Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Середа, 21 серпня 2019 21:18
Публікації: Новини Світу
49500

"Х'юстон, ніяких проблем": 50 років тому людина вперше ступила на Місяць

"Х'юстон, ніяких проблем": 50 років тому людина вперше ступила на Місяць

У цей день рівно 50 років тому американський астронавт Ніл Армстронг ступив на поверхню Місяця. Про те, як це сталося, розповість УНН, ґрунтуючись на даних Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору (NASA)

КИЇВ. 20 липня. УНН. Один маленький крок для людини, один гігантський стрибок для людства - саме це казали перші шпальти тисяч газет, надрукованих десятками мов по всьому світу, після того як збулася перша частина сміливої заяви президента Джона Кеннеді, зробленого більш ніж вісім років тому - висадити людину на Місяць. Ця частина була успішно виконана 20 липня 1969 року. Друга частина - безпечно повернути цю людину на Землю - була попереду. Про легендарну висадку луноходців існує безліч теорій і домислів. Так як же все було? Про це розповіли фахівці NASA, відновивши картину подій у ті самі, перші години, майже покроково, передає УНН.

Отже, астронавти американського космічного корабля "Аполлон-11" - Ніл Армстронг, Едвін "Базз" Олдрін і Майкл Коллінз почали свій п'ятий день у космосі, завершуючи дев'ятий оборот навколо Місяця. У той же час на Землі, у Центрі управління польотами в Х'юстоні, за польотом стежила команда контролерів Юджина Кранца, а в ролі зв'язківця у них виступав астронавт Чарльз Дьюк.

Після сніданку, Олдрін і Армстронг приступили до активації Місячного Модуля (EG) Eagle (Орел - англ.) - того самого - запустили шасі, і надягли скафандри. Ближче до кінця 12-го обороту навколо Місяця Дьюк зв'язався з "Аполлоном", щоб розстикувати "Орла".

Усе відбувалося зі зворотного боку Місяця на початку 13-го обороту. Космонавти розпочали самостійні польоти. Після того, як вони з'явилися з-за Місяця, Армстронг передав сигнал на базу, сказавши: "В Орла є крила". Коллінз із Командного модуля "Колумбія" зауважив: "Думаю, що у вас є симпатичний літальний апарат, Орел, незважаючи на те, що ти - догори ногами". На що Армстронг відповів: "Хтось із нас догори ногами".

З цього моменту події відбувалися досить швидко. У той час, як спроба примісячитися була менш ніж за годину, оглядовий пункт в Управлінні польотами заповнився менеджерами NASA з усього агентства, багато астронавтів були присутні в самій диспетчерській, щоб засвідчити історичну подію. Пізніше, на 13-му обороті, приблизно за 10 хвилин до того, як "Аполлон-11" знову зник за Місяцем, Дьюк зв'язався з радіостанцією для прокладки курсу на орбіту. Нижню точку орбіти "Орла" опустили приблизно до 50 тис. футів - так близько, як до цього спускався до місяця "Аполлон-10". Незабаром два кораблі, що летять окремо, знову з'явилися через Місяця на 14-му обороті. Дьюк викликав радіостанцію для початку маневру посадки. "Орел" неодноразово втрачав зв'язок із Землею, у такі моменти Х'юстон спілкувався з "Орлом" через Коллінза на "Колумбії", поки зв'язок не був відновлений.

На початку спусковий двигун працював з 10%-ою тягою протягом 26 секунд для плавного початкового уповільнення перед збільшенням до повної тяги. "Орел" летів двигуном вперед, його вікна були звернені вниз до поверхні Місяця, і він перебував приблизно у 300 милях на схід від місця посадки у Море Спокою (море на навидимій стороні Місяця). Позиція "Орла" дозволила Армстронгу відстежити орієнтири, коли вони проходили над ним врозріз передбаченого часу.

Ґрунтуючись на тому, що "Орел" проходив орієнтири приблизно на дві-три секунди раніше, Армстронг передбачив, що вони приземляться приблизно на три милі нижче, ніж планувалося - і він мав рацію. На висоті 40 тис. футів Армстронг маневрував "Орлом" в напрямку курсу.

На висоті близько 33 тис. футів Армстронг і Олдрін несподівано побачили сигнал тривоги програми 1202, який вони не бачили в симуляції. Після декількох секунд аналізу, Дьюк дозволив їм продовжити рух.

Сигнал тривоги на ділі означав, що комп'ютер був перевантажений занадто великою кількістю даних і не міг обробити всі, але диспетчери були впевнені, що астронавти можуть продовжити посадку. Коли другий сигнал 1202 пролунав менш ніж через хвилину, Дьюк знову дав команду продовжувати.

