Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Ми знаємо все і навіть більше
Публікації: Політика
39045

Ю.Гримчак: авторитарний режим спочатку нищить опонентів, а потім шукає ворогів у власних рядах

Ю.Гримчак: авторитарний режим спочатку нищить опонентів, а потім шукає ворогів у власних рядах

КИЇВ. 29 серпня.УНН. Конституційний Суд України 28 серпня визнав таким, що відповідає Основному Закону законопроект парламентської більшості, яким спрощується порядок притягнення до кримінальної відповідальності народних депутатів та водночас визнав недоторканність Глави держави. Про те, чи може цей законопроект бути ухваленим вже на наступній сесії ВР, УНН розповів член Комітету парламенту з питань Регламенту, народний депутат з фракції НУ-НС Юрій Гримчак.

 - КСУ визнав законопроект Партії регіонів про обмеження депутатської недоторканності конституційним…

Ми подавали законопроект, яким обмежувалася і недоторканність Президента. Але наш Президент недоторканий - його чіпати взагалі неможна. Що стосується цього рішення, то воно фактично призведе до того, що вся опозиція може залишитися без депутатського захисту. Адже серед причин, з яких можна позбавити людину депутатського статусу є пункт про вступ у законну силу обвинувального вироку суду.

А що таке депутатська недоторканність? Це особливий порядок притягнення до кримінальної відповідальності... А тепер його не буде і відповідно недоторканності не буде. І думаю, що першими результат цього "покращення" відчують опозиційні депутати, а наступними будуть і депутати від партії влади. Хтось наприклад, "головному" не сподобався, або хтось на когось "накапав", або ж хтось за когось заплатив – притягатимуть до відповідальності і все буде нормально.

 - Тобто Ви вважаєте, що зняття депутатської недоторканності вдарить і по представниках ПР, поки вони ще при владі?

Ви ж знаєте, що будь-який  авторитарний режим спочатку нищить своїх ворогів - тих, хто виступає проти нього. Потім він шукає ворогів серед своїх і нищить вже їх. А потім нищать тих, на кого хтось подумає, що він ворог і цей процес ніколи не закінчується.

 - Чи може бути законопроект влади про депутатську недоторканність розглянутий вже на наступній, останній сесії парламенту цієї каденції?

Може бути і розглянутий, і навіть прийнятий. На сьогодні ситуація така, що після складання списків, коли стало зрозуміло, що деякі нині діючі народні депутати не потраплять до складу наступного парламенту, представники Партії регіонів збираються вербувати серед них тих, хто голосуватиме за цей закон.

 - Як діятиме опозиція?

Опозиція подавала свій законопроект і він розглядав всі три категорії (народних депутатів, Президента, суддів – Ред.). Я думаю, що опозиції слід продемонструвати принциповість і не голосувати за цей законопроект.

На Вашу думку, окрім законопроекту про недоторканність, які законопроекти іще може розглянути ВР на останній сесії?

По-перше, слід дочекатися погоджувальної ради. Є багато законопроектів, які тільки готуються до розгляду. Але таких непринципових законопроектів, як зараз - я вже давно не бачив у Верховній Раді. Це означає, що погано працює і Кабінет Міністрів і парламентська більшість. Причина в тому, що ніхто у парламенті не обговорює і фактично не займається законотворчістю. Резонансні законопроекти взагалі проходять з порушенням всіх норм Конституції і Регламенту, а всі інші проходять просто порушуючи Регламент. Немає обговорення цих законопроектів. Тому сьогодні наша влада будь-який законопроект може внести. На позачергову сесію збиралися тільки для того, щоб залишити Литвина в кріслі і надати погодження на отримання кредиту у 3 мільярди від Китайської Народної Республіки. 

-Ви говорите, що ніхто у парламенті не займається законотворчістю...У даному випадку це твердження і опозиції стосується?

Опозиція готує свої законопроекти. Є і політичні, є і економічні законопроекти. Я особисто підготував кілька законопроектів, зокрема, вже зареєстрований "Про зміни до закону про залізничний транспорт" в частині погодження зміни маршрутів та часу відправлення з місцевими радами.

Нагадаємо, Законопроектом (реєстраційний номер № 3251) пропонується виключити з чинної редакції Конституції України частину першу статті 80‚ згідно з якою "народним депутатам України гарантується депутатська недоторканість", а частину третю цієї статті викласти у новій редакції, відповідно до якої "народний депутат України не може бути без згоди Верховної Ради України затриманий чи заарештований до набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо нього". У частині третій статті 105 запропоновано виключити слова "якщо тільки Президент України не був усунений з поста в порядку імпічменту".

Законопроект у попередній редакції вже був предметом розгляду Конституційного Суду України. У Висновку від 1 квітня 2010 року №1-в Суд визнав частину його положень такими, що відповідають Конституції України, а частину такими, що не відповідають Основному Закону України. Верховна Рада України доопрацювала законопроект, врахувавши всі зауваження  Конституційного Суду України, і повторно звернулася з клопотанням щодо надання відповідного висновку.

Раніше КСУ визнав неконституційними положення опозиційного законопроекту, якими зі статті 105 Конституції пропонується вилучити положення про те, що Президент користується правом недоторканності на час виконання повноважень, а зі статті 126 Конституції - положення про те, що суддям гарантується недоторканність Конституцією та законом.

У той же час, КСУ визнав конституційними передбачені законопроектом зміни до статті 80 Конституції, якими з Конституції пропонується вилучити норми про те, що депутатам гарантується недоторканність, і при цьому зберегти положення про депутатський індемнітет - депутати не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у ВР.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на канал новин УНН у Telegram