Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Дякуємо лікарям, які рятують країну!
Публікації: Політика
18855

А.Гриценко: наразі ніхто не займається переведенням ЗСУ на контрактний принцип

А.Гриценко: наразі ніхто не займається переведенням ЗСУ на контрактний принцип

Сьогодні в Україні відзначають День захисника Вітчизни. Міністр оборони (2005-2007 рр.) Анатолій Гриценко у розмові з УНН поділився своїм баченням ситуації в українській армії та тим, коли вона зможе стати контрактною.

- Анатолію Степановичу, чим для Вас є день 23 лютого?

- Ви знаєте, що я в армії з 14 років: Суворівське училище, потім 25 років служби, - я завершив у званні полковника. Потім я пішов міністром оборони. І зараз я також пов'язаний з армією. Тому для мене це середовище абсолютно зрозуміле.

Свято 23 лютого, успадковане з часів Радянського Союзу, радянської армії, і у нас воно вже трансформоване у свято захисників вітчизни. Це не лише люди, які служили у Збройних силах. Це не лише ті, хто зараз служить, ветерани війни. Насправді, завдання захисту вітчизни зараз є актуальним для всіх 46 мільйонів наших громадян, тому що крок назад від європейських демократичних цінностей змушує кожного громадянина прокинутись, вийти зі своєї хати з краю, зробити хто може крок, півкроку, два задля захисту вітчизни. Тому в цей день. Я думаю, кожен має переосмислити своє ставлення до країни і зробити для себе вірні висновки, що сидячи в хаті зкраю ми втратимо країну.

- Можете порівняти армію радянських часів із нинішньою армією?

- Якщо ми говоримо про рівень боєздатності, про рівень морального духу, то важко порівняти. На превеликий жаль, за 20 років армія не стала твердо на ноги і не відбулась як важливий державний інститут. Це дуже прикро. Кращі риси – відповідальність, гідність не поширюються у суспільстві, зокрема і на цивільних керівників високого рангу, які не знають, що таке армія, а дехто її, навіть, боїться. Військово-патріотичне виховання не в тому політизованому вигляді, як це було в радянські часи під егідою Комуністичної партії Радянського Союзу, а виходячи з усвідомлення своєї Батьківщини і готовності захищати її в разі небезпеки, також практично на нулі. Через те дуже багато людей взагалі ставлять питання, чи потрібна нам армія. Молодь не хоче йти служити в армію і уникає всіляко строкової служби. Тобто тут є системні зрушення на гірше, які потрібно виправляти.

- А чому молодь зараз так ставиться до служби в армії і не хоче йти на службу?

- Тут є об’єктивні і є суб’єктивні фактори. Об'єктивний полягає у тому, що скорочена за чисельністю армія не передбачає того, що кожен юнак віком від 18 до 25 років звідповідно до закону має служити. В Радянському Союзі служили всі. То був священний обов’язок. Зараз, коли із сотні юнаків призивають максимум сім або вісім, то це вже не священний обов’язок і одні ідуть в університети, працюють на себе, на свою освіту, а в армію ідуть як правило із сільських сімей, з родин, які проживають у місті, але навіть не мають змоги дати хоча б елементарну технічну освіту дітям. Тому армія по факту перетворюється у робочо-селянську.

А суб’єктивні пов’язані з несприйняттям тих людей, яких, відповідно до писаних і неписаних статутних норм, солдат мав би захищати. Коли вони бачать як родичі високопосадовців стають мільярдерами, то дуже важко ставити питання про моральність та необхідність захисту, жертвуючи своїм життям аби захистити такого верховнокомандуючого, такого міністра, такого генерала.

- Анатолію Степановичу, щодо технічного забезпечення ЗСУ. Чи можемо ми конкурувати з іншими країнами?

- Ви торкнулись найболючішої проблеми. Насправді, це проблема номер один для Збройних сил. Тобто технічне переоснащення, заміна застарілих зразків зброї, глибока модернізація тих бойових платформ, які ще мають технічний вік, але оснащення їх новими сучасними засобами – це ключове завдання, яке пов’язане не тільки з підвищенням боєздатності нашої української армії, але й з підняттям нашої оборонної промисловості на інший рівень – створення близько 300 тисяч високотехнологічних робочих місць, плюс нарощення експортного потенціалу. Тому що навіть коли наші промисловці виробляють нові, сучасні зразки техніки, то їх потрібно продати зарубіжній країні-партнеру і перше питання, яке виникає під час рекламування нашої продукції, якщо вона така класна, то чому ваша армія її не купує і немає чим відповісти. Це має бути системна, зважена політика.

- Анатолію Степановичу, коли, на вашу думку, слід очікувати переходу на контрактну армію?

- Зараз ніхто не займається переведенням збройних сил на контрактний принцип. Це питання навіть не означено серед пріоритетних. Тому для мене абсолютно очевидно, що доки Президентом буде Віктор Янукович, армія не перейде на контракт.
 

Джерело: УНН
Підписуйтесь на канал новин УНН у Telegram