Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Субота, 21 квітня 2018 15:15
Новини: Політика
16344

Завдяки освіті можна інтегрувати ромів в українське суспільство – радник Г.Москаля

Завдяки освіті можна інтегрувати ромів в українське суспільство – радник Г.Москаля

Вільгельм Пап

УЖГОРОД-КИЇВ. 29 вересня. УНН. З приходом на Закарпаття нового губернатора Геннадія Москаля в апараті Закарпатської ОДА відбулися ряд кадрових змін. Зокрема у Г.Москаля з’явився радник Вільгельм Пап, якого було призначено за пропозицією від ромської громади, яка є у цьому регіоні однією із найчисельніших нацменшин. В.Пап зазначив, що завдяки освіті можна інтегрувати ромів в українське суспільство. Про це він розповів у коментарі кореспонденту УНН.

 

 

На його думку, у різних політиків та громадських діячів своє бачення проблем та пріоритетів ромської общини. Хтось клопочеться про паспортизацію ромів, комусь важлива легалізація самовільних ромських забудов, однак радник голови Закарпатської ОДА В.Пап вважає, що слід підвищувати рівень освіти ромів.

"Через підвищення рівня освіти можна інтегрувати ромське населення у спільноту краю. Це також допоможе подолати дискримінаційні тенденції відносно циган, відкриє шлях для ромської молоді до вищої освіти, успішного працевлаштування та самореалізації", - відзначив В.Пап.

В.Пап зазначив, що, працюючи понад 20 років у сфері творчості, а він є керівником товариства музичної культури циган Закарпаття "Лаутарі", відомим джазменом та композитором, виявив неймовірну тягу ромських дітей до мистецтва.

"Вони музичні, талановиті і здібні до навчання. Головне – заохотити дітей до того, що вони вміють і люблять", - заявив радник голови Закарпатської ОДА.

На його думку, проблема реалізації такого потенціалу у відсутності належних навчальних закладів.

"У нас немає, наприклад, загальноосвітніх шкіл із музичним нахилом. Такі школи є у сусідніх Угорщині та Словаччині, де теж проживає велика ромська община. Як наслідок – ціла плеяда віртуозів-циган, які стали успішними у житті саме через надану можливість творчого розвитку. Окрім того, дається в знаки й дефіцит педагогічних кадрів для ромських дітей. Про окремі школи не йдеться, адже тут перепоною є невизнання ромської мови у статусі самодостатньої, якою можна викладати, видавати навчальну літературу тощо. Діти з циганських таборів, що приходять до українських шкіл, на жаль, не розуміють мову викладання. Їм потрібно більше часу для адаптації та засвоєння матеріалу, адже вдома вони спілкуються переважно ромською", - підкреслив В.Пап.

Окрім того, на думку посадовця, проблеми ромських дітей пов’язані й з адаптацією до школи після життя у таборі, де існують свої порядки, традиції, яким дуже багато років.

Повертаючись до проблем ромського населення, В.Пап зауважив, що такі проблеми, наприклад, як легалізація житла вирішується при наявності бажання.

"Тим забудовам 40-50 років, і вони все одно будуть. Їх не можна демонтувати і перенести на іншу планету. Влада має знайти можливість прийти до людей, пояснити, що слід зробити, і за необхідності супроводжувати процес", - вважає радник.

З освітою, важливість якої відстоює В.Пап, все складніше.

"Потрібно виховувати педагогічні кадри, відкривати школи. У підсумку це будуть нові робочі місця і новий рівень інтеграції ромів в українське суспільство", - наголосив посадовець.

За словами В.Папа, роми за природою своєю є соціально-активні й небайдужими до проблем спільноти, у якій проживають. У цьому їхня єдність. Якщо загальна спільнота їх прийме, як рівних учасників соціальних відносин, то вони будуть корисними і державі в цілому.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...