терористами вибухонебезпечні предмети. Вона зачепилася за професійно замасковану розтяжку й підірвалась на ній за 10 метрів від наших військових. Ця собака зберегла життя мінімум п’ятьом нашим людям і, на щастя, вижила, хоча кілька днів і не могла прийти до тями від контузії.

Зараз наша рятівниця вже не може працювати в повноцінному обсязі, тому ми її гідно прилаштували. Вона в УДО – почесна собака та виконує сторожові функції.

- Коли собаки перестають служити в УДО, куди їх відправляють?

- Коли собака вже не може виконувати поставлені завдання в повному обсязі, її відправляють охороняти інші об’єкти УДО. На спокійнішу службу переводять. Якщо собака старіє і не може виконувати свої функції у необхідному обсязі, то її забирають собі додому військовослужбовці УДО або кінологи, але такі випадки поки що поодинокі.

- Собак в УДО селекціонують у кінологічному центрі? А якщо є цуценятка, які не підходять на службу?

- Ми намагаємося знайти найоптимальніше місце для кожної собаки відповідно до її умінь, наскільки це можливо. Тварини, які за своїми показниками не підходять для особистої охорони, використовуються на об’єктах державної охорони, де вимоги до них трохи нижчі. 

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
Загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
загрузка...