Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Понеділок, 18 червня 2018 16:59
Новини: Здоров'я
27000

В Україні низька ступінь пріоритетності у лікуванні болю - експерт

В Україні низька ступінь пріоритетності у лікуванні болю - експерт

КИЇВ. 30 травня. УНН. Біль для пацієнта – це тортури, і найважливіший компонент паліативної допомоги полягає у тому, щоб цей біль зняти. Про це під час виступу в рамках Всеукраїнської міжконфесійної конференція “Роль Церков та релігійних організацій у наданні паліативної допомоги. Доступ до знеболення як необхідний компонент опіки” зазначила головний позаштатний спеціаліст із паліативної допомоги Івано-Франківської області Людмила Андріїшин, передає кореспондент УНН.

"Біль – це щось жахливе. Хронічний біль паліативного пацієнта, про який ми говоримо. Біль – це тортури. Ми не можемо займатися тортурами, ми всі разом зобов’язані знімати цей біль, це найважливіший компонент всієї паліативної допомоги, якщо такий біль існує.

Чи може важкохворий, смертельно хворий терпіти це? Ні, він не повинен страждати. Тільки тоді ми досягнемо того, що ми хотіли – якогось умиротворення і того, щоб зрозуміти зміст і цінність свого життя попереднього, і того щоб зрозуміти, що було у твоєму попередньому житті і що ти залишаєш за собою", - зазначила лікар.

За словами медика, на сьогодні в Україні існує чимало проблем із доступом тяжкохворих пацієнтів до сильнодіючих знеболюючих ліків.

"Проблеми доступності і забезпеченості паліативних хворих знеболенням – вони є і досі дуже гострими в Україні. На жаль, не зважаючи на те що вже 3 роки існує постанова № 333, яка дозволяє набагато легше і простіше призначати знеболювальні анальгетики… На жаль, та 85% паліативних хворих не мають доступу до знеболення в Україні. Ідеться про людей, які мають невиліковні хвороби, де можна знеболити аби припинити муки. А ці препарати зазвичай, які містять морфін, опіоїди, кодеїнові препарати – як правило, суспільство, і у тому числі, і медичне навантажені міфами і люди стають жертвами цих міфів", - зазначила Л. Андріїшин.

Вона додала, що перешкоди із доступом до знеболення мають різні причини та різний характер. Одна з таких причин – незнання лікарів.

"Перешкоди є об’єктивні і суб’єктивні. Через медичний арсенал, через систему охорони здоров’я, через самих пацієнтів і членів їх родин – є ризики не отримати, або недоотримати правильне лікування. І є певна філософія впливу і сприйняття болю. Є якась частина людей, які говорять про те, що це є норма для них, і вони мусять терпіти біль. Тут якраз мені хотілось би звернутись до психологів, священників. У таких випадках із людьми треба працювати тому, що людина не повинна терпіти тяжкий нестерпний біль, бо тоді вона фізично не може бути зайнята іншими думками.

Які перешкоди є доступу до знеболення щодо вини самих медпрацівників? Я ставлю червоним недостатнє знання. Коли я кажу про те, що є дуже багато характеристик болю, які треба знати кожному практикуючому лікарю, то це означає не знати усе і всі механізми, це означає компетентно оцінити біль так, щоб скласти правильну схему знеболення", - розповіла вона.

Л. Андріїшин пояснила, що також через незнання, у лікарів є побоювання стосовно опіоїдних препаратів, адже їх обіг суворо контрольований. Також є необґрунтований страх виникнення залежності у пацієнтів тощо.

"Щодо самої системи охорони здоров’я нашої – то у нас низька ступінь пріоритетності у лікуванні болю – ми лікуємо хворобу, а біль – це так, те, що можна потерпіти. Є інертність самої системи, тому що навіть вже ті лікарі, які знають, як чинити, прослухали не одну лекцію, все одно продовжують призначають знеболення "по-старинці", - сказала вона.

"Стан болю є вирішальною підставою для призначення ефективного лікування, оскільки біль негативно впливає на якість життя. На життєвому дереві людини мені хочеться, щоб якнайменше було чорних фарб, щоб дерево завершення життя було гарно кольоровим і насиченим", - резюмувала експерт.

Нагадаємо, як повідомляв УНН, 25 -26 травня в м. Ірпені пройшла Всеукраїнська міжконфесійна конференція “Роль Церков та релігійних організацій у наданні паліативної допомоги. Доступ до знеболення як необхідний компонент опіки”.

Також нагадаємо, згідно даних статистики, 85% тяжкохворих українців не мають доступу до знеболення, а забезпечення пацієнтів належною паліативної допомогою у нашій країні – вкрай низький.

За словами отця Віталій УПЦ МП, лікарні не призачають знеболення страждущим, бо бояться. 

Напередодні проблему доступу хворих до знеболення УНН прокоментував священик, керівник відділу соціальних питань Патріаршої Курії УГКЦ Андрій Нагірняк.

Так, за його словами, проблема із доступом паліативних хворих до знеболюючих препаратів в Україні стоїть дуже гостро. Отримати знеболення, наприклад, онкологічному пацієнту досить складно, адже доводиться усіма правдами і неправдами шукати, аби хтось погодився виписати рецепт, а хтось погодився на цей рецепт відпустити ліки.

Також нагадаємо, за даними голови комісії Громадської ради при МОЗ України з питань благодійності в сфері охорони здоров’я Лариси Лавренюк, в Україні немає гуманного знеболення для дітей також. 

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
Загрузка...
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...