Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Вівторок, 16 липня 2019 01:01
Публікації: Політика
180705

Обсяги транзиту через українську ГТС падають – експерт

Обсяги транзиту через українську ГТС падають – експерт

Запуск першої гілки "Північного потоку" відбувся 8 листопада. Формально це означає, що Україна перестала бути монополістом у постачанні газу з Росії до Євросоюзу. Але чи справді Україна понесе економічні втрати від запуску цього газогону? Якими будуть ці втрати? На ці запитання у бліц-інтерв’ю УНН відповів провідний експерт енергетичних програм Центру Разумкова Сергій Дяченко.

Чи понесе Україна втрати через запуск "Північного потоку"?

Запущено першу гілку газопроводу "Північний потік", а це 27 млрд кубів газу на рік проектної потужності . Наразі потужність менша, близько 8 млрд, а пізніше вони вийдуть на проектну потужність. Ті ресурси, що сьогодні транспортуються через Україну, будуть транспортуватися через "Північний потік". Тобто через українській газопровід буде транспортуватися десь на 20 млрд кубів менше. Сьогодні ми транспортуємо десь 100 млрд. кубометрів на рік.

Це зрозуміло, прогнозовано, і це ніяким чином не є предметом торгу. Тобто сьогодні існує думка, що якщо ми створимо газотранспортний консорціум, то ми зможемо переспрямувати ці потоки до себе. Такого не буде. Адже "Газпром" акціонер разом із німцями. Там вкладені гроші, їх треба відбивати, експлуатація підводного газопроводу це річ дуже дорога. Вартість утримання такого газопроводу вища ніж нашої ГТС. Тому газопровід "Північній потік" необхідно максимально завантажувати. І слід очікувати, що це відбуватиметься, за рахунок тих обсягів газу, що йдуть через Україну.

Що це означає для України?

Зменшення обсягів транзиту. Падіння обсягів відбудеться десь на 20%. Єдине, за рахунок чого ми можемо компенсувати втрати - це підвищення тарифів на транспортування. Тоді ці втрати буде знівельовано, у фінансовому виразі. Плюс, частково знівелювати втрати ми можемо, якщо буде зростати споживання російського газу у Європі.

А чи можливе зростання споживання російського газу європейськими країнами?

Можливо. Там же будуть закриватися атомні електростанції . Хоча вони декларують, що будуть диверсифікувати джерела надходження газу. Зокрема Ангела Меркель каже, що вони будуть диверсифікувати джерела енергії, тобто вони планують компенсувати ту електроенергію, яку виробляли атомні електростанції, за рахунок відновлюваних джерел енергії. Але це неможливо зробити повністю. Навіть, якщо буде замінюватися один до одного атомна енергетика зеленою, то все одно у балансі треба закладати більші витрати на теплову енергетику. Можна використовувати гідроенергетику, але вона має обмежені ресурси, тому все одно буде використовуватися газ. Крім того, відновлювані джерела досить складні у освоєнні, тому споживання газу буде зростати. Питання у яких обсягах? І чи все буде братися з Росії? Мабуть, що на першому етапі так, але у подальшому ситуація може змінитися. Особливо, якщо успішним буде проект "Набуко", то газ до Європи піде і з інших джерел.
Але часткова компенсація падіння транзиту через Україну, може відбутися за рахунок зростання споживання у Європі. Але все одно падіння відбудеться. Та, думаю, це не ті гроші, через які треба панікувати.

Україна підвищитьвартість транзиту газу?

Це предмет переговорів, загалом може, якщо вдасться. Розумієте, це не ринок на якому, якщо не вдалося домовитися з одним суб’єктом, то пішов до іншого і домовився з ним. Тут один партнер, якій себе поводить досить жорстко. Транспортування – предмет переговорів кожного року. І можливо і вдасться домовитися.

Але тариф і так буде збільшуватися, адже у ньому закладено технічний газ. Ціна його зростає разом із зростанням ціни на газ в цілому. Тому цей тариф періодично перераховується і він збільшується, але це зростання ніяким чином не впливає на прибутки від транзиту. Тобто вартість транзиту,перш за все, зростає за рахунок ціни на технічний газ. І домовитися про реальне підвищення вартості тарифу буде складно. Тим більше, що він (тариф – ред.) уже формується за європейськими стандартами.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
Загрузка...