Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Вівторок, 24 квітня 2018 01:02
Новини: Політика
13248

Відповідальність за грецьку кризу лежить на ЄС, МВФ і ЄЦБ - колишній віце-прем'єр Польщі

КИЇВ. 28 вересня. УНН. Значення грецької кризи виходить далеко за межі Євросоюзу. Відповідальність за кризу лежить не тільки на Греції, а й на "трійці" - Європейському союзі, МВФ і ЄЦБ. Про це заявив член Вченої ради Асоціації "Центр ІЕСКР", колишній віце-прем'єр і міністр фінансів Польщі, професор Гжегож Колодко, передає УНН з посиланням на сайт Асоціації "Центр ІЕСКР".

За його словами, при вступі в зону євро Греція дезінформувала Євросоюз, спотворивши дані про свій реальний фінансовий стан. Однак, за подальше розростання кризи відповідальний Захід.

"Ситуації в світі складаються по-різному. Буває так, що дефіцит на рівні 2-3% ВВП вже небезпечний для економічної рівноваги і рівномірності макроекономічного відтворення, a буває й так, що можна досить спокійно розвиватися з дефіцитом в 5-6%. У початковій фазі кризи державний борг Греції досяг 100% ВВП (нагадаємо, що маастрихтський критерій рівня державного боргу 60%). Вина тоді, по суті, лежала на греках, тому що вони жили не за коштами. За наступне розростання кризи та її нинішню кульмінацію набагато більше, ніж самі греки, відповідальний багатий Захід зі своїми банками і фінансистами, некомпетентними політиками та заангажованими технократами. І винні в цьому здебільшого країни і фінансові посередники, які насамперед занадто легко і занадто щедро кредитували Грецію", - сказав Г.Колодко.

За його словами криза управлялася неправильно, що в підсумку призвело до прискорення зростання боргу.

"Дійсно, частина боргу була списана. Але в цілому боргова криза управлявся неправильно. "Трійка" кредиторів (ЄС, ЄЦБ, МВФ) змусила Грецію прийняти найсуворіші заходи економії, які не тільки істотно скоротили поточне споживання, а й привели економіку країни до ще більшої рецесії і звуженню податкової бази. Звичайно, греки повинні навчитися жити за коштами. І платити податки, а не ухилятися від них. "Трійка" виходила з нереалістичних очікувань, що подібні заходи здатні скоротити борг країни до 120% ВВП до 2020 р і одночасно відновити економічне зростання. Ці надії виявилися ілюзорними. Незабаром з'ясувалося, що нав’язана Афінам економічна політика призвела до прискореного зростання боргу і як результат спровокувала економічний спад. Період з 2010 по 2016 рр. дійсно стане для греків часом затягування поясів", - пояснив Г.Колодко.
На його переконання, грецький борг повинен бути скорочений.

"Протягом ряду років я невпинно повторюю, що грецький борг повинен бути скорочений. У 1994 р в якості віце-прем'єра і міністра фінансів Польщі я підписав подібну угоду з зовнішніми кредиторами й воно пішло всім тільки на користь. Ще один "пакет допомоги" мало що змінить, тому що борг знаходиться в стані дефолту. Він повинен бути скорочений, в поточних умовах з 320 млрд до 160 млрд євро, або менше 90% ВВП, оскільки виплатити його неможливо. Зрозуміло, це реально лише за умови, що греки значно зміцнять фінансову дисципліну і підвищать її ефективність, що економічне регулювання буде націлено на зростання. Мова йде про негайне прийняття законів, що регулюють фіскальну систему, податкові ставки (зокрема, збільшують ПДВ і податок на доходи організацій), ринок праці, що посилюють дисципліну в пенсійній системі, як і пропонувалося у Брюссельському пакеті. Після списання значної частини боргу Греція повинна проводити політику збільшення інвестицій в інфраструктуру і людський капітал. Буде потрібно відновити ефективність податкового адміністрування, подолати ухилення від податків з боку багатих греків. Слід проголосити податкову амністію для капіталів, що повертаються в країну після їх витоку в період кризи. Фіскальне коректування повинно забезпечити бюджетний профіцит близько 2% ВВП, не більше. Але цього буде достатньо для відновлення економічного зростання на 2-3% протягом наступних 10 років", - зазначив екс-віце-прем'єр Польщі.

На його думку, європейські політики повинні зрозуміти, що якщо їх постійні помилки змусять Грецію вийти із зони євро, то стане можливим і вихід країни з Євросоюзу.

"Зате це добре розуміють у Вашингтоні. Цілком очевидно, що президент США Б.Обама закликав неефективних чиновників із Брюсселя і політиків в головних європейських столицях знайти рішення. Підніс сюрприз і Міжнародний валютний фонд, піддавши жорстокій критиці ідею виключення Греції із зони євро. МВФ опублікував рекомендації єврогрупи міністрів фінансів, що містять пропозицію списати колосальний грецький борг. Важливо виявити прагматизм, ведучи переговори на надзвичайно небезпечному повороті, на якому зараз опинилася не тільки Греція, але і вся єврозона, весь Євросоюз. Час іде, і з кожним днем відкладати очевидне рішення стає все дорожче - і для греків, і для кредиторів, і для світового розвитку в цілому", - резюмував Г.Колодко.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...