Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Неділя, 21 липня 2019 11:38
Публікації: Політика
49905

С.Луценко: справу брата мають розглянути на Раді Європи

С.Луценко: справу брата мають розглянути на Раді Європи

Ю.Луценко — у Лук'янівському СІЗО. Країна оговтується від першого в її незалежній історії арешту міністра МВС, нехай і колишнього, що відбувся за 4 дні до Нового року. Аналітики відчайдушно намагаються зрозуміти причини арешту Ю.Луценка. Що це - політична необхідність, помста, намагання «затулити рота»? Депутати та соратники Луценка з «Народної самооборони» безрезультатно намагаються зустрітися з ним. Омбудсмен Н.Карпачова запевняє, що умови утримання Ю.Луценка нормальні. Депутатам-опозиціонерам в цілому це все нагадує чийсь невдалий жарт... Публічність Луценка, його міністерська посада, а також відкрита підтримка ним Юлії Тимошенко не дозволяють розглядати справу без політичного підтексту. Про майбутнє справи Луценка, обставини, що передували його арешту, а також долю очолюваної ним «Народної самооборони» ІМК розповів старший брат екс-міністра внутрішніх справ Сергій Луценко, який і очолив нині рух.

- Сергію Віталійовичу, Ви зараз взагалі особисто не спілкуєтеся з братом? Тільки через адвоката? Як родина сприйняла арешт, чи була готова до цього?

- Так, ми спілкуємось тільки через адвоката. Щодо того, як сприйняла родина, то вона була до цього готова. І чудово розуміла, що будуть певні дії. І високопосадовці, які сьогодні дорвалися до влади, як мінімум, з помсти за 2000-й, 2004-й, 2005-й роки, напевно, будуть мститися, так? Бо коли ложка, яка пливе до рота, до нього не допливає – у тому числі, завдяки «Україні без Кучми», завдяки «помаранчевій революції»... Відповідно, до цього всі були готові.

- Скажіть, а коли, власне, стало зрозуміло, що справа може дійти до арешту? Певний час було таке відчуття, що до арешту справа не дійде. Були прямі ефіри Луценка в ток-шоу, де він досить жорстко висловлювався відносно дій ГПУ, але за висловлювання і заяви ніхто його не чіпав...

- Власне, після того, як він почав висловлювати свою думку під час прямих ефірів, і почалися силові дії. Коли стало зрозуміло – чесно кажучи, зрозуміло стало в останній момент. Це логіку нормальної людини можна проаналізувати, передбачити, а логіку людини, яка вийшла, не долікувавшись із деяких медичних установ або, за Чеховим, із шостої палати, - проаналізувати і пояснити неможливо, так само як не можна пояснити логіку Генеральної прокуратури.

- Наскільки мені відомо, затримання відбулося під час ранкової прогулянки Вашого брата з собакою…

- Це був спокійний вихідний день. Мало того, ми не були у той час в Києві, я був удома з сім’єю. Я не передбачав термінового виїзду, але, тим не менш, сів у машину і поїхав терміново до Києва, тобто це не прогнозувалося саме тієї миті. Як бачите, того самого дня, до вечора, зібралися і народні депутати-однодумці, і весь штаб був тут в офісі й готовий до роботи.

- Така ситуація може сприяти відродженню «Народної самооборони»?

- Значить так, ми говоримо про дві речі, які, напевно, незрозумілі суспільству. Є проблема депутатської групи «Народна самооборона», але немає жодної проблеми з «Народною самообороною» як із громадянським рухом і політичною партією. Тобто у нас існують на сьогодні всі низові організації, абсолютно всі обласні, жодна - не розпущена і не припинила своєї діяльності, і жодна не відмовилася – навіть у ситуації важкій, коли і на місцях їх по-справжньому пресують, – від своєї діяльності, від своїх принципів. А що стосується депутатської групи – сьогодні навіть ті, хто залишив депутатську групу «Народна самооборона», частина цих депутатів, допомагають нам.

- Тобто, відбулося своєрідне возз’єднання?

- Питання тут таке - той, хто має моральні принципи, як мінімум, допомагає. Не стоїть питання повернення до депутатської групи, такого питання ніхто не ставить. Хто пішов – пішов назавжди. Але інтелектуально, принаймні, ряд депутатів, які залишили «Народну самооборону», допомагають.

- А скільки?

