Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Вівторок, 21 травня 2019 18:13
Публікації: Політика
49890

О.Гарань: в Україні ще довго буде більше ніж три партії

О.Гарань: в Україні ще довго буде більше ніж три партії

Після оголошення можливого об’єднання "Сильної України" та Партії регіонів, про можливе злиття оголосили лідери Європейської партії та "Громадянської ініціативи". Деякі експерти вже заговорили про можливі суттєві зміни у партійній системі України, про те, що можливо зі 189 офіційно зареєстрованих у Мін'юсті партій нарешті залишаться тільки ті політичні сили, які провадять хоч якусь політичну діяльність.   

Як може змінитися партійна система України у контексті анонсованих об’єднань та перспективи прийняття нового закону про вибори народних депутатів УНН у бліц-інтерв`ю розповів науковий директор Школи політичної аналітики, професор кафедри політології НаУКМА Олексій Гарань.

Що очікує партійну систему України найближчим часом у зв’язку з тим, що деякі політичні сили оголосили про можливе об'єднання? 

Дуже багато залежить від того, якою буде виборча система. Бо умовно кажучи мажоритарна система менш сприятлива для розвитку партійної системи, пропорційна система з низьким бар’єром дає більше шансів для її розвитку. Але у нас можуть піти і на підняття бар’єру, для того щоб витиснути дрібні партії. Я думаю, що тут парадокс полягає у тому, що по мажоритарних округах деякі дрібні партії можуть отримати шанс на проходження до Верховної Ради, якщо балотуватимуться їх лідери. Умовно кажучи, наприклад Анатолій Гриценко міг би пройти по одномандатному округу. 

Але незалежно від того, який прийматиметься закон, серед націонал-демократів безумовно необхідне об’єднання. І воно є абсолютно природнім. А зараз в одній ніші скупчилось забагато партій. Їм необхідно об’єднання або злиття з більшими партіями. Тобто, якщо введуть бар’єр навіть у 3%, або тим більше у 4%, жодна націонал-демократична партія крім "Батьківщини" та "Фронту змін" не матиме шансу пройти до парламенту. 

А "Свобода"? 

Ну я і не кажу, що це націонал-демократична партія. Але думаю, що "Свободі" можуть створити найбільш сприятливий режим. Знову ж таки, якщо буде мажоритарна складова то владі буде достатньо мати одного-двох представників у Верховній Раді, для того, щоб грати на цьому, поляризувати і подавати відповідну картинку по телебаченню. Якщо ж за пропорційною пускати цілу фракцію "Свободи" – постають знаки питання. І тут знову ж таки багато залежатиме від виборчої системи. 

Я б хотів у контексті цього всього сказати, що мені дуже прикро, що "Сильна Україна" фактично зникає. Я не є симпатиком Тігіпка, але за нього на президентських виборах проголосувало 14%. І за нього голосували, як за представника третьої сили – нової та прагматичної. І за нього проголосували, бо є запит на таку силу, є ніша. А сподівання не справдилися. Є обмануті виборці. Не говорячи вже про те, що Тігіпко ввійшов одну й ту саму річку двічі. Тобто, як це було у 2004 році коли він був формальнім начальником штабу Віктора Януковича на президентських виборах і зараз. А існування "Сильної України" теоретично могло б привести до створення справжньої ліберальної сили, яка б частково відбивала інтереси середнього класу. 

А що тепер буде з "Сильною Україною"? Буде розкол чи партія зовсім зникне? 

Я не виключаю можливість розколу. Можливо, теоретично, що частина партії, яка відмовиться від злиття з Партією регіонів, або спробує зберегти символіку "Сильної України", або перейменується, наприклад повернеться до Трудової України. Але поки що партія дуже сильно зав’язана на особі Сергія Тігіпко. І виникає питання – хто поведе цю партію? Кужель? Сумніваюся. Тому я боюсь, що "Сильна Україна" може остаточно зникнути. До речі, я згадував про "Фронт змін" і тут парадокс полягає в тому, що електоральні перспективи – прекрасні, але партії, як такої, поки що не має. Ну що це за партія, коли крім Яценюка поки що нічого не має? Це знову ж таки партія створена під одного лідера. І ту працювати, і працювати. 

Які на Вашу думку перспективи у партій, що були створені під одного лідера? 

Парадокс, але в нас в Україні партії намагаються продовжувати створювати під лідера. Та в довготривалій перспективі це шлях в нікуди. 

Партія має спиратися не на одного лідера, а на команду, на засади та принципи. І знову ж таки, в якому напрямку піде розвиток  - залежить від виборчої системи. Єдине, що можу сказати – Україна занадто різна для двопартійної системи. Система "2+1" – більш ймовірно, але все одно будуть існувати інші партії. Тому я думаю в Україні ще довго буде більше ніж три партії.

Якщо вже найближчим часом викристалізуються три провідні партії, то які саме це будуть партії? 

Ну, це очевидно: Партія регіонів та "Батьківщина" і як це не парадоксально "Фронт змін", навіть враховуючи, що партії ще немає. Яценюк намагається позиціонувати себе та партію, як таку помірковану, конструктивну опозицію. А тому він матиме шанс проходження до парламенту, а потім вже, напевно, буде формувати партійну структуру. Але я думаю, що збережеться "Свобода" і ось тут постає питання для націонал-демократичних сил, які знаходяться поза межами "Батьківщини". У них є різні варіанти. Якщо вони вливатимуться до "Батьківщини" це буде вже інша партія. 

Як поставляться до цього злиття ветерани "Батьківщини"?  

Я чесно кажучи не бачу умов виходу з кризи для "Нашої України". Партія себе дискредитувала. Зараз вона розколота. З неї після утворення партії "За Україну!" пішла молода генерація, найбільш прагматичні сили. Я думаю, що за пропорційною системою "Наша Україна" на наступних парламентських виборах не матиме ніяких шансів. У випадку запровадження все ж таки мажоритарної складової, тут можливо Віктору Ющенко і деяким іншим партійцям, можливо дадуть пройти до парламенту. Теоретично влада може дозволити Ющенко виграти у якомусь мажоритарному окрузі. Але Ющенко, якраз тягар для модернізації "Нашої України" і вона не хоче його кидати з суто якихось символічних міркувань, ностальгічних спогадів, традицій. Але з Ющенком, у ролі почесного голови модернізація "Нашої України" неможлива.  

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
Загрузка...