реклама
Публікації: Культура
Пʼятниця, 11 жовтня 2013, 11:35 • Євген Стасіневич

Нобель-2013: Чехов з канадійської провінції

Нобель-2013: Чехов з канадійської провінції

Вчора, 10 жовтня, Шведська академія назвала ім’я цьогорічного лауреата Нобелівської премії з літератури. Ним стала канадійська письменниця Еліс Мунро.

Вона була другою на сайті авторитетної букмекерської компанії Ladbrokes за станом на сьогоднішній ранок. Головним кандидатом, як і того року, називався Харукі Муракамі, але знову японець залишився позаду. Мунро стала тринадцятою жінкою, що отримала найпрестижнішу літературну премію у світі за весь час її існування. У двохтисячних роках Нобелівку вже встигли отримати австрійка Ельфріде Елінек, британка Доріс Лессінг і румунка Герта Мюллер.

Формулювання Нобелівського комітету виявилося на диво лапідарним – «Майстер сучасного оповідання». Це тим дивніше, що зазвичай формулювання стосується творчості, а не самого автора. Минулого року, приміром, китайця Мо Яня вшановували «за галюциногенний реалізм, що поєднується з народними казками, історією та сучасністю». Тобто, раніше завжди говорилося про причину, а не констатувався статус автора. Це вже прикметно. Можливо, факт того, що Нобелівку дали саме за малу прозу, і є найбільшою «провокацією» і викликом з боку Нобелівського комітету цьогоріч. Адже списки світових бестселерів очолюють пухкі романи і різноманітний нон-фікшн, а зовсім не «спорохнявіла» новелістика.

Мунро є автором 14 збірок оповідань, за які тричі ставала лауреатом головної нагороди Канади – премії генерал-губернатора: у 1968-му – за збірку «Танок щасливих тіней», у 1978-му – за «А хто ти, власне, така?» і в 1986-му – за «Шлях любові». А в 2009-му році Мунро ще й стала третьою, хто отримав Міжнародну Букеровську премію.

munro2

Канадійську письменницю вважають тією, хто визначив сучасний вигляд американської новели. Її постійно порівнюють з найбільшими майстрами short stories – молодим Джойсом, Борхесом і Чеховим. Особливо з останнім, з яким Мунро не в останню чергу пов’язує відсутність гострого сюжету, превалювання внутрішньої дії і величезна роль, що її відіграють численні деталі. Говорять про те,що в оповіданнях Мунро досягла віртуозного володіння форми, великою мірою її наново і створивши. Правда, існують і скептики, що називають канадійську авторку дуже доброю письменницею, чудовим психологом і стилістом, але у величі в царині світової новелістики їй все ж відмовляють.

Мунро народилась і більшість часу прожила у рідному Онтаріо в Канаді. Саме тому її прозу називають такою, що має регіональну спрямованість, оповідаючи, як правило, про сільську місцевість і невеличкі міста Південно-Східного Онтаріо. «Готика Південного Онтаріо» - так найчастіше характеризують прозу Мунро, апелюючи до традиції американської «південної готики», від Вашингтона Ірвінга і до Фолкнера включно. Її героїнею майже завжди є дівчина або жінка, яка намагається дати собі раду зі своїм оточенням, особистими проблемами, проблемами середнього і похилого віку.

мунро

Незадовго до вручення премії, влітку 2013-го року, Еліс Мунро повідомила, що завершує письменницьку кар’єру, а збірка «Любе життя»(2012) стане останньою. Постійний секретар Шведської академії Петер Енглунд після оголошення переможця так висловися з приводу заяви авторки: «Вона здійснила неймовірну роботу. Того, що вона зробила, вповні достатньо, щоб отримати Нобелівську премію. Якщо вона хоче припинити писати, це її власна справа».

У Монро троє доньок, одна з них – Шейла Мунро – у 2002-му році опублікувала спогади про своє дитинство і життя матері.

Джерело: УНН
Коментарі 0

Останнім часом у коментарях під матеріалами УНН почастішали випадки вживання нецензурної лексики та провокативних закликів до розпалювання міжнаціональної ворожнечі та нетерпимості, незаконного розповсюдження зброї, що становить загрозу для життя і здоров'я громадян України. Редакція УНН просить дописувачів утримуватися від подібних формулювань, бути толерантними до висловлювань інших читачів та не принижувати їхню честь, гідність, віросповідання і громадянську позицію. У разі недотримання даних рекомендацій УНН буде змушений тимчасово відключити функцію, яка дозволяє коментувати матеріали, опубліковані на сайті. Дякуємо за розуміння!

Для того, щоб залишити коментар, Вам необхідно авторизуватись.
Ви не авторизовані

Ви можете коментувати через соціальні мережі

Додати коментар

Увійти через:

Коментарів немає. Ваш може бути першим.

Свіжі новини по темі
Вівторок, 8 жовтня 2013
Вівторок, 17 вересня 2013
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...