Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Неділя, 24 червня 2018 12:38
Ексклюзив: Політика
168345

Безвізовий режим з ЄС "в обмін" на візовий режим з РФ - позиція експерта

Безвізовий режим з ЄС "в обмін" на візовий режим з РФ - позиція експерта

Доктор наук з державного управління Руслан Плющ

Безвізовий режим з ЄС, напевно, ніколи не був такий близький до України, як зараз. Цілком можливо, що вже зовсім скоро українці зможуть подорожувати до країн Європи вільно. Разом з тим, в парламенті протягом останніх декількох днів все частіше піднімається питання, чи потрібен Україні безвізовий режим з Російською Федерацією

КИЇВ. 5 жовтня. УНН. Глава ВР Андрій Парубій заявив, що питання введення віз для громадян РФ варто обговорити. Про перспективи європейського безвізу і російського візового режиму в ексклюзивному коментарі УНН розповів доктор наук з державного управління Руслан Плющ.

Руслане Миколайовичу, як Ви вважаєте, чи дійсно Україна ось-ось може отримати безвізовий режим з країнами Європи і те, про що мріяли багато українців, і те, що обіцяли кілька років політики, нарешті трапиться?

Ситуація наступна - Україна дійсно може отримати безвізовий режим з ЄС у найближчі тижні. Точніше, рішення про його введення. Перед нами були виставлені певні вимоги, які зі скрипом, поступово і з дуже великими труднощами ми виконували.

Далі процедура наступна: рішення по безвізу має пройти Комітет Європарламенту з громадянських свобод, юстиції та внутрішніх справ (LIBE). Там виноситься рішення, яке в разі позитивного результату повинен затвердити на майбутній сесії Європарламент. Якщо рішення затверджується, є 21 день на його виконання. Але так буде в тому випадку, якщо не передбачать іншу дату.

В даний момент, як ми знаємо, рішення про безвіз з ЄС для України пройшло з позитивним результатом Комітет Європарламенту. Тобто, наступне і заключне слово за голосуванням у самому Парламенті.

Ми можемо сказати однозначно - так, Україна як ніколи близька до безвізового статусу з країнами ЄС, але давайте все ж дочекаємося голосування. Точно передбачити результат, на даний момент, я вважаю, неможливо. Адже при дійсно великій підтримці з боку парламентарів, у нас є і затяті противники цього рішення.

Давайте уявимо, що Україні дали безвізовий режим. Що це означає для країни?

Ну, дивіться, все залежить від того, що від цього рішення чекає кожен з нас. На цю ситуацію можна дивитися з позиції держави і з позиції громадянина. Давайте по порядку: для України в цілому - це досить позитивний результат. В першу чергу, це репутаційна перемога. Виходить, що нам надають довіру, прибираючи певні лінії захисту перед своїми кордонами. Можна це віднести до певного етапу на шляху до членства в ЄС, хоча б асоційованого. Але давайте бути чесними перед собою, про членство в ЄС найближчими роками й мови бути не може. Про це нам неодноразово натякали, а деякі європолітики говорили навіть прямо.

Також варто зауважити, що послаблення контролю проходження кордону з ЄС громадянами України однозначно підвищить і відповідальність перед Європейським Союзом з боку України за своїх громадян і їх можливі проступки. Але в будь-якому випадку, віднесемо таку перспективу до позитивного результату.

Добре, а що безвізовий режим означає для самого українця?

А тут історія не така райдужна. Ну, в першу чергу, це означає, що громадяни України не будуть витрачати час на похід до візового центру, за умови що їх перебування в країнах ЄС не буде перевищувати допустимий поріг в 90 днів. Також не будуть сплачувати консульський збір і за послуги візового центру з оформлення у розмірі приблизно 50-60 євро.

Однак, прогнозую велике розчарування в окремих громадян, які собі трохи інакше уявляють безвізовий режим. По суті, всі ті документи і довідки, які ви збирали раніше для подачі до візових центрів, вам все одно доведеться збирати. Справа в тому, що при перетині кордону ви повинні будете надати дані і про мету візиту, і на яких підставах їдете, і фінансову забезпеченість на період перебування.

