Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Понеділок, 27 травня 2019 12:43
Публікації: Політика
235185

О.Мирський: Тимошенко не прикрашають її істеричні заяви

О.Мирський: Тимошенко не прикрашають її істеричні заяви

Твердження в устах російських політиків і експертів про "зачинені двері Брюсселя" для України з часом перетворилися мало не на мантру. Таке враження, що, багато разів повторюючи одну й ту саму фразу, вони самі повірили в безальтернативність вибору ЄЕП для України. І щиро вважають, що шлях до ЄС - це вибір Майдану, а раз до влади прийшли ті, проти кого цей Майдан виступав, то їхня прерогатива - міждержавне об'єднання з Росією. Однак свій перший міжнародний візит Президент Янукович здійснив саме до Брюсселя, і в цілому напрямок діяльності Кабміну і тон висловлювань Президента свідчить про чітку орієнтацію на ідею європейського вибору України. Про перспективи членства України і Росії в ЄС, причини підтримки Тимошенко ЄНП і шанси України отримати в цьому році ЗВТ з Євросоюзом ІМК розповів депутат Європарламенту, представник другої за чисельністю парламентської групи "Прогресивний альянс соціалістів і демократів", член комітету в закордонних справах Олекса

- Олександре, останнім часом у своїх меседжах офіційний Кремль і його речники щораз пильніше акцентують увагу президентського оточення на "зачинених дверях Брюсселя". Наскільки такі твердження мають під собою підстави?

- Я можу абсолютно авторитетно сказати, що ці заяви не мають під собою жодних підстав. ЄС зацікавлений, щоб у його складі була одна з найбільших країн Європи. З її унікальним географічним і транспортним становищем, унікальними структурами, чудовим працьовитим народом. Щоб вона була в єдиній європейській сім'ї.

А перетягування України, як канату, то в один, то в інший бік - це дурниці. Росія теж коли-небудь вступить до Євросоюзу, нікуди не дінеться. Вона не може жити окремо від європейського співтовариства.

- Ви в цьому так упевнені?

- Звичайно. Так, у них сьогодні є вигідна ціна на барель нафти. І поки вона буде понад $100 доларів за барель, то... А от коли ціна за один барель нафти впаде до $20, мізки у лідерів Росії дуже швидко запрацюють. Вони прийдуть до розуміння того, що жити треба не за рахунок нафти і природних ресурсів, а за рахунок технологій, за рахунок праці і т.д. І при такому розкладі Росія теж приречена - вона буде в Євросоюзі. У якомусь особливому статусі, не особливому - але вона не може жити без ЄС. І говорити про те, що Україна може дружити з Росією проти Європи чи з Європою проти Росії - це дурниці. Усі будуть там.

- А входження України в ЄЕП, Митний союз - Ви в це не вірите?

- Це чудова ідея російського керівництва. Я б на місці України обов'язково в цьому брав участь якимось чином, асоційованим членом... Треба бути активнішими. Не можна, щоб були перекоси - або Росія, або ЄС. З усіма Україні треба вести діалог. У неї має бути своя, абсолютно незалежна зовнішня політика, спрямована на те, щоб Україні було добре. Це абсолютно нормально, так уся дипломатія поводиться.

- Як нині Президента Януковича і його команду сприймають у Європі?

- Ну, адже визнали Президента? Визнали.

- Так, визнали. І був певний період довіри, але потім...

- Вона й залишилася. Це чинний Президент. Це його ризики і його відповідальність за ті рішення, які приймає або не приймає його команда.

- Так, але є ще ставлення провідної фракції Європарламенту ЄНП до української влади, яке в більшості випадків негативне. Так, коли, за словами голови українського МЗС Костянтина Грищенка, українська сторона пропонувала голові Європейської народної партії Вільфреду Мартенсу зустрітися з Президентом Віктором Януковичем під час його візиту до Брюсселя у вересні минулого року, він не знайшов такої можливості. Тоді як лідера БЮТ Юлію Тимошенко він готовий бачити в будь-який час.

- Усе просто. У них домовленість, давня домовленість. Тимошенко потрапила в опозицію: представники ЄНП - що, повинні від неї відхреститися? Ні, вони поводяться по-джентльменськи. Вони б'ються за свою людину в Україні. У цьому вони праві, вони це й повинні робити.

У нас, соціал-демократів, договір із "регіонами". І що, якщо завтра вони потраплять в опозицію, то нам треба сказати, що, мовляв, "більше не дружимо" (з усмішкою)?

- Ні, звичайно...

- Ми, навпаки, хочемо з них зробити соціал-демократичну партію. Якщо вони приймуть наші цінності, то українському народу буде краще, тому що соціалісти за соціальну рівність, демократи за демократію. З точки зору нормальної політичної боротьби - це нормально.

Інша річ, що Тимошенко чи її люди приїжджають до Європарламенту з істеричними заявами, що не мають під собою підстав - про те, що всі кореспонденти сидять у тюрмах та інше. Що є, відверто кажучи, фальсифікацією фактів. Це її не прикрашає, насправді. Але те, що вона в опозиції бореться - це добре, бо якщо в ставку не буде щуки, то нікому буде ганяти карася.

Зрозумійте, має бути конкуренція - вона понукує владу України працювати активніше, приймати рішення на благо народу і доводити спроможність свого вибору. А якщо буде диктатура, і Тимошенко й компанії не буде, то, я вважаю, для України буде гірше. Але Тимошенко і поводитися мусить адекватно.

- Ви вважаєте, чинній владі потрібно проводити контркампанію у ЗМІ для спростування звинувачень Тимошенко і опозиції в цілому?

- Це дурниці, не треба нічого проводити. Найкраща відповідь на будь-які дії - це дії. Не давай приводу і поводься гідно - ось і весь рецепт. У цьому разі Тимошенко - це щука, яка ганяє великого карася, вона понукує його до дій. Отож опозиція повинна бути - це ж демократія.

- В Україні немає проблем із демократією?

- Якщо говорити про Україну, то вона навіть занадто демократична, на мій погляд (сміється). Тут така свобода слова, що в парламенті б'ються... Спробуйте побитися де-небудь у парламенті країни-учасниці ЄС, я особисто кажу за Латвію. Усе, це буде твій останній день у парламенті.

- Наскільки реально для України отримати цього року зону вільної торгівлі з ЄС?

- Не буде цього. На жаль, дуже багато помилок. Зміни, пов'язані зокрема з корупцією і зі змінами до закону про держзакупівлі (Як відомо, Євросоюз офіційно повідомив Україну про призупинення безоплатної бюджетної допомоги органам держвлади у зв'язку з внесенням Верховною Радою змін до процедури держзакупівель. - Ред). Отже, Ви такими діями самі собі підрізаєте крила. І я думаю, що цей процес буде гальмуватися.

Дурнів у Європарламенті немає, усі чудово розуміють, що тут відбувається. Тільки зрозумійте, не всі депутати думають про Україну щодня, а тільки ті, хто конкретно з нею працює.

- І багато таких?

- По-перше - це члени комісії. По-друге - комітет закордонних справ, до якого я належу. Тобто ті, хто за профілем повинен знати. А ті, хто в аграрному комітеті працює - їм абсолютно все одно, що в Україні відбувається.

Хіба що подивитися на шоу... послухати, проголосувати. У курсі, може, чоловік 100 депутатів. Решта 680 не в курсі.

Що стосується України. Фігурально висловлюючись, хвіст собаки може підняти тільки сама собака, ніхто йому його піднімати не буде. Вам просто треба в цьому напрямку працювати в 10 раз серйозніше. І в першу чергу, на мій погляд, важлива роль Президента. Він повинен узяти на себе політичне рішення і створити команду для входження в ЄС. Щоб цим питанням не займалися всі підряд і ніхто конкретно.

- Тобто має бути реанімована посада віце-прем'єра з євроінтеграції чи...

- Має бути просто конкретна команда. Назвіть її керівника як хочете - чиновник з інтеграції, верховний чиновник.

- І Кабмін не повинен займатися цим процесом ...

- Так, і в цієї команди мають бути дуже серйозні повноваження... Необхідно всі міністерства, всю владу інтегрувати їй, щоб вона спробувала привести у відповідність з європейським законодавством, промисловим устроєм тощо всю країну.

Ви ж прекрасно розумієте, що йдеться про роботу з кожним міністерством, якщо говорити про інтеграцію. У тому числі внутрішніх справ, оборони. Ви ж не можете увійти в зону ЄС, коли ви зовсім інші. Це буде трагедія і для України, і для Європи. Двостороння трагедія.

Ви повинні виконати необхідні домашні завдання. Їх близько 100. А хто виконувати буде?! Цих чиновників досі немає. У зв'язку з цим, процес поки запущений хаотично, з'являються питання - їх починають вирішувати...

- Можливо, просто причина хаосу в тому, що на відміну від країн Прибалтики, Україна - одна з найбільших за територією країн на європейському континенті?

- Згоден, що навести лад у двомільйонній країні набагато легше, ніж у 50-мільйонній. Також ви трошки імпульсивніші, у вас тут весело. У вас світла, весела країна, латиші похмуріші. Теж люблять веселитися, але похмуріші.

У вас, я б сказав, таке розгуляєве. Складно налаштуватися на робочий лад. Ось, наприклад, один із ваших колишніх міністрів (судячи з усього, йдеться про екс-міністра закордонних справ, голову наглядової ради НБУ Петра Порошенка - Ред.) виступав на недавньому форумі в Києві (V Міжнародному форумі "Євросоюз - Україна" - Ред). Він задекларував усі проблеми, а як їх вирішити - не сказав. Я йому на вухо і кажу: які проблеми - я почув, всі про проблеми говорили. Найголовніше - сказати, як їх вирішити. Він мені у відповідь: я не знаю, нібито сказали, що збираються... Так контролюйте цей процес.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
Загрузка...