- Як мінімум троє-четверо. Вони допомагають, вони розказують, як треба діяти. Щось підказують, щось ми беремо, щось самі знаємо, щось неприйнятно, але тим не менш, подібна діяльність відбувається.

- Скажіть, а те, що саме Ви очолили "Самооборону" після арешту брата – це, наскільки я розумію, було спонтанне рішення?

- Чому? Ні, я виконуючий обов’язки голови партії «Народна самооборона», ну принаймні з моменту, коли «Народну самооборону» залишив виконуючий обов’язки Олег Новіков. Тобто це рішення прийнято політрадою, і це вже, як мінімум, десь з півроку.

- А цю заміну зовсім не афішували.

- Ми оприлюднювали протокол політради на партійному сайті, тож все це було відомо. Я брав участь у формуванні спочатку «Антикримінального вибору», потім «Вперед, Україно!», а далі «Народної самооборони». Я відповідав в організації за побудову низових структур - обласних, міських, районних, я цим займався понад 5 років.

Тобто таку низову роботу завжди проводив я. До речі, я ніколи не афішував свою роль у політиці, тому що двох Луценків, напевно, для політики багато, але на сьогодні, власне кажучи, знаючи всіх людей, які входять у «Народну самооборону» і наших прибічників, я просто очолив у даний момент і це, думаю, ненадовго.

- Повертаючись до арешту Луценка — не спадало на думку написати листа Президенту?

- Про що?! Ми поставили собі одне запитання: хто є ініціатором кримінальних справ проти Юрія Луценка? Не буду називати зараз прізвища бездоказово, трошки пізніше будуть «назви». Скажіть, будь ласка, сьогодні хто-небудь вірить, що у вертикалі влади, партії влади – Партії регіонів, що нагорі цієї піраміди не стоїть Президент Янукович? З якого приводу до нього звертатись?

- А Європейський Суд прав людини?

- Звичайно, готується відповідне звернення. Але зрозумійте, справа, по суті, не розглядалася. Розглядалася тільки частина справи - це затримання Луценка, що проведено з усіма процесуальними, повторюю, помилками. Простіше – Луценко обвинувачується в тому, що він не визнав себе винним, тобто Печерський суд порушив статтю 63 Конституції.

І друге питання – що він відмовлявся давати свідчення на момент, коли не розглянута його скарга в тому самому Печерському суді про незаконність порушення кримінальної справи. Це його право, знов-таки за тією самою 63-ю статтею Конституції. Слідчий прокуратури, не приховуючи, сказав у залі суду для тих, хто «не вловив», що закриття справи, а потім її поновлення - це маніпулювання з боку Генеральної прокуратури, для того, щоб змінити Луценку запобіжний захід, читай «затулити йому рота».

- Нещодавно приїжджав в Україну єврокомісар ЄС Штефан Фюле. Чи намагалися Ви зустрітися з ним щодо долі брата?

- Депутати групи «Народна самооборона» намагалися зустрітися з Фюле, але є певний протокол. Він приїхав в Україну з розписаним графіком відвідувань, і графік, як правило, такий не змінюється. Тим не менш, нашу позицію Юлія Тимошенко, наскільки мені стало відомо з офіса партнерів, довела до єврокомісара.

- Вам відомо, в яких умовах утримується брат?

- Ми знаємо через його адвоката, що він утримується у чотиримісній камері, в якій перебувають разом із ним ще троє чоловік. Власне, у камері є телевізор, який не працює в цифровому форматі, тобто показує УТ-1 і не знаю, які там ще канали, ми вже всі до «цифри» в Києві звикли. Решта умов абсолютно такі самі, як у всіх інших, хто там знаходиться.

- Коли Ви сподіваєтеся, що побачите брата чи хоча б почуєте?

- Останній раз чув його в суді, а як ви розумієте, звідти ні зателефонувати, ні переписуватися, ні рукою не може бути написаний жодний документ. Тобто, як я вже казав, ми спілкуємося на сьогоднішній день виключно через адвоката.

- Я так розумію, для того, щоб не створювати зайвих проблем і приводів для слідства?

- Ви ж розумієте, що будь-які дії будуть тільки погіршувати ситуацію, і є таке поняття – «внутрішньокамерна розробка». Але такі дії є, будь-які спроби порушити закон – і буде складено на нього вину. Так само, як з нас хотіли зробити терористів під час апеляційного суду – мені стало відомо, що ціла група готувалася, наприклад, використати димові шашки зі сльозоточивим газом у деяких публічних місцях міста Києва. І завдяки оприлюдненню цього факту заздалегідь народним депутатом Ю.Гримчаком, цього не сталося.