Інша категорія населення, яка може мати глибоке розчарування - це ті, хто вважає, що безвізовий режим відкриє їм можливість вчитися і працювати в країнах ЄС. Ні, такого не буде. Проблема в тому, що в цій помилці винні деякі політики в Україні. У своїх популістських заявах вони обіцяли таке, про що навіть мова ніколи не велася з країнами ЄС.

Так, що можу констатувати, що в разі введення безвізового режиму з країнами ЄС, єдина сфера, яка може бути більш розвинена, ніж раніше - це туризм.

Чи означає це, що тепер потік туристів з України в країни ЄС значно зросте?

Не зовсім так. Можливо, він і зросте, але не так глобально. Припускаю, що трохи модернізуються і подешевшають пропозиції від туристичних компаній. Однак очікувати, що всі моментально зберуться і поїдуть гуляти по Барселоні і Риму, замість відпочинку в Одесі і Львові, я б не став. У даний період в Україні непроста економічна ситуація. Доходи громадян не ростуть, а часто навпаки - знижуються. Життя всередині країни стає дорогим, що говорити про країни ЄС? Ось уявіть, чашка кави у Відні або Мілані коштує від 3 до 5 євро - це 90-150 гривень, пляшка звичайної води в магазині близько 1,5-2 євро - це 45-60 гривень. Багато наїздяться нові українські туристи? Їздити в Європу будуть ті ж люди, які по своїй фінансовій можливості їздили і раніше, нічого, на жаль, кардинально не зміниться.

Що б підтвердити вищесказане, запитайте у громадян Молдови, чи сильно змінилося їхнє життя з появою можливості їздити до ЄС? Відповідь буде заперечною, оскільки в безвізі не полягає вирішення проблем населення.

А в чому рішення?

Щоб людина відчувала себе по-справжньому вільною, вона повинна бути забезпеченою для повноцінного життя, а не знаходиться на межі виживання. Швидке проведення, а головне якісне проведення реформ, грамотна децентралізація, щоб територіальні громади дійсно могли заробляти і накопичувати кошти в місцевих бюджетах, залучення інвестицій. Всі ці фактори дадуть економічний підйом в державі, і як наслідок, зростання добробуту громадян. Ось тоді українці будуть по-справжньому вільними людьми.

Руслане Миколайовичу, не можу не запитати. Кілька днів в українському парламенті обговорюється питання про введення візового статусу з Росією. Чи реально це, і які можуть бути наслідки?

Так, я чув про це. Думаю, що це швидше за підігрівання інформаційного поля перед голосуванням в Європарламенті, за надання Україні безвізу з ЄС. Можливо, такими гучними заявами глава ВР А.Парубій хоче додатково мотивувати прихильників України в Європаламенті до позитивного для України голосування. Інакше просто незрозуміла мотивація підняття цього питання саме зараз. Які проблеми вирішить візовий статус? Від чого він може захистити? Сказати важко. Всі розмови про те, що це попередить можливість створення в Україні коридору "Росія - ЄС" після можливого ухвалення безвізу, виглядають дивно, оскільки контроль на кордоні з ЄС ніхто не збирався скасовувати.

Тут доцільно поговорити про проблеми, які можуть виникнути. Справа в тому, що за приблизними підрахунками експертів, в Російській Федерації працює від 2 до 5 млн українців. А ймовірність дзеркальних рішень з боку РФ не викликає ні в кого сумнівів. Якщо ж у громадян України не буде можливості їздити на заробітки, то виникне проблема забезпечення величезної кількості населення робочими місцями, а також їхніх сімей доходами (які годуються за рахунок грошових переказів з-за кордону від працюючих родичів). По цьому зважуючи всі "за" і "проти", думаю, це питання залишиться на рівні розмов.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
Загрузка...
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...