"Орел" маневрував більш вертикально на фінальній фазі спуску. На відстані близько 5 тис. футів і знижуючись зі швидкістю близько 100 футів в секунду, Армстронг взяв на себе ручне управління позицією "Орла". Коли вони перетнули 3 тис. футів, а швидкість їх зниження знизилася до 70 футів в секунду, Дьюк дав їм сигнал для посадки, і вони отримали сигнал тривоги програми 1201. Знову, Герцог дозволив продовжити. Ще 1202 майнули на висоті близько 1 тис. футів. Близько 600 футів, помітивши, що бортовий комп'ютер корабель курсує в посипану валунами область близько Західного кратера, Армстронг взяв на себе ручне управління спуском.

Він нахилив "Орла" в більш вертикальне положення, що сповільнило спуск, і вирішив перелетіти нерівну область і пошукати більш гладку місцевість для посадки. Армстронг незабаром знайшов, що шукав, і полетів у більш чітке місце для посадки. Тоді Олдрін крикнув, що він бачив тінь Місячного модуля на Місяці.

Армстронг вибрав своє остаточне місце посадки, приблизно у 60 метрах на схід від Малого західного кратера. Приблизно на висоті в 100 футів загорілася сигнальна лампа кількості палива, що показує, що залишилося всього 5% палива, і у Армстронга залишилося близько 90 секунд часу для польоту. На решту 60 секунд палива вони опустилися приблизно до 40 футів, у той час, як двигун піднімав пил із поверхні, все більше погіршуючи Армстронгу видимість.

Рівно о 15:17:40 за Х'юстоном 20 липня 1969 року Олдрін вигукнув "Контактне світло", вказавши, що принаймні один з трьох 67-дюймових зондів, звисаючих з дна трьох підніжок Місячного модуля, стикнувся з Місяцем. "Орел" змістився вліво, коли через три секунди Армстронг вигукнув: "Відключення", а потім Олдрін: "Добре. Зупинка двигуна", означаючи, що двигун був вимкнений. Вони були на Місяці. У Х'юстоні Дьюк за допомогою телеметрії зауважив, що двигун зупинився, і покликав Армстронга і Олдріна: "Вас зрозумів, Орел". Армстронг відповів історичними словами: "Х'юстон, База Спокою. Орел приземлився".

Через кілька хвилин Олдрін надав перший усний опис оточення, включаючи типи і розміри каменів і загальний колір поверхні. Дьюк зв'язався з ними по радіо: "Майте на увазі, що в цій кімнаті і по всьому світу багато усміхнених облич", що викликало відповідь Армстронга: "Ну, тут їх двоє".

Армстронг повідомив, що ні в нього, ні у Олдрина не було проблем із пристосуванням до однієї шостої гравітації на поверхні Місяця. Він продовжив із більш детальним описом їх виду з передніх вікон.

Пізніше Олдрін і Армстронг почали підготовку до свого історичного виходу у відкритий космос, у тому числі надівши портативні системи життєзабезпечення, рюкзаки, які постачали киснем, видаляли вуглекислий газ і забезпечували зв'язок. Команда диспетчерів польотів на чолі з Кліффордом Е. Чарльзвортом, Брюс Маккендлесс у ролі зв'язкового, зайняла свої позиції в Управлінні польотами, щоб допомогти Армстронгу і Олдріну. Вони переналаштували кабіну "Орла" на розгерметизацію, надягли шоломи, козирки і рукавички, а потім відкрили клапан, який вентилював кабіну.

Олдрін відкрив передній люк "Орла", відкриваючи Армстронгу доступ до зовнішнього переднього порогу. Олдрін додав: "Чи готові спуститися і взяти трохи місячного каменю?". Він допоміг Армстронгу пройти через вузькі рамки люка корабля і вийти на передній поріг. Армстронг вийшов на сходи. Його дії висвітлювала встановлена на кораблі чорно-біла телекамера, що дозволяла сотням мільйонів глядачів на Землі побачити, як він спускається по сходах вниз до підніжки посадкової опори. В якості запобіжного заходу він виконав трифутовий стрибок назад на першу сходинку сходів, полегшену однієї шостої місячної гравітації. Знову опустившись на подушку, Армстронг описав, що подушечки для ніг занурилися в місячний пил всього на один або два дюйми, які, як він зазначив, були дрібнозернистими, майже пудровими. Армстронг оголосив: "Я збираюся зійти з Місячного модуля".

І о 9:56 вечора за Х'юстоном він зробив це, твердо поставивши ліву ногу на поверхню Місяця, заявивши: "Це один маленький крок для людини, але гігантський стрибок для людства".

Пізніше про цю подію напишуть книги, знімуть фільми і заспівають пісні. Пізніше ще 5 американських "Аполлонів" висадять на Місяць ще 10 астронавтів. Але дата 20 липня 1969 року назавжди увійшла в історію і залишиться в пам'яті багатьох поколінь.

До речі, на честь знаменної дати пошуковик Google зустрічає користувачів незвичайним Doodle-ом завдовжки в 4,5 хвилини, в якому про відому висадку розповідає Майкл Коллінз, який спостерігав за процесом з командного модуля.

А ще фахівці NASA зібрали, відтворили і опублікували приголомшливі панорамні знімки місць висадки "Аполлона" до 50-річчя місячної посадки. Приємного перегляду.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram