Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Ми знаємо все і навіть більше
Публікації: Спорт
23100

А.Садомов: такий цікавий проект як волонтерство відкриє Україну для Європи

А.Садомов: такий цікавий проект як волонтерство відкриє Україну для Європи

Волонтерство. Те що давно стало нормою у провідних країнах Західної Європи, для України усе це лише модна цікавинка. І важко передбачити скільки б ще часу знадобилося для того, щоб волонтерський рух в країні запрацював на повну потужність, якби не виграли Україна разом із Польщею тендер на право проведення чемпіонату Європи з футболу. Нагода прийняти третій за престижністю світовий спортивний форум надала «свіжий подих» вітчизняному волонтерському руху і вивела його з пітьми. Адже тільки для столиці, за остаточними підрахунками, потрібно 6000 волонтерів. Про особливості та критерії відбору столичних волонтерів УНН розповів спеціаліст Головного управління з підготовки ЄВРО-2012 КМДА Артем Садомов.

- Артеме, скажіть, скільки взагалі виділяється коштів на програму відбору та підготовки столичних волонтерів?

- Відповідно до Міської цільової програми з підготовки та проведення у м. Києві фінальної частини Чемпіонату Європи 2012 року з футболу, закладено 39,3 мільйони гривень. Ці кошти були заплановані та затверджені у міській цільовій програмі підготовки та проведення в Україні фінальної частини Чемпіонату Європи 2012 року з футболу на 2011-2012 роки.

- А як саме вони будуть розподілятися?

- Їх буде розподілено на різні заходи. Так, нещодавно відповідальним виконавцем програми було влаштовано низку тендерів, відповідно до чинного законодавства України, направлених, по-перше - на проведення процедури відбору волонтерів, по-друге – на забезпечення їхньої участі у міжнародних конференціях, і по третє - на те, яка саме організація буде навчати волонтерів.

- Як свідчать офіційні джерела, лише для Києва знадобиться шість тисяч волонтерів. А власне, на чому ґрунтується така цифра? Чому саме шість, а не, скажімо, чотири або сім тисяч?

- На початку грудня минулого року у КМДА відбулася спільна нарада за участю всіх управлінь, які займаються підготовкою міста Києва до ЄВРО-2012. За результатами спільної наради, було дано відповідне доручення з метою визначення необхідної кількості волонтерів кожним управлінням. Згодом інформація була офіційно надана й обґрунтована всіма управліннями КМДА, які будуть задіяні у підготовці до ЄВРО-2012…

- Цікаво, хто серед відомств був лідером за кількістю?

- Найбільше ми отримали запитів та обґрунтувань щодо волонтерів, які у майбутньому будуть потрібні медицині - з метою підтримки лікарень і госпіталів.

- Я Вас вірно зрозумів, що із загальною цифрою у шість тисяч визначились ще десь 3-4 місяці тому?

- Так, ще на початку грудня минулого року. Зрозумійте, що як такого досвіду волонтерства в Україні немає. До того ж на відміну від тих самих Австрії зі Швейцарією, які удвох приймали останній чемпіонат Європи, в Україні немає такої кількості громадян, які легко розмовляють англійською мовою.

Не слід забувати також, що саме Київ прийматиме фінал ЄВРО-2012, тож сюди планують їхати більшість уболівальників. Я думаю, що чим більше ми залучимо людей до волонтерського руху, тим сильніший поштовх надамо подальшому розвитку цього руху в Україні. Додам, що у цьому компоненті Україна досить серйозно відстає від таких країн Європи - Великобританії, Франції, де волонтерство досить поширене.

- А чи плануєте Ви скористатися консультацією закордонних спеціалістів, у тому числі тих, хто керував волонтерським рухом під час ЄВРО-2008 у Австрії та Швейцарії?

- Так, безумовно, буде досліджена міжнародна практика організації волонтерського руху, робота з молоддю у країнах, які проводять великі міжнародні спортивні заходи. Ми плануємо залучати експертів, які саме і організовували волонтерський рух на чемпіонаті світу у Німеччині та чемпіонаті Європи в Австрії та Швейцарії.

- А які найбільші труднощі виникають на старті столичної волонтерської програми?

- Дуже багато довелось подолати на старті підготовки програми, коли ми у вересні почали писати концепцію волонтерського руху міста Києва. Вивчали досвід абсолютно нового напрямку, спілкувалися з людьми, які насамперед і робили "волонтерство" у різних країнах...

