Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Неділя, 24 червня 2018 03:21
21810

Понад 170 бочок з отрутою зникло на Херсонщині - ЗМІ

КИЇВ. 2 серпня. УНН. У селі Томарине Бериславського району Херсонської області зникло понад 170 бочок з хімічно небезпечними пестицидами. Деякі з них розтягнули місцеві жителі і застосовують в різних господарських потребах, доля інших – невідома, повідомляє УНН з посиланням на "Таврійські вісті". 

Спочатку на території села було близько 200 бочок з пестицидами, вони були закриті і стояли на піддонах. Саме таку кількість отрути залишило у спадок місцевим жителям одне із сільськогосподарських підприємств.

Зараз же кількість тари, що залишилася на місці становить трохи більше десятка. Загальна кількість отрути на території села становить від 7,5 до 8 тонн.

При цьому місцевість, де кинуті бочки з отрутою ніяк не огороджена, на ній протягом довгого часу місцеві жителі випасають свою худобу, що автоматично робить м'ясо і молоко непридатними для вживання в їжу. Те ж, до речі, відноситься і до води, оскільки висота ґрунтових вод від поверхні землі становить від 4 до 20 метрів.

Довідка УНН. За даними ЮНЕСКО, пестициди в загальному обсязі забруднення біосфери землі займають 8-9 місце після таких речовин, як нафтопродукти, ПАР (поверхнево-активні речовини), фосфати, мінеральні добрива, важкі метали, окиси азоту, сірки, вуглецю та інші сполуки. Хімічні препарати, у зв’язку з токсичністю, шкідливі для людини і навколишнього середовища. Потенційна загроза від їх використання полягає як у гострій токсичності при потраплянні в організм людини або тварин, так і в хронічній дії, в кумулятивному ефекті, в міграції залишків пестицидів водними і повітряними шляхами на значні відстані.

Серед хвороб, які можуть з’явитися внаслідок токсикації організму, відмічають злоякісні пухлини (головним чином пухлини печінки), хромосомні порушення, підвищення інтенсивності мутаційного процесу, що пов’язано з підвищенням частоти прояву спадкових хвороб обміну, аномалій розвитку тощо.

Більше половини пестицидів належать до мутагенів — речовин, які змінюють спадкову природу рослин і тварин, включаючи людину.

Нагадаємо, у столиці було виявлено склад непридатних до використання гербіцидів та тари від них (відходи ІV рівня небезпеки).

При цьому, законодавство України передбачає обов’язкову утилізацію небезпечної тари від пестицидів.

“Утилізація, знищення та знешкодження непридатних або заборонених до використання пестицидів і агрохімікатів та тари від них здійснюються підприємствами, на яких вони виготовлені, а також іншими підприємствами, що мають ліцензію Мінприроди на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, позитивний висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи, на договірних умовах”.

Однак, в Україні, за даними експертів, катастрофічна ситуація у сфері поводження та утилізації небезпечних відходів.

Так, державна програма поводження з небезпечними відходами досі знаходиться лише на етапі розробки, оскільки як вже було зазначено, уряд у 2014 вирішив економити на цій сфері.

Тим часом, у столиці знайшли звалище небезпечних люмінесцентних ламп.

Крім того, у столиці виявлено стихійні склади з отруйними речовинами, зокрема хімікатими та ртуттю.

На Черкащині виявлено звалище відходів з м’ясокомбінату, яке може спровокувати масові інфекції в регіоні.

На Львівщині воду отруюють нафтові ставки, які вже 30 років не можуть утилізувати

На Прикарпатті масово хворіють діти через отруйні відходи державного спиртзаводу.

Загалом, за оцінками експертів, сфера поводження з небезпечними відходами в Україні державою не контролюється та є джерелом наживи для недобросовісних підприємців. При цьому, постраждалою стороною завжди є населення.

Зокрема, Україна не виконала вимоги щодо Базельської Конвенції про контроль за транскордонними перевезеннями небезпечних відходів та їх видаленням. Згідно з аудитом Рахункової палати України, небезпечні відходи завозяться, транспортуються і вивозяться з країни практично безконтрольно.

У липні поточного року Кабмін затвердив ліцензійні умови для підприємств, які займаються або ж планують займатися утилізацією небезпечних відходів. Так, для отримання ліцензії на такий вид діяльності, підприємству-претенденту досить документально повідомити Мінекології про те, що для цього у них є все необхідне обладнання і потужності. І вже через 5 днів Мінекології видасть такому підприємству ліцензію.

При цьому, ні Мінекології, ні будь-який інший орган влади не перевірятиме достовірність зазначених даних. Основний критерій - щоб зазначена підприємством інформація збігалася з вимогами затверджених ліцензійних умов.

В результаті такої формальної процедури, за словами експертів, ліцензії видаються підприємствам "наосліп", і ті замість утилізації небезпечних відходів, зберігають їх в кращому випадку в ангарах поблизу місць соціальної активності (проживання, роботи і тд), створюючи таким чином загрозу не тільки навколишньому середовищу, а й здоров'ю людей.

Народний депутат Сергій Тригубенко двічі подавав законопроекти, направлені на врегулювання ситуації на ринку та встановлення контролю за сферою небезпечних відходів. Зокрема політик наголошував на необхідності проведення перевірок підприємств перед тим як видавати їм ліцензії у сфері поводження з небезпечними відходами.

Однак усі законопроекти були провалені у парламенті.

Тим часом, за словами політика, недобросовісні підприємства-утилізатори, яким вигідно бути неконтрольованими з боку держави, користуються ситуацією, отримують шалені прибутки, а, відповідно, мають і потужне лобі.

“Це лобі сьогодні робить все, аби не витрачатися на утилізацію небезпечних відходів, а лише робити вигляд, що вони там щось утилізують.

Це лобі я відчув і на собі також. За весь час, поки я домагаюсь встановлення відповідного до європейського, цивілізованого підходу у цій сфері, чого тільки я не прочитав про себе у ЗМІ, які спеціалізуються на розповсюдженні начебто компроматів. Але я до цього ставлюсь спокійно, нехай пишуть собі скільки їм заманеться. У будь-якому випадку, я не маю намірів зупиняти свою роботу у цьому напрямку”, — резюмував С.Тригубенко.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
Загрузка...
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...