Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Понеділок, 22 липня 2019 04:10
Публікації: Економіка
109005

І.Калєтнік: Митний кодекс створить сприятливі умови для розвитку підприємництва

І.Калєтнік: Митний кодекс створить сприятливі умови для розвитку підприємництва

КИЇВ. 4 листопада. УНН. Голова Держмитслужби Ігор Калєтник розповів в інтерв’ю УНН про позитивні аспекти нової редакції Митного кодексу для суб’єктів ЗЕД, зміни у процесі митного оформлення, електронне декларування та інші переваги документу. 

- Ігоре Григоровичу, Які основні аспекти нового Митного кодексу Ви б відзначили, як найбільш вагомі з точки зору позитиву для бізнесу?

Новий Митний кодекс зібрав в собі положення, які раніше містилися в різних законах та підзаконних актах. Тобто відтепер, підприємець відкриватиме один документ і матиме можливість віднайти у ньому повну інформацію про його імпортно-експортну операцію. Та прорахувати скільки часу йому знадобиться на доставку товарів, їх митне оформлення, які податки потрібно буде сплатити. Новий Кодекс побудований за принципом «максимальної прямої дії». Він передбачає прийняття мінімальної кількості постанов Кабміну та наказів міністерств.

- Як зміниться процес митного оформлення?

Дуже велику увагу приділено використанню сучасних електронних систем і технологій, які дозволяють скоротити час проходження товарів через митницю, мінімізувати суб‘єктивний вплив на прийняття рішень та зменшити кількість бюрократичних процедур.
Новий Кодекс дозволяє використовувати електронне декларування всім бажаючим підприємцям без будь-яких обмежень та у всіх митних режимах.

На сьогодні можливість використовувати процедуру електронного декларування має кожен бажаючий, оскільки процедура включення до Реєстру підприємств, допущених до електронного декларування, є простою та прозорою. Кількість суб’єктів, допущених до електронного декларування, збільшилася майже у 20 разів. Тобто, якщо на початку 2011 року у Реєстрі налічувалося 58 підприємств, то на кінець жовтня їх вже 1229.

На даний час усіма без виключення митницями здійснюється митне оформлення товарів за електронною ВМД у митних режимах імпорту, митного складу, магазину безмитної торгівлі та транзиту, а його учасниками є 292 підприємств України.
З початку 2011 року митницями вже оформлено майже 75 тис. електронних документів, у тому числі 53,5 тис. електронних попередніх повідомлень, 15 тис. електронних попередніх митних декларацій та 6,5 тис. електронних вантажних митних декларацій.

Для повноцінного функціонування «Електронної митниці» Президентом України було доручено центральним органам виконавчої влади запровадити видачу дозвільних документів, необхідних для здійснення митних процедур, в електронному вигляді.
Однак, нажель, на даний час жодний з 22-х органів державної влади не надає Держмитслужбі дозвільні документи в електронному вигляді.

- Розкажіть про документи, які необхідно буде подати разом із митною декларацією

За пропозицією Держмитслужби у Кодексі передбачено подання разом з митною декларацією тільки рахунку або іншого документа, який визначає вартість товару, та декларації митної вартості. Інші документи, необхідні для здійснення митного контролю й оформлення товарів, декларантом не подаватимуться Відомості про такі документи зазначатимуться у ВМД.
Декларант буде зобов’язаний зберігати такі документи протягом не менше 3 років та надати їх митному органу на його вимогу. У зв’язку з цим пропонується встановити необхідність страхування митними брокерами власної діяльності. Страхова сума за відповідним договором страхування не може бути меншою, ніж загальна сума податків, які підлягають сплаті за митною декларацією.

Митним органам також надано право до фактичного ввезення товарів на митну територію України, приймати окремі попередні рішення, зокрема щодо класифікації, країни походження товарів,- поміщення товарів в певні митні режими.

Декларант матиме право на внесення змін до митної декларації щодо збільшення кількості товарів, якщо після завершення митного оформлення ним самостійно виявлені незадекларовані внаслідок допущеної помилки товари.

Декларанту також може подати неповну декларацію для оформлення товарів, якщо він не володіє точними відомостями про товар. Умовою використання такого права є надання декларантом зобов’язання митному органу про подання додаткової декларації та необхідних документів у строк не більше 30 днів з дати оформлення таких товарів.

- Наскільки скоротиться час митного оформлення?

Час митного оформлення однієї імпортно-експортної операції скорочується з 24 годин до 4 годин. Підприємці матимуть змогу самостійно фіксувати в електронних системах митниці дату та час подання ними митної декларації.
Посадові особи митних органів нестимуть персональну відповідальність за порушення строку митного оформлення.

Ще сучасний і загальновизнаний світовий шлях до спрощення митного оформлення - право митниці здійснювати митний контроль після закінчення експортно-імпортної операції підприємця. Тобто пост-аудит контроль.

Маючи можливість перевірити операцію підприємця після її здійснення, товари не затримуються на митниці в очікуванні закінчення перевірки, а швидко пропускаються.

