Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Неділя, 22 квітня 2018 14:20
Публікації: Економіка
79260

Нардепи та експерти розповіли, хто і як знищує лотерейний ринок в Україні

Нардепи та експерти розповіли, хто і як знищує лотерейний ринок в Україні
Нардепи та експерти розповіли, хто і як знищує лотерейний ринок в Україні

КИЇВ. 24 лютого. УНН. На тлі процвітання лотерей у світі, український ринок майже повністю вимер, повідомляє УНН з посиланням на телевізійний проект “Гра інтересів”.

За їх даними, 2015 рік запам’ятався гучними лотерейними виграшами та розвитком цієї діяльності скрізь у світі, окрім України, оскільки вітчизняні чиновники протягом минулого року зробили все, щоб знищити ринок.

Тим не менш, операторам державних лотерей вдалося вистояти навіть під неймовірним тиском поліцейських, податківців, чиновників та санкцій.

Зокрема, у 2015 році популярна лотерейна гра “Лото-Забава” відзначила 200 мільйонного переможця.

“У нас з'явився двохсотмільйонний переможець. Ця цифра означає, що за всю історію “Лото-Забави” українці отримали 200 млн виграшів на загальну суму, що перевищує 2 млрд грн”, - повідомив гендиректор оператора державних лотерей “М.С.Л.” Андрій Урядов.

Разом з тим, усі лотерейні оператори в один голос стверджують, що 2015 рік став найгіршим за всю історію існування лотерейної сфери в країні.

“2015 рік, напевно, був найгіршим як для лотерейного ринку, так і для компанії “Патріот” в цілому”, - повідомив гендиректор оператора державних лотерей “Патріот” Олександр Бойко.

За словами О.Бойка, найголовніша причина – це нові правила оподаткування для лотерейників та гравців. Адже з першого січня 2015 року змінено правила оподаткування. Був запроваджений податок з обігу лотерейних компаній (10%), усі виграші, навіть мінімальні, також почали оподатковуватись (15%), залишився військовий збір (1,5%) та податок на прибуток лотерейних компаній (18%).

“Якщо в кінці 2014 року останні місяці ми платили близько 20-21 млн грн податку, то на початку 2015 року ми платили близько двохсот тисяч”, - зазначив гендиректор оператора державних лотерей О.Бойко.

Так само, за рахунок податкового навантаження, зменшилися відрахування у Державний бюджет й у іншого оператора лотерей – “М.С.Л.”.

“Якщо в 2013 році всі податки і збори, які компанія “М.С.Л.” заплатила в бюджет, були близько 300 млн грн, в 2014 році, коли цей тиск лише почався, приблизно з середини 2014 року, це було вже 240 млн грн, тобто на 60 млн грн менше, то за результатами 2015 року ми заплатили в бюджет близько 125 млн грн”, - повідомив гендиректор “М.С.Л.” Андрій Урядов.

Оператори лотерей переконані, що податковим тиском лотерейний ринок хотіли “добити”. Сам процес знищення запустили ще 2014 року, тоді навесні несподівано не продовжили ліцензії, які й досі залишаються у “підвішеному” стані.

“Азаров ( Микола Азаров – колишній прем’єр-міністр - Ред.) заблокував видачу ліцензій і під умовою того, що скоріш за все чекали люди Азарова, що до них прийдуть домовлятися про умови видачі цих ліцензій... Після того, як влада в країні змінилася, на жаль, команда Мінфіну, яка відповідає за “ігорку” - вона залишилася незмінною і, скоріш за все, запропонувала таку ж концепцію роботи вже новому міністру і новому Кабміну. І блокування видачі ліцензій триває досі”, - зазначив почесний президент юридичної компанії Jurimex Данило Гетьманцев.

Крім того, минулого року чиновники активно озвучували версію про російське коріння національних лотерейників і їхню роботу на окупантів та терористів. Офіційно оформили свої звинувачення у вигляді санкцій. Так, “2 вересня 2015 року РНБО ухвалила рішення “Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)”. Поряд із батальоном “Сомалі” та терористами “Моторолою” та “Гіві”, опинилися дві українські лотереї з трьох.

“До сих пір ми не можемо знайти нормальної здорової логіки цього рішення, крім як того, що хтось в черговий раз вирішив переділити ринок і вирішив просто заборонити двом з трьох діючих операторів здійснювати будь-яку діяльність”, - прокоментував санкції РНБО Д.Гетьманцев.