Але це хотіли приписати нам, і до нас ставитись як до терористів, і в першу чергу нас скомпрометувати в очах нормальних людей і європейської спільноти, що ми терористи і нас підтримувати не можна.

- Зрозуміло. А які Ваші плани? Я так розумію, знову писати листа слідчому?

- Чому? Це тільки частина справи... Є процедурні моменти, які використовуються юридичним блоком нашої організації. Є політичний блок нашої організації, сьогодні відбулося практично без жодного логічного результату заслуховування прокуратури в парламенті, тобто Литвин, як завжди, зіграв свою «лисячу роль». Але Бог з ним. Є міжнародний блок, який ми відпрацьовуємо.

26-го числа сесія Парламентської асамблеї Ради Європи. Ми будемо готувати термінову процедуру розгляду питання України на Раді Європи. Крім того, є запрошення до США і Канади, і зустріч наших депутатів із конгресменом США, між іншим, і журналістів. Тобто ми пояснили дипломатам те, що наша позиція залишається такою, що демократія не є проблемою тільки однієї країни, а це проблема всієї світової спільноти. Я сподіваюсь на певну реакцію деяких країн, принаймні визнання факту політичних репресій в Україні, а далі життя визначить наші дії на майбутнє.

- Вас взагалі не здивувало те, що на цій зустрічі з дипломатами не було представників Франції?

- Нічого тут дивного немає. По-перше, дипломатична служба консервативна, а нам «допомагала» українська влада з «переносами», хоча заходи безпеки в офісі ми вжили абсолютно всі. Тобто тут лише декілька журналістів і народний депутат України були присутні, щоб не було проблем.

Активісти «Народної самооборони» чергували по периметру, аби не було провокацій під час проведення наших заходів. Окрім того, ми виконали всі противибухові, технічні заходи - була, як в народі кажуть, рамка на вході, для того, щоб ніхто не зміг занести в офіс ніяких сторонніх предметів, обстежили підвали, під’їзди, дах цього будинку, щоб не було «замінованого парламенту".

Я в даному випадку зовсім не засмучений, хоча б з огляду на те, що лідери світової спільноти зі США й Японії, наприклад, були представлені сьогодні, хоча кожна країна, навіть найменша, є учасником світового процесу. А що стосується Франції – нам відома її позиція, ми чули заяву МЗС Франції з приводу політичних репресій в Україні.

Ну це, напевно, технічні питання посольств, і зрозумійте, зараз час такий – наприклад, французький посол повернеться в Україну тільки 19-го числа. Тобто, можливо, ті запрошення, які ми надсилали, не було навіть кому розписати - це технічні моменти. У нас було з часу закінчення канікул у Європі десь неповних два дні. Можливо, хтось не долетів через погодні умови, таке теж було. Друге – це непорозуміння, яке нам «допомогла» створити влада. За дії влади перед дипломатами, які були сьогодні представлені, я вибачився.

На сьогоднішній день я можу абсолютно впевнено сказати, що були політичні радники або посли. Тобто не було тих, хто відповідав за розвідку - якби тут були представлені служби, які відповідають за розвідку, це означало б, що немає певної зацікавленості політичної в тому, що відбувається в Україні. Це був би просто зондаж того, про що ми думаємо, чи можна з нами співпрацювати. Натомість - абсолютно нормальний з нормальними здоровими очима і поглядами дипломатичний корпус, який нас зрозумів.

- Останнє питання: інформація з WikiLeaks про розмову Юрія Віталійовича з американським послом, яка з’явилася напередодні арешту, – це випадок чи щабель справи Луценка?

- Ні, там нічого не було в тій розмові, що з'явилася у WikiLeaks, там була технічна розмова. До того ж не приватна, а на запрошення, і наскільки я, зі слів брата, знаю, посол був саме в офісі Міністерства внутрішніх справ, а не навпаки. Тобто там були якісь консультації, нічого там дивного немає і ніяких... ні в бік держави України, ні гідності України, там немає випадів, усе - суто технічне.

- А у Вас немає перестороги щодо чергового оприлюднення, яке може вплинути на імідж брата?

- Хай думають про це ті, хто бояться WikiLeaks. Нам від себе приховувати немає чого.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram