Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Дякуємо лікарям, які рятують країну!
Публікації: Економіка
173055

Що і за скільки на ринку курятини: аналіз фахівців

Що і за скільки на ринку курятини: аналіз фахівців

КИЇВ. 3 квітня. УНН. В цьому році не очікується різких стрибків на найзатребуваніше українцями м'ясо, курятина буде рости в ціні пропорційно інфляції і вартості виробництва. Про це повідомили в профільній асоціації птахівників, передає УНН.

Фахівці пояснили, що собівартість цього продукту багато в чому залежить від таких зовнішніх чинників, як ціни на корми, електроенергію, медпрепарати, паливо, і рівень зарплат.

Важливий і показник інфляції. У 2017 році зростання індексу споживчих цін перевищив очікування Нацбанку відразу на 8%, підвищилися в порівнянні з 2016 роком до 13,7%.

За даними АМКУ, якщо на початку 2017 року інфляційні очікування виробників поступово знижувалися, то з вересня вони стали погіршуватися під впливом нестабільної ситуації на валютному ринку, високі витрати на виробництво і анонсованих підвищень соціальних стандартів. Відповідно, відбувся стрибок цін практично на всі види продуктів харчування.

В Асоціації звернули увагу, що продукти харчування тваринного походження, а це молоко, м'ясо, яйця відрізняються від рослинних динамікою цінових коливань. У сфері тваринництва перше півріччя - це найбільш витратна частина.

Отже, якщо в цей період є форс-мажори, такі як зростання цін на паливо і обвал національної валюти, це провокує цінове зростання продукції в другому півріччі. На початку 2017 року всі ці форс-мажори трапилися відразу. За даними Держстатистики, найдовше змогли утримати ціни виробники птиці та ковбас. Свинина пішла в ціновий пік ще в березні, а яловичина стрімко дорожчала з місяця в місяць.

Починаючи, з травня запрацював механізм виплат дотацій агровиробникам в затвердженому раніше МінАПК розмірі, що коливався в межах 60%-70% від сплаченого виробниками ПДВ до бюджету.

Виплати помітно почали збільшуватися в другій половині року. Тому з вересня намітилася тенденція до зниження ціни. Ефективність механізму дотацій добре простежується на сфері птахівництва. Восени ціни на м'ясо птиці стабілізувалися і вже не підвищувалися аж до кінця року.

Що стосується яловичини і свинини, то тут очікувалося, що сплачене ПДВ за листопад-грудень (а це максимальні суми на поточний рік) будуть компенсовані дотацією в січні-лютому 2018 року відповідно. А значить вдасться стабілізувати цінову динаміку і закласти фундамент для стримування ціни в 2018 році. Але програму прибрали з переліку видів держпідтримки в 2018 році. А значить виробникам тваринницької продукції довелося знову шукати нові механізми здешевлення собівартості.

В цілому, така нестабільність державних програм підтримки АПК негативно впливає на фінансове планування їх бізнесу, що в подальшому позначається на кінцевому споживачі. Цю тезу наочно демонструють події перших місяців 2018 року. Як тільки новий механізм держпідтримки став зрозумілий, багато виробників продукції тваринництва стабілізували відпускні ціни і навіть кілька їх знизили. Курятина зокрема, здешевшала відразу на 1,5 грн.

Незважаючи на поширену в ЗМІ помилкову думку про "гігантські дотації", держпідтримка українського АПК значно поступається навіть найближчим сусідам: Польщі, Угорщині, Болгарії. А це, до речі, наші найнебезпечніші конкуренти по м'ясу не тільки на зовнішніх ринках, але вже і на нашому, вітчизняному. З кожним роком їх продукція все більше витісняє вітчизняну. На тлі того, що продовольча організація ООН (ФАО) внесла Україну до списку країн з ризикованою продовольчою безпекою, ситуація, безумовно, вимагає особливої ​​уваги.

Але навіть при такому критичному рівні фінансування і не стабільному економічному середовищі, українська курятина залишається дешевшою європейської, що дозволяє Україні утримувати сильні позиції експортера на світових ринках.

Що стосується 2018 року, згідно з даними Держстату, за останні три місяці витрати на виробництво сільгосппродукції зросли на 14,6% проти 2017 року. Однак, на курятині цей негативний фактор поки не позначився. У березні курятина все так же демонструвала зниження ціни.

 

Джерело: УНН
Підписуйтесь на канал новин УНН у Telegram