Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Середа, 25 квітня 2018 16:00
Новини: Політика
12108

Українці не надто розуміють, з чим матимуть справу на виборах - В.Медведчук

КИЇВ. 23 жовтня. УНН. Українці не надто розуміють, з чим матимуть справу на виборах. До місцевих виборів залишилося всього два дні. Пройдуть вони за новою системою — пропорційною, але з помітним “мажоритарних елементом”.  Про це у своєму блозі написав лідер "Українського вибору" Віктор Медведчук, передає УНН.

Так, у бюлетені буде вказано прізвище не тільки місцевого партійного лідера, що очолює список, а й конкретного кандидата від партії по округу.

Тільки після голосування стане зрозуміло, сприймаються ці вибори більше як мажоритарні або як пропорційні. Якщо буде великий розкид голосів за одну партію в різних округах одного міста — значить, як мажоритарні. Якщо розкиду не буде, і за партію віддадуть голоси навіть там, де в бюлетені немає конкретного кандидата по округу (за законом таке можливо теж), — значить, як пропорційні.

Але для того, щоб вибори відбулися, необхідно, щоб виборці ще розібралися в бюлетенях. Адже, як показало дослідження КМІС, українці не надто розуміють, з чим будуть мати справу. На це, підбиваючи підсумки роботи у фокус-групах, акцентувала увагу керівник проектів громадянської мережі “ОПОРА” Ірина Швець: “Загальне враження було таке, що бюлетень інтуїтивно незрозумілий і вимагає уточнення. Наприклад, виборці висловлювали різні ідеї щодо того, що можуть означати два прізвища в бюлетені. Вони вважають, що це хтось головний, а хтось його заступник. Деякі вважали, що „крутіше чувак, тому прізвище великим літерами“, були й інші варіанти від виборців ”.

А координатор громадянської мережі “ОПОРА” Ольга Айвазовська зізналася: “Деякі виборці кажуть, що якби в день виборів вони побачили цей бюлетень вперше, то, можливо, його б просто закреслили і вкинули в такому вигляді”.
І оскільки ніяких програм, які передбачають, що виборців освітять на цей рахунок, немає, то напевно і до дня голосування нічого не зміниться. Наскільки серйозна ця проблема, стане ясно відразу після виборів. Втім, деякі підсумки виборів можна підбивати вже зараз. На жаль, всі вони невтішні.

По-перше, всі розмови про відкриті списки на практиці не привели до того, що виборцю буде простіше самостійно вибрати імпонуючого йому кандидатів (як у скандинавських державах, Швейцарії та ряді інших країн). Навпаки, тепер інформації про те, які люди представляють партії, стало менше: раніше в бюлетені було по п’ять кандидатів від кожного суб’єкта виборів, зараз — по два, а то й по одному.

По-друге, за кількістю великих скандалів, пов’язаних з реєстрацією на місцях окремих політичних сил та кандидатів (Харків, Херсон, Маріуполь та інші населені пункти), ці вибори багаторазово переплюнули вибори 2010-го, коли скандали були локалізовані на Львівщині через списки “Батьківщини”.

По-третє, і це, мабуть, найголовніше: позбавлення переселенців з Донбасу права голосу на майбутніх виборах — найсильніший удар по ідеї Єдності України. Переселенці цілком правомірно побачать у цьому відношення до жителів Донбасу як до людей другого сорту. І якщо раніше ще можна було говорити, що таку позицію — позбавити переселенців права голосу — займають окремі політики і громадські діячі, то позбавлення внутрішньо переміщених осіб права вибирати мерів і депутатів за новим (фактичною) місцем проживання — це вже рішення київської влади.

А в Європі, куди на словах так прагне Україна, зовсім протилежний підхід до участі у місцевих виборах. Там не тільки не ділять своїх громадян на сорти. У ряді держав проголосувати на виборах можуть навіть громадяни інших країн, які легально проживають на цій території. Що ж стосується громадян держав ЄС, то вони можуть брати участь у місцевих виборах практично в будь-якій країні Євросоюзу.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...