- Одразу була створена єдина концепція програми чи обирали з декількох варіантів?

- Ні, це не була одна концепція. Спочатку ми залучили тільки Головне управління освіти і науки, надалі нам допомагало Головне управління сім'ї, молоді та спорту, іноземні фахівці, які організовували волонтерський рух у Німеччині 2006 року під час ЧС. Концепція змінювалась та доопрацьовувалась постійно. Нещодавно ми відкрили сайт приймаючого міста... До речі, активність нас просто вразила - тільки за перший місяць надійшло понад 3 тисячі заявок від волонтерів.

Окрім того, ви, мабуть, знаєте, що УЄФА робить окрему волонтерську програму. Це буде тисяча волонтерів у Києві, загалом - 5 тисяч на всі приймаючі міста України та Польщі.

- Як, власне, Київ підійшов до своєї волонтерської програми?

- Київ уже розпочав свою активну діяльність. Було проведено дуже багато зустрічей із студентами у Вищих навчальних закладах. Оголосили, до речі, дуже цікавий конкурс - іміджевий стиль київського волонтера, де кожен студент у своєму виші може запропонувати, як саме виглядатиме київський волонтер, дизайн рекламного плаката "Стань волонтером!", відеоролик тощо.

Щодо ноу-хау, то ми плануємо залучити такі волонтерські вітальні групи як черлідери – для вітання у аеропортах.

- Коли почнуться перші співбесіди з потенційними волонтерами?

- З червня 2011 розпочнуться співбесіди з більшістю волонтерів. За результатами будуть обрані шість тисяч. Набирати плануємо до лютого 2012. І далі - починати навчати.

- Фан-містечка, фан-зони...

- З метою проведення розважальних заходів для вболівальників уже зараз нами розроблено проект майбутньої фан-зони. Вона розміститься в історичному центрі міста, на вулиці Хрещатик і на Майдані Незалежності, у межах пішохідної зони до НСК «Олімпійський». Фан-зона буде розрахована на 70 тис. уболівальників, а у день проведення фіналу її розширять до 90 тисяч.

- Як будуть розподілені повноваження між ГУ з підготовки ЄВРО-2012 та ГУ освіти і науки?

- Ми є координаторами програми волонтерів ЄВРО-2012, Головне управління освіти і науки є відповідальними виконавцями щодо питань підготовки, відбору…

- А у питанні керівництва?

- В принципі, найбільші важелі управління зосередить Головне управління освіти і науки. Плюс додатково буде визначена організація, яка і керуватиме цими волонтерами, здійснюватиме відповідний менеджмент. Бо шість тисяч – це дуже суттєво...

- За якими, власне, критеріями буде відбір волонтерів?

- Волонтерів будуть відбирати психологи, фахівці з мовної підготовки. Проведення інтерв’ю буде іноземною мовою: англійською або тією, яку вказав в анкеті волонтер.

- У медійному штабі теж будуть волонтери?

- Повідомляю, що на час проведення УЄФА ЄВРО-2012 буде створено два медіа-центри. Один - центр УЄФА, там відповідно і будуть працювати волонтери УЄФА. І окремий медіа-центр буде створено також приймаючим містом, він буде розташований поблизу фан-зони, саме там і будуть працювати київські волонтери.

- За останніми даними, у якому співвідношенні, за віком, реєструються бажаючі взяти участь у волонтерській програмі?

- Близько 85% - від 18-ти до 25-ти років, найменше реєструються літні люди. Найбільше - студенти. Можу сказати, що дві третини усіх волонтерів - жінки. Найменше волонтери хочуть допомагати міліції та медицині, найбільше - звичайно, у фан-зоні, фан-посольстві та медіа-центрі.

- А скільки бажаючих, які старші за 25 років, середнього віку?

- Десь 10% - 25-35 років.

- В інших країнах теж було зафіксоване таке співвідношення?

- Не володію такою інформацією. Знаю, що коли були волонтери від УЄФА в Австрії та Швейцарії, найстаршій людині, яка працювала волонтером, було 75 років.

- А скільки Київ може прийняти уболівальників за останніми підрахунками?

- Можу сказати, що результат буде остаточним, коли УЄФА дізнається, скільки саме заявок надійшло і хто придбав квитки, тобто коли матимемо статистику, з якої країни скільки приїде.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на канал новин УНН у Telegram