Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Дякуємо лікарям, які рятують країну!
Публікації: Політика
107025

І.Яшин: Показне «пацанство» видає глибокі психологічні комплекси Путіна

І.Яшин: Показне «пацанство» видає глибокі психологічні комплекси Путіна

Передноворічний арешт лідерів опозиції став певним рубіконом для російської влади. Арешт на 15 діб одразу 4-х представників опозиції під час акції протесту саме 31 грудня не має нічого спільного з турботою про громадський порядок. Це цинічна демонстрація сили, яка направлена на те, щоб психологічно зламати опонентів. Тим більше, зважаючи на майбутні парламентські вибори. І жахливість умов, у яких утримувались і, більше того, зустрічали Новий 2011 рік представники опозиції, це зайвий раз підкреслює. Причому цікаво, що за грати відправили представників усього спектру російської опозиції: і лівих, і націоналістів, і лібералів. Так би мовити, щоб однією «залізною п’ятою» розчавити всіх разом. Про «особливість» умов затримання, нову стратегію провладної «Єдиної Росії», майбутнє ліберальної опозиції та наслідування українською владою російської управлінської моделі ІМК розповів один із лідерів російського опозиційного руху "Солідарність" Ілля Яшин, що став

- Пане Яшин, чим Ви пояснюєте той факт, що Ваш арешт разом із Лимоновим і Нємцовим відбувся саме перед Новим роком? Як Ви вважаєте, у діях влади більше цілеспрямованих і ретельно зрежисованих дій або емоцій і спонтанності?

- У мене немає сумнівів, що наш арешт носив замовний характер. За грати за сфабрикованим звинуваченням відправили представників усього спектру російської опозиції: і лівих, і націоналістів, і лібералів. Нас з Нємцовим цілеспрямовано вихопили з натовпу після того, як міліція заблокувала вихід з узгодженого мітингу на Тріумфальній площі. Косякін до мітингу навіть не встиг дійти. Лимонова взагалі затримали у дворі власного будинку нібито за те, що матюкався на всю округу. Це демонстративні політичні арешти, мета яких – залякати учасників протестних мітингів і зломити наш дух. Всі ми збиралися зустрічати Новий рік з рідними та друзями, а у підсумку слухали бій курантів у бетонних клітках. Такий психологічний тиск у стилі наших кремлівських чекістів. Путін дав старт передвиборного сезону, продемонструвавши твердий намір утримувати особисту владу будь-якою ціною.

- У яких умовах Ви розміщувалися? Як ставилися до Нємцова, Лимонова? Наскільки серйозні наслідки для Вашого здоров'я і здоров'я ваших колег з опозиції спричинив арешт?

- Якщо раніше заарештованих опозиціонерів садили разом, то тепер усіх нас розкидали по різних камерах. З нами сиділи алкоголіки, люди з кримінальним минулим. Траплялися й екзотичні персонажі: наприклад, громадянин Великобританії, який відмовився дати хабар патрулю за неправильно оформлену реєстрацію. «Політичних» в ізоляторі поважають, причому як сусіди по камері, так і співробітники міліції. Авторитету нам додавала і солідарність товаришів, які кожен день проводили пікети під вікнами наших камер.

Умови утримання в російських ізоляторах, звичайно, принизливі. Двоярусні ліжка, брудна діра в підлозі замість туалету, виїдає легені смог прокурених камер. З дезінфекцією там явні проблеми: ми з Нємцовим захворіли на бронхіт, у літнього Косякіна серйозно погіршилося здоров'я. Але ми чудово розуміли, що за протистояння Путіну нам не видадуть талони на посилене харчування. Морально ми були готові до такого випробування і маємо намір продовжувати боротьбу. Усвідомлюємо, що все може бути набагато гірше: все-таки 5 або навіть 15 діб - це не 14 років, які влада виписала Ходорковському.

- Свого часу арешт Тимошенко зробив її народною героїнею. Чи може Нємцов претендувати на статус мученика влади? Чи можуть нещодавні арешти додати йому популярності?

