Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Неділя, 22 квітня 2018 21:33
25296

Росія дозволила Китаю розмістити у себе "брудне" виробництво

Росія дозволила Китаю розмістити у себе "брудне" виробництво

КИЇВ. 8 квітня. УНН. Китай запропонував перенести частину своїх заводів - в тому числі хімічних і металургійних - на російський Далекий Схід. Міністерству з розвитку Далекого Сходу ідея подобається, але екологи не поділяють оптимізму чиновників, передає УНН з посиланням на BBC. 

Плани перенести частину виробництва за кордон з'явилися у керівництва Китаю ще в листопаді 2014 року і спочатку Росії у планах не було, бо "експансія смогу" планувалася лише в рамках Азії.

КНР домовилася з Росією про "експорті" виробничі потужності лише в грудні минулого року. Точні деталі домовленостей невідомі - поки підписаний лише меморандум. Список китайських підприємств, які можуть виявитися в Росії, теж поки невідомий.

Відомо лише, що це будуть підприємства в 12 галузях, серед них: металургія, енергетика, машинобудування, суднобудування, будівництво, телекомунікації, сільське господарство, а також текстильна, хімічна та цементна промисловості.

Таким чином, влада Китаю збирається вирішити проблему забруднення навколишнього середовища - швидка індустріалізація привела до катастрофічного погіршення екологічної ситуації в країні.

"Зараз Китай у своєму розвитку дійшов до стадії, коли він сам хоче експортувати неекологічне виробництво, створюючи в бідних країнах металургійні заводи та інші підприємства", - додав експерт дослідницької компанії Gavekal Dragonomics Том Міллер.

"Логіка частково та ж, що у Японії і багатьох інших країн, які виносили за кордон брудні виробництва в 70-х і 80-х роках, - це не пошук більш дешевих робочих рук, це скоріше екологічна історія", - погоджується керівник програми "Росія в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні московського Центру Карнегі Олександр Габу.

Влада країни і офіційні ЗМІ повідомляють, що ця ініціатива допоможе усунути ще одну проблему - перевиробництво. Китайські виробники сталі, цементу і скла мають у своєму розпорядженні надлишкові потужності, які не потрібні зараз, коли економіка більше не росте по 10% на рік.

Для початку Китай має намір "розвантажити" найбільшого виробника сталі - провінцію Хебей, а разом з нею і усю північ країни, де забрудненість повітря набагато більша, ніж на півдні. Цей регіон - джерело сірководню та має у своєму складі 7 найбільш забруднених міст Китаю. Щороку тут виробляється 200 млн тонн сталі - це в два рази більше, ніж виробляють США, і чверть китайського виробництва загалом. 

Китайський бізнес після перенесення отримає на Далекому Сході податкові пільги і адміністративні преференції, заявляв представник міністерства Рустам Макаров. Про партнерство з азіатськими країнами Росія почала говорити після введення західних санкцій. КНР особливо зацікавлений у використанні портових потужностей Владивостоку. 

Олександр Габу з Центру Карнегі вважає, що успішність китайських підприємств, які будуть перенесені в Росію, сумнівна, оскільки одна з причин цієї ініціативи - ліквідація надлишкових потужностей в КНР. Серед конкурентних переваг Далекого Сходу експерт вказує дешеву електроенергію і менш жорсткий екологічний нагляд (в Китаї зараз стали набагато суворіше стежити за шкідливими викидами на виробництві). Також невідомо, на яких умовах будуть створюватися заводи в Росії, продовжує він.

Всі проекти в обов'язковому порядку будуть відповідати російським екологічним нормам, обіцяє влада, тому богятися "брудних заводів" не треба.  У екологів з цього приводу інша думка.

"Китай ніколи не відрізнявся екологічними і безпечними виробництвами", - зазначила координатор токсичної програми Грінпіс Росія Ніна Лесишина. У Грінпіс вважають, що перенесення частини китайського виробництва на Далекий Схід може спричинити збільшення екологічних ризиків не тільки для регіону, а й для всієї країни.

Як приклад вона навела нещодавню трагедію в Тяньцзіні (місто в Китаї, межує з провінцією Хебей), де в серпні минулого року на хімічних складах сталися вибухи.

"На жаль, встановлені в Росії екологічні вимоги, з урахуванням яких планується переводити китайські підприємства, вкрай слабкі і, як правило, не дотримуються на практиці. Останнім часом йде активний процес деградації природоохоронного законодавства в інтересах бізнесу", - відзначила Н.Лесишина.

"А значить у випадку перенесення китайських виробництв ці речовини разом зі стічними водами і викидами підприємств продовжать надходити, але вже в наш повітря і наші річки", - додала представник Грінпіс Росія.

На форумах і в соцмережах жителі Далекому Сходу бояться посилення впливу КНР в регіоні. 

Як повідомляв УНН, в Китаї через смог закрили тисячі підприємств

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...