За словами народного депутата Миколи Княжицького, саме санкції РНБО фактично зруйнували ринок лотерей в Україні.

“Зараз можна сказати, що фактично білого ринку не існує, що продовжують працювати якісь компанії, які існують напівлегально. Проти якихось компаній було введено санкції абсолютно безпідставно їхніми конкурентами, як я підозрюю, за великі хабарі на найвищому державному рівні. Очевидно, що силові органи продовжують бути головними гравцями цього ринку, вимагаючи хабарі у суб’єктів цього ринку”, - сказав М.Княжицький.

У свою чергу, народний депутат Олександра Кужель прямо каже, що санкції РНБО проти лотерей – це “розчистка ринку” під одного гравця з кола чиновників.

“Ви прекрасно знаєте інформацію по лотереях. Коли прийшла нова команда до влади - представники владної команди відібрали “Національну лотерею”, рейдернули іноземного інвестора, другу лотерею - “М.С.Л” - для ліквідації та звільнення ринку, внесли чомусь в санкції проти Росії, коли там росіян і близько немає”, - заявила О.Кужель.

Як зазначив народний обранець М.Княжицький, 2015 рік став роком виживання для тих, хто проводить лотереї в країні.

“Цей минулий рік можна сказати був не просто роком стагнації, а роком виживання для тих людей, хто займається цим бізнесом, і роком повної дезорієнтації для тих політиків, які мали би направити цей бізнес у суспільно корисне русло”, - наголосив М.Княжицький.

Крім того, попри обіцянки та анонси з боку влади, у 2015 році жодних змін до податкового законодавства внесено так і не було. На нові правила оператори лотерей чекали спочатку у лютому, потім навесні, влітку, восени і врешті – не дочекалися.

“Того, що у нас було протягом 2015 року - історія парламентаризму в Україні ще не знала. У нас на момент внесення до ВР кабмінівських законопроектів (грудень 2015 року - Ред.) було вже 15 законодавчих ініціатив”, - сказав доктор юридичних наук Д.Гетьманцев.

Разом з тим, усі: народні депутати, експерти та оператори лотерей зосередилися на законопроекті Міністерства фінансів, адже фактично це був перший відкритий до обговорення документ.

“Наш законопроект дуже відрізняється від тих, що вже були зареєстровані. В першу чергу, він враховує найкращу світову практику, побудовану саме на європейському законодавстві”, - зазначила заступник Міністра фінансів України Олена Макеєва.

За словами експертів, законопроект був сирим, однак міг стати основою для публічного обговорення. Втім вже за тиждень Кабмін вніс оновлений законопроект, у якому принципово змінив кілька норм.

“Ось цей ось хаос, відсутність будь-якого розуміння, єдності інтересів призводить до того, що країна все більше і більше занурюється в болото ось цих суперечок, дискусій безпредметних і безрезультатних”, - заявив Д.Гетьманцев.

У Мінфіні також заявили, що скасують оподатковування лотерейних виграшів до 1 тисячі євро.

“Ми дійсно знаємо, що сьогодні перша гривня виграшу, вона оподатковується податком доходів фізосіб. Ми пропонуємо звільнити від оподаткування виграші з розміром до 20 мінімальних заробітних плат, це близько 1 тис. євро, це європейський досвід”, - заявила заступник Міністра фінансів О.Макеєва.

У Міністерстві обіцяли й прибрати податок з обігу, яким обкладено навіть призовий фонд, адже такого абсурду немає ніде у світі. Але вся податкова реформа провалилася, як і зміни на лотерейному ринку. Міністерство фінансів так і не виконало своїх обіцянок, тож у 2016 рік лотерейна сфера увійшла зі старим руйнівним податковим законодавством і без зрозумілих правил роботи.

Спад в лотерейній сфері помітили не тільки оператори лотерей, але й розповсюджувачі лотерейних квитків, які так само пояснюють це надто великим податковим навантаженням, зокрема на гравців лотерей.

“Більш популярні - вони завжди і були - це “Лото-забава”, трошки попит впав на миттєві лотереї, навіть не стільки через те, що підвищилася ціна, як з-за того, що стали вираховувати прибутковий податок”, - розповіла продавець в “Лотомаркеті”.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...