Українські Національні Новини
інформаційне агентство
Обізнаність громадян єднає країну
Вівторок, 24 квітня 2018 18:14
Публікації: Політика
63780

Контрафактний спирт об’єднав бойовиків та українських чиновників

Контрафактний спирт об’єднав бойовиків та українських чиновників

КИЇВ. 5 квітня. УНН. Збільшення ставки акцизу на лікеро-горілчані вироби, нелегальна робота державних спиртових заводів, виробництво фальсифікованого алкоголю на окупованих територіях, корупція в правоохоронних органах - все це сприяє збільшенню обсягу виробництва контрафактного спирту в Україні. Про це розповів у коментарі УНН голова Антикорупційної правозахисної Ради Олександр Снісар.

За його словами, згідно з нововведеннями, передбачено збільшення ставки акцизу на лікеро-горілчані вироби в два рази - до 141,06 гривні за літр 100% спирту. А в 2017-2020 роках ставка буде збільшуватися на 5% і до 2020 року становитиме 171,47 гривні. Збільшення ставок призводить до активізації тіньового виробництва контрафактних лікеро-горілчаних виробів, для виготовлення яких необхідна сировина - спирт, який незаконно завозиться з інших країн, а також закуповується на підприємствах ДП "Укрспирт".

Скільки щомісяця недоотримує Державний бюджет України в зв'язку з виробництвом нелегального спирту?

Точну суму підрахувати неможливо, оскільки контрафактний спирт виробляється не лише на нашій території, але і поставляється з РФ, Молдови. Приблизний збиток Державному бюджету України становить приблизно 160 млн грн/місяць.

Яку роль відіграють державні спиртзаводи України?

Схема виробництва необлікованого спирту на підприємствах ДП "Укрспирт" діє протягом багатьох років. Державні спиртзаводи, які нібито збиткові, або такі, що не ведуть господарську діяльність, насправді виробляють неврахований спирт у значних обсягах. Контролювати і фіксувати незаконне виробництво не складно. Для виробництва необхідне споживання електроенергії, газу (або мазуту), тобто, при бажанні, правоохоронні, контролюючі органи можуть зафіксувати факт незаконної діяльності підприємств та навіть вирахувати приблизні обсяги виробленого спирту. Також можна фіксувати і припиняти вивезення готового продукту з території підприємств.

Яку роль в боротьбі з контрафактним спиртом відіграють правоохоронні органи? Чи виконують вони свої обов'язки ефективно?

Правоохоронні органи не досить ефективно борються з незаконним використанням, виробництвом, ввезенням контрафактного спирту, з огляду на наявне лобі з боку впливових чиновників, які сприяють і контролюють незаконну, тіньову сферу спиртового товарообігу на території України. Органи ДФС здійснюють діяльність, спрямовану на припинення продажу контрафактних лікеро-горілчаних виробів, не виявляючи джерел постачання сировини - спирту. Також слід зазначити низькі показники в напрямку ліквідації виробництва, продажу контрафактних лікеро-горілчаних виробів. Так, наприклад, на території Дніпропетровської області підрозділом ДФС було вилучено 1622,1 декалітра контрафактних лікеро-горілчаних виробів, 497,0 декалітрів спирту, припинено діяльність 7 цехів з виробництва контрафактних лікеро-горілчаних виробів. Станом на 1 квітня 2016 року на території Дніпропетровської області підрозділом ДФС було вилучено 196,6 декалітра контрафактних лікеро-горілчаних виробів, 116,6 декалітра спирту, припинено діяльність 2 цехів з виробництва контрафактних лікеро-горілчаних виробів.

Який обсяг контрафактного спирту на ринку України?

За різними даними, обсяги контрафактного спирту на території України оцінюються в розмірі 40-60% від загального обороту продукції.

Для реалізації незаконно виготовленої продукції, що ввозиться контрабандою, використовувалися і продовжують використовуватися фальшиві акцизні марки, надруковані в Туреччині, Чехії та Китаї.

Для легалізації контрафактної продукції оформлялися фіктивні документи, за якими спирт нібито був куплений для парфумерних виробництв (знижена ставка акцизного збору), в подальшому спирт використовують для виробництва горілки. Також організовувався фіктивний експорт спирту через підконтрольні підприємства з подальшим використанням спирту для виробництва горілки з фальшивими акцизними марками. Іноді на спиртзаводах оформляли "крадіжку" спирту, виводячи його за підробленими документами через підконтрольні підприємства, знищуючи в подальшому супровідні документи.

Деякі експерти стверджують, що контрафактний спирт з державних спиртозаводів поставляються в так звані "ЛНР/ДНР" через Росію. Чи можете Ви прокоментувати цю інформацію?

На території Донецької області, яка знаходиться під контролем бойовиків, продовжує працювати і випускати продукцію Донецький лікеро-горілчаний завод "ЛІК", який входить до корпорації "Олімп", а також інші підприємства подібного профілю. На території Луганської області - Луганський лікеро-горілчаний завод. Сировина - спирт - поставляється з території України, РФ. Реверсом на територію України, не зайняту бойовиками, поставляється готова продукція - фальсифікований алкоголь. Провезення фальсифікованого алкоголю організовують службовці ЗСУ, прикордонна служба, МВС, фіскальна служба, зведені мобільні групи і т.д. Через лінію розмежування провезення продукції здійснюється малотонажними автомобілями. Контрабанда такого роду приносить незаконний прибуток терористам і чиновникам-корупціонерам в рядах Збройних Сил України, прикордонної служби, МВС, фіскальної служби, зведених мобільних груп і т.д.

Нагадаємо, нещодавно на трьох державних спиртових заводах було виявлено контрафактний спирт.

Зокрема, необлікований спирт було виявлено на Угерському державному спиртзаводі Львівської області. У зв’язку з цим Міністерство аграрної політики та продовольства звільнило колишнього директора А.Малишевського та призначило нового.

Проте, місцева поліція та колишнє керівництво спиртзаводу впродовж двох тижнів не допускали нового директора, активістів та аудиторів на державне підприємство, сприяючи знищенню доказів вчинення злочинів.

29 березня колишньому директору Угерського державного спиртового заводу вдалося поновитися на посаді через суд. Як зазначили активісти та юристи, суддя Залізничного суду міста Львова Дмитро Боровков поновив А.Малишевського на посаді в заочному режимі, без наявності сторони відповідача та всупереч законодавству. За даними юристів, "Укрспирт" буде оскаржувати судове рішення та вимагати звільнення колишнього директора.

За інформацією Міністерства аграрної політики та продовольства, колишнє керівництво спиртзаводу намагається втримати контроль над схемами контрафактного виробництва спирту на державному підприємстві.

Як повідомляли ЗМІ, виробництво контрафактного спирту на Угерському державному спиртзаводі колишнє керівництво здійснювало під впливом розшукуваного Інтерполом екс-директора ДП "Укрспирт" Михайла Лабутіна.

Як раніше повідомляв УНН, у лютому поточного року активістами було зафіксовано факт вивезення 4 тонн контрафактного спирту з іншого львівського державного спиртзаводу – ДП “Струтинський спиртзавод”. За цим фактом поліція відкрила кримінальне провадження.

Також за даними ЗМІ, контрафактний спирт було виявлено на Івано-Франківському державному спиртзаводі.

Джерело: УНН
Підписуйтесь на паблік-чат УНН у Viber та канал новин у Telegram
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...