- Арешт політичних опонентів у першу чергу демонструє нелегітимність влади. Адже якщо влада легітимна, їй нема чого кидати своїх критиків у клітку: вона здатна затвердити свій авторитет без застосування грубої сили. А оскільки влада демонструє нелегітимність, значить у опозиції з'являється шанс на успіх. І на перші ролі в таких ситуаціях виходять люди послідовні і, найголовніше, відважні. У Росії не так багато політиків, здатних ризикувати здоров'ям і свободою заради власних ідей. У Бориса Нємцова довгий час був досить гламурний імідж, але останнім часом він проявив себе як справжній боєць. Люди оцінили це і поважають його як політика і як людину. Думаю, багато хто сьогодні в нашій країні хотів би бачити Нємцова єдиним кандидатом у президенти від опозиції.

- Чи відчуваєте Ви, що виборча кампанія «Єдиної Росії» вже почалася? У чому це виражається?

- Виборча кампанія «Єдиної Росії» завжди будується на промиванні мізків. День і ніч представники партії роздають з екранів ТБ популістські обіцянки, а самі під шумок роздувають комунальні тарифи і створюють умови для зростання цін. Ближче до виборів підключать важку артилерію: зомбувати росіян почне особисто Путін. Опозицію або познімають з виборів, або заженуть в електоральне гетто. Ніяких дебатів, природно, не буде: ця влада не в змозі вести дискусію. Минулого року вони вирішили перевірити свої сили: на кількох радіостанціях представники «Єдиної Росії» дебатували з «Солідарністю». Скрізь ми їх били з результатом не менше 90%! Якщо таке повториться на федеральному ТБ, про дуті рейтинги партії влади можна буде забути назавжди.

- Наскільки міцний ліберальний союз, чи не перешкодять внутрішні протиріччя у вирішальний момент?

- Ну, як іронічно зауважують наші критики: де два ліберала – там три думки. У ліберальному і демократичному русі вистачає дискусій, і вони іноді призводять до публічних з'ясувань відносин. Однак, мені здається, загальне розуміння наших завдань сьогодні все-таки переважає над тактичними спорами. Є, звичайно, серед нас політики-початківці, яких хлібом не годуй – дай поскандалити з колегами по демократичному руху. Ну нічого страшного, будемо осаджувати їх батьківськими запотиличниками, щоб не перетворювали опозицію в балаган. Це буде важкий передвиборчий рік, і склоки грають на руку тільки нашим опонентам.

- На чиї голоси розраховує Парнас? Чи вірите Ви, що Парнасу дадуть шанс зареєструватися і взяти участь у виборах? Скільки Парнас зміг би взяти голосів за умов рівного доступу до ЗМІ нарівні з «Єдиною Росією»? Чим ви пояснюєте думки провладних спікерів, зокрема Маркова в інтерв’ю ІМК, їхню віру у входження в Думі «Яблука»?

- Партія народної свободи – це найбільш широка демократична коаліція, створена за останні роки. Коаліція зі зрозумілою проєвропейською ліво-ліберальною програмою, привабливою і для бюджетників, і для інтелігенції, і навіть для робітників. На чесних виборах, впевнений, Парнас цілком міг би претендувати на чверть місць в парламенті. Для цього повинен бути рівний доступ до ЗМІ, чесне правосуддя, відсутність aадміністративного ресурсу і, звичайно, чесний підрахунок голосів. А ось «Єдиній Росії» за таких умов довелося б нелегко, до реальної конкуренції ця партія не звикла. Але прохідний бар'єр вони б, напевно, подолали: за рахунок голосів чиновників, чисельність яких за Путіна збільшилася в два рази.

«Яблуко» ж на найближчих виборах як зазвичай обдурять, скільки б його керівники не оббивали пороги адміністрації президента. Путінська влада зневажає безвольних жебраків, які втратили повагу до самих себе.

- Той самий Марков зауважив, що публічна підтримка Держдепом США Нємцова вдарить по його іміджу. Ви згодні з цим? Як ця підтримка може вплинути на шанси Нємцова в майбутніх президентських виборах, тим більше, що в деяких ЗМІ з'явилися публікації, які натякають, що Нємцов – єдиний кандидат від ліберальних сил?

- Ми не просили про підтримку ні американців, ні європейців. Наша аудиторія – російський народ. Але кремлівським мешканцям давно пора зарубати на носі: ми живемо не тільки в Росії, але ще й у світі. І не всі в цьому світі готові закривати очі на брудні справи Путіна та його оточення. Що ж дивуватися, що грубе нехтування законами в Росії викликає обурення за кордоном?

Втім, я чудово розумію причину кремлівських вересків у відповідь на реакцію США та Європи. Вся ця засіла в Кремлі шпана прикриває ура-патріотичною риторикою свої величезні рахунки у західних банках і нерухомість за кордоном. Ці люди не пов'язують своє майбутнє з Росією, вони тут тимчасові. А жорстка реакція світового співтовариства може призвести до серйозних санкцій – аж до заборони на в'їзд і заморожування рахунків.

- Заява Путіна про «ліберальні борідки» – це виклик, хамство, психологічний пресинг, його заявка на повернення у президентське крісло? Чи готові ліберальні сили до протидії?

- Путін хизується своєю «пацанською» лексикою, йому подобається відчувати себе таким собі паханом. Насправді ж це показне «пацанство» видає глибокі психологічні комплекси російського прем'єра. Багато ви знаєте світових лідерів, які з таким задоволенням зображають перед журналістами дворову шпану?

Сильний і шанований лідер не хамить своїм опонентам, а виграє в них дебати і вибори. Путін жодного разу в житті в дебатах не брав участі, а опозиційних кандидатів з виборів знімає, вважаючи за краще травоїдних спаринг-партнерів. Це маленька і слабка людина, яка завдяки злій волі випадку опинилася на вершині російської влади.

- Другий термін для Ходорковського і реакція Президента РФ Дмитра Медведєва на нього - це вирок для надій Росії бути визнаною європейською демократією?

- Не думаю, що у Європи є якісь ілюзії з приводу реального стану справ в Росії. Брюссель чудово поінформований про те, що парламент у нашій країні – не місце для дискусій, а суд – не місце для правосуддя. Якби не залежність ЄС від російських енергоресурсів, переконаний: позиція багатьох європейських політиків щодо Кремля була б набагато принциповішою і жорсткішою. Не дуже приємно спостерігати, як деякі держави продають Путіну свою лояльність за нафту і газ, але ніяких образ немає і бути не може. Формування в Росії демократії – це наша відповідальність, російських громадян, а не Європи чи Америки.

- Ваша думка про останні події в Україні з арештами колишніх членів уряду, політичним притулком одному з них (за повідомленнями ЗМІ, Данилишину, колишньому міністру економіки, надала політичний притулок Чехія)? Чи бачите Ви передумови до того, що в Україні робиться вертикаль влади за путінським зразком? У чому це виражається?

- Для мене очевидним є політичне підґрунтя переслідування людей, що входили до колишнього керівництва країни. Я не готовий коментувати деталі кримінальних справ, але не доводиться сумніватися у вибірковому ставленні прокурорів. Адже в них немає ніяких претензій до членів Партії регіонів, хоча корумпованість цієї організації навіть у Росії стала притчею во язицех.

На жаль, новий президент Янукович явно підминає політичну систему під себе. Путін діяв трохи інакше: він відразу розгромив незалежні ЗМІ, встановив цензуру і заборонив критикувати себе на ТБ. Українські ЗМІ поки собі можуть дозволити багато чого: вони дають трибуну опозиції, дозволяють собі критику влади в прямому ефірі. Свобода слова – найважливіший рубіж демократії, за нього треба боротися всіма силами. Взагалі та політика, яку почав Янукович, може дорого коштувати Україні. Втратити свободу дуже легко, але відвойовувати її назад доведеться потом і кров'ю. Приклад Росії та Білорусі перед вашими очима.

- Марков в одному з останніх інтерв'ю похвалив український уряд і дав зрозуміти, що Україні краще в митний союз, тому що в ЄС її не чекають. А ось ЄС і Євразійське співтовариство, яке виросло на базі митного союзу, можуть цілком співпрацювати ефективно. З чим, на Ваш погляд, можуть бути пов'язані подібні компліменти?

- Російська влада живе стереотипами холодної війни і, як і раніше, вважає Захід своїм стратегічним ворогом. Україна ж розглядається Кремлем як зона впливу, за яку йде боротьба. Причому національні інтереси України не визнаються в принципі: ви або з нами, або проти нас.

Треба сказати, що божевільне протистояння нашої країни всьому світові одного разу вже призвело до її розвалу. Щиро сподіваюся, що такий сценарій не повториться. А то років через двадцять який-небудь новий «кремлівський наполеон» буде відмовляти від вступу в ЄС вже не Україну, а Псковську область.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на канал новин УНН у Telegram