Запровадження системи управління ризиками також дозволяє скоротити час митного оформлення товарів, підвищити ефективність митного контролю та уникнути безпідставних втручань митників в експортно-імпортні операції підприємців.
Це та ситуація, коли комп’ютер фактично визначатиме необхідність проведення митного огляду, детального аналізу вантажу чи відсутність такої необхідності.

Тобто, значно зменшується людський фактор і митник вже не може приймати суб’єктивне рішення на власний розсуд.
Це - перехід від тотального до концентрованого та акцентованого контролю.

- Новий Кодекс запроваджує в Україні спеціальні спрощені митні процедури для добросовісних підприємців?

- Українські підприємці, які тривалий час працюють на ринку, не мають заборгованостей, не допускають суттєвих правопорушень, мають кваліфікований персонал зможуть отримати статус уповноваженого оператора економічної діяльності. На даний час функціонує обмежений за формою та процедурою застосування механізм застосування «режиму сприяння при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності. Особи ж, які отримали цей статус, матимуть один із дозволів на спрощення митних процедур; спрощення митного контролю щодо надійності і безпеки або спрощення митних процедур і митного контролю щодо надійності і безпеки.

Кодекс також дозволяє підприємцям самостійно обирати митницю, в якій вони декларуватимуть товари.

Такий крок, з одного боку, дозволить підприємцям зменшити витрати на перевезення – після перетину кордону ці товари можна відразу везти на адресу кінцевого споживача, «по дорозі» заїхавши до найближчої митниці для їх митного оформлення.
З іншого боку – створить «конкуренцію» між різними митницями.

Ми очікуємо, що така «конкуренція» сприятиме підвищенню рівня кваліфікації посадових осіб митниць та зростанню показників якості послуг, що ними надаватимуться.

А ще підприємці зможуть не витрачати час на проведення класифікації великої кількості різних найменувань товарів (як приклад, автомобільних запчастин).

Підприємець за своїм бажанням може задекларувати всі ці запчастини за одним товарним кодом, якому відповідатиме найбільша ставка мита.

- У новому Кодексі особливу увагу приділено і питанню визначення митної вартості

- Так, визначено вичерпний перелік документів, які митниця має право отримати від підприємця.

Передбачено максимальне використання основного методу визначення митної вартості – за ціною угоди. Перехід на інші методи чітко регламентовано. Новий Кодекс встановлює жорсткі часові обмеження на вивчення посадовими особами митниць поданих документів та прийняття відповідних рішень.

- Розкажіть про боротьбу з контрабандою та порушеннями митних правил...

- Новий Кодекс звільняє підприємців від відповідальності за допущені ними ненавмисні помилки, запроваджено врегулювання питань порушення митних правил на основі компромісу.

Нове поняття «Компроміс у митній справі». Це встановлення випадків коли при виявленні порушення митних правил товари можуть бути пропущені через митний кордон України до завершення розгляду справи про це порушення. Але це за умови, що такі товари не підлягають конфіскації і не будуть потрібні надалі в процесі провадження у справі або у випадку коли декларант сплачує всі податки чи представляє гарантію їх сплати.

Декриміналізовано товарну контрабанду, тобто переведено її з розряду кримінальних злочинів до складу адміністративних правопорушень.

Скорочено перелік видів порушень митних правил та переглянуто стягнення, які застосовуються за їх вчинення.
Так встановлено 18 видів правопорушень, за вчинення 5 з яких передбачено стягнення у вигляді конфіскації (Для порівняння: старим Митним кодексом було передбачено 27 видів правопорушень, за 11 з яких передбачено стягнення у вигляді конфіскації.
Переглянуто правила вилучення транспортних засобів у зв’язку із порушеннями митних правил. Залишено тільки 3 випадки, коли такі транспортні засоби можуть бути конфісковані. Це може статися тільки коли на них переміщувалися заборонені до ввезення в Україну товари, коли ці транспортні засоби переміщувались між пунктами пропуску, та коли в транспортних засобах спеціально виготовлено сховища. В інших випадках транспортні засоби комерційного призначення вилученню не підлягають).

Окрім цього з метою недопущення безпідставних затримок транспортних засобів, що здійснюють міжнародні перевезення вантажів, власникам транспортних засобів надається право вивантажувати товари на склади тимчасового зберігання в зоні діяльності митниць призначення без згоди імпортера. На даний час власники транспортних засобів та водії є заручниками імпортерів, що використовують транспортні засоби як «склади на колесах».

- Окреме питання - відповідальність посадових осіб митниці...

- Новий Митний кодекс суттєво розширює права підприємців в частині оскарження рішень, дій та бездіяльності митних органів та їх посадових осіб.

Новелою Кодексу є визначення правила, за яким шкода, завдана підприємству неправомірними діями посадових осіб митного органу під час проведення перевірки, відшкодовується за рахунок коштів державного бюджету в порядку, установленому законом.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
